Wierszem przez życie. Poezje

978-83-244-0185-7
poezje, Władysław Broniewski,
poezja
Montgomerry

Zbiór sześćdziesięciu najbardziej charakterystycznych dla poety utworów poetyckich ze wszystkich okresów jego życia. Jak napisał autor wyboru: "Utwory, które wybrałem do tego tomu, mają pokazać Broniewskiego kompletnego, autora wierszy, które nadal nie pozostawiają czytelnika obojętnym. Poetę walki i miłości, poetę wielkich nadziei i gorzkiej rezygnacji, kiedy wreszcie zrozumiał, jak bardzo został oszukany. Poetę nękanego dramatami i nałogiem".

źródło opisu: http://www.iskry.com.pl/tytul/5302

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl/tytul/5302

Renax | 2014-05-31
Przeczytana: 30 maja 2014

Dobra biografia potrafi skłonić do sięgnięcia po zapomnianą poezję. Broniewskiego oczywiście znałam, ale żeby się wgłębiać?
A Mariusz Urbanek pokazał ile pokładów liryki tkwi w wierszach Broniewskiego.

Agnieszek | 2012-06-13
Na półkach: Przeczytane, Domowa półka
Przeczytana: 12 czerwca 2012

Wybór reprezentatywny, choć pozostawiający spory niedosyt.
Co oczywiste, nadal silnie przemawiają teksty, w których rozpacz miesza się z miłością. I myślę nie tylko o wierszach związanych z żoną czy córką, najdonioślej brzmią utwory dotyczące Polski - poniewieranej, zdradzanej, pacyfikowanej.

Broniewski jednak się oparł brązownikom - przez wiele lat przemilczany zaczyna mówić swoim głosem. I ma coś do powiedzenia.

Co do wydania: podoba mi się pomysł pokrewieństwa okładek biografii i wyboru wierszy.

Łukasz Witt | 2016-09-15
Przeczytana: 14 września 2016

I pojawił się problem. Nie porwała mnie ta poezja, nie wywróciła do góry nogami, żebym wstawał wieczorem, a chodził spać o świcie. Dobre oraz przeciętne wiersze przeplatane sporadycznie takimi co można poświęcić pół głębszej chwili. Miałem w pamięci "Kalambury" w interpretacji zespołu Pustek, jeszcze parę innych wierszy i tak jakoś spodziewałem się czegoś więcej od Broniewskiego.
A gdy relacje damsko-męskie, to czułem zażenowanie.
Być może powrót za kilka lat?

talia44 | 2017-10-31
Na półkach: Przeczytane, 2017