Transgresje Moniki Wetter

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Polska literatura obyczajowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Siedmioróg
Wetter, Rahoza, kopciuszek
karolapetra

Współczesna Warszawa. W tętniącej życiem metropolii mieszka 39-letnia Monika. Popadająca w stagnację i niezbyt ambitna kobieta wydaje się pogodzona ze swoim losem. „Oto ja – pani w średnim wieku bez perspektyw” – mówi sama o sobie. Jest bierna, podporządkowana innym, nie wykorzystuje swojego potencjału. Ogranicza się do obserwacji, które prowadzą ją do wielu gorzkich, a nieraz zabawnych przemyśleń.

Monika to dzisiejszy Kopciuszek. Autorka bawi się konwencją znanej baśni, stąd na kartach powieści pojawia się przyrodnia siostra, która wiedzie szczęśliwe i poukładane życie, a także macocha – prawdziwa wiedźma. Jednak opowieść o Kopciuszku w wydaniu Agnieszki Rahozy różni się od pierwowzoru w kilku istotnych szczegółach. W jej wersji macocha i siostra próbują pomóc podstarzałej pannie, która pędzi smętny żywot w cieniu wieloletniego partnera – egoisty i korporacyjnego karierowicza. Splot nieszczęśliwych zdarzeń spowoduje, że Kopciuszek stanie do walki. Tyle że wygraną nie jest bilet wstępu na bal, gdzie czeka wymarzony książę z bajki, ale upajający smak wolności.

źródło opisu: Wydawnictwo Siedmioróg, 2012

źródło okładki: http://siedmiorog.pl

dobrerecenzje | 2015-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2015

Monika jest trzydziestodziewięcioletnią kobietą, która chciałaby od życia czegoś więcej. Jest już w takim wieku, że chciałaby mieć dom, męża i gromadkę dzieci wesoło biegających. Niestety tak nie jest. Rzeczywistość ma się tak, że Monika od dziewięciu lat jest w związku nieformalnym z Krzysztofem, facetem po czterdziestce, który wcale nie chce się żenić, gdyż uważa że jeszcze nie jest gotów. Monika za namową swojej młodszej siostry Sabiny postanawia sama oświadczyć się Krzysztofowi.
Co z tego wyniknie?
Czy to dobry pomysł, aby stereotyp oświadczyn mężczyzny zostawić z tyłu?
Książkę czyta się dobrze. To lekka opowieść o życiu i karierze kobiety, która chce od życia więcej niż tylko nieformalnych związków. Razem z Moniką przeżywamy jej upadki, a później dopiero wzloty. To także znakomity przykład na to, że życie i uroda wcale nie kończą się wraz z ukończeniem trzydziestu lat. Wystarczy tylko o siebie zadbać, zmienić styl i jeszcze niejeden młodszy mężczyzna zapragnie się z nami...

karolapetra | 2012-03-15
Przeczytana: 10 lutego 2012

Książkę czytało się miło aczkolwiek była ona dosyć przewidywalna i pełna szczegółowych opisów z dziedziny medycyny estetycznej.Dość przeciętna, typowa książka dla kobiet na popołudnia przy herbacie. Plusem było na pewno przedstawienie zdarzeń z perspektywy bohaterki w sposób niezwykle bezpośredni i naturalny. Dodatkowo momentami autorka wprowadza elementy pikanterii i humoru.

mrasnal | 2016-03-21
Magda | 2015-07-23