Wiersze

Okładka książki Wiersze Czesław Miłosz
Okładka książki Wiersze
Czesław Miłosz Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza poezja
128 str. 2 godz. 8 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania:
1983-02-01
Data 1. wyd. pol.:
1983-02-01
Liczba stron:
128
Czas czytania
2 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8320534607
Tagi:
polska poezja poezja wybór wierszy wybór czesław miłosz polska literatura współczesna polska literatura
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
584
577

Na półkach:

Czesław Miłosz urodził się w wiosce Szetejnie na Litwie (teraz okręg kowieński, rejon kiejdański; nad rzeką Nieważą, jednym z głównych dopływów Niemna). Po wojnie wyemigrował z kraju, lata 1951 – 1960 spędził we Francji, a lata 1960 – 1993 w Stanach Zjednoczonych. Wrócił do Polski w 1993 roku i osiadł w Krakowie, który mu najbardziej przypominał Wilno. Zmarł w 2004 roku i został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce (co wzbudzało kontrowersje).

To był pierwszy – współczesny – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, który pochodził z Polski (kilkadziesiąt lat wcześniej takie wyróżnienie przyznano mojemu ulubieńcowi Henrykowi Sienkiewiczowi w 1905 roku i Władysławowi Stanisławowi Reymontowi w 1924 roku). Nagrodę otrzymał w 1980 roku za całokształt twórczości ("…który z bezkompromisową przenikliwością opisuje zagrożoną egzystencję w świecie pełnym silnych konfliktów”). Ten fakt spowodował, że władze PRL zdecydowały wydać wybrane wiersze, gdyż do tej pory Czesław Miłosz był objęty całkowitą cenzurą.

Pod większością utworów znajdowały się daty i miasta w których one powstały. Był to zbiór składający się: od wileńskich tekstów z 1934 roku poprzez warszawskie, z Paryża, Waszyngtonu, Nowego Jorku, Mittelbergheim w Alzacji, Montgeron, Berkeley aż do lat osiemdziesiątych. Niektóre zostały zadedykowane konkretnym osobom.

Czytając te wiersze należało bardzo skupić swoją uwagę i otworzyć umysł na doznania – porozważać treść, zgadnąć co autor chciał przekazać oraz co ja sam odnalazłem w tej poezji. Z większości emanował stan przygnębienia, poeta ukazał głos sumienia – skłoniło mnie to do zastanowienia się nad sobą, ale też losem wielu istnień. Czesław Miłosz traktował o kruchym żywocie, przejmował go apokaliptyczny nastrój zarówno kilka lat przed drugą wojną światową jak i nawet kilkanaście lat po niej. Wojna odcisnęła piętno na jego psychice i to miało przełożenie na twórczość, bo zauważyłem, że zadała bardzo głęboką ranę wywołującą kryzysy egzystencji. Wyraził gdzieniegdzie ateistyczne poglądy. Ale nie we wszystkich fragmentach wiało mocnym pesymizmem – uznałem że bardziej to była prowokacja do refleksji. Opisał swoje doznania z codziennych obserwacji ludzi i miejsc w których przebywał oraz nałożonych na to wspomnień, a także skojarzeń.

Czesław Miłosz urodził się w wiosce Szetejnie na Litwie (teraz okręg kowieński, rejon kiejdański; nad rzeką Nieważą, jednym z głównych dopływów Niemna). Po wojnie wyemigrował z kraju, lata 1951 – 1960 spędził we Francji, a lata 1960 – 1993 w Stanach Zjednoczonych. Wrócił do Polski w 1993 roku i osiadł w Krakowie, który mu najbardziej przypominał Wilno. Zmarł w 2004 roku i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
178
1

Na półkach:

Wiersze tyleż dobre, co nudne.

Wiersze tyleż dobre, co nudne.

Pokaż mimo to

avatar
815
135

Na półkach:

Zbiór wierszy chyba całkiem niezły, tylko sam poeta mocno średni i przereklamowany.

Zbiór wierszy chyba całkiem niezły, tylko sam poeta mocno średni i przereklamowany.

Pokaż mimo to

avatar
618
263

Na półkach: ,

#Wyzwanie LC - marzec 2023

Zbiór różnorodnych wierszy, od podniosłych tonów po zahaczające o sprośności. Nie jestem fanką poezji, jednak w porównaniu z Stachurą czy Herbertem, czytało mi się dużo lżej i przyjemniej.

#Wyzwanie LC - marzec 2023

Zbiór różnorodnych wierszy, od podniosłych tonów po zahaczające o sprośności. Nie jestem fanką poezji, jednak w porównaniu z Stachurą czy Herbertem, czytało mi się dużo lżej i przyjemniej.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    52
  • Posiadam
    18
  • Chcę przeczytać
    11
  • Poezja
    4
  • Ulubione
    3
  • Literatura polska
    2
  • 2018
    1
  • 2021
    1
  • 2006
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wiersze


Podobne książki

Przeczytaj także