Wiersze

Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1983-02-01
1983-02-01
8320534607
polska poezja poezja wybór wierszy wybór czesław miłosz polska literatura współczesna polska literatura

Czesław Miłosz urodził się w wiosce Szetejnie na Litwie (teraz okręg kowieński, rejon kiejdański; nad rzeką Nieważą, jednym z głównych dopływów Niemna). Po wojnie wyemigrował z kraju, lata 1951 – 1960 spędził we Francji, a lata 1960 – 1993 w Stanach Zjednoczonych. Wrócił do Polski w 1993 roku i osiadł w Krakowie, który mu najbardziej przypominał Wilno. Zmarł w 2004 roku i został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce (co wzbudzało kontrowersje).

To był pierwszy – współczesny – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, który pochodził z Polski (kilkadziesiąt lat wcześniej takie wyróżnienie przyznano mojemu ulubieńcowi Henrykowi Sienkiewiczowi w 1905 roku i Władysławowi Stanisławowi Reymontowi w 1924 roku). Nagrodę otrzymał w 1980 roku za całokształt twórczości ("…który z bezkompromisową przenikliwością opisuje zagrożoną egzystencję w świecie pełnym silnych konfliktów”). Ten fakt spowodował, że władze PRL zdecydowały wydać wybrane wiersze, gdyż do tej pory Czesław Miłosz był objęty całkowitą cenzurą.

Pod większością utworów znajdowały się daty i miasta w których one powstały. Był to zbiór składający się: od wileńskich tekstów z 1934 roku poprzez warszawskie, z Paryża, Waszyngtonu, Nowego Jorku, Mittelbergheim w Alzacji, Montgeron, Berkeley aż do lat osiemdziesiątych. Niektóre zostały zadedykowane konkretnym osobom.

Czytając te wiersze należało bardzo skupić swoją uwagę i otworzyć umysł na doznania – porozważać treść, zgadnąć co autor chciał przekazać oraz co ja sam odnalazłem w tej poezji. Z większości emanował stan przygnębienia, poeta ukazał głos sumienia – skłoniło mnie to do zastanowienia się nad sobą, ale też losem wielu istnień. Czesław Miłosz traktował o kruchym żywocie, przejmował go apokaliptyczny nastrój zarówno kilka lat przed drugą wojną światową jak i nawet kilkanaście lat po niej. Wojna odcisnęła piętno na jego psychice i to miało przełożenie na twórczość, bo zauważyłem, że zadała bardzo głęboką ranę wywołującą kryzysy egzystencji. Wyraził gdzieniegdzie ateistyczne poglądy. Ale nie we wszystkich fragmentach wiało mocnym pesymizmem – uznałem że bardziej to była prowokacja do refleksji. Opisał swoje doznania z codziennych obserwacji ludzi i miejsc w których przebywał oraz nałożonych na to wspomnień, a także skojarzeń.

Wiersze tyleż dobre, co nudne.

Wiersze tyleż dobre, co nudne.

Zbiór wierszy chyba całkiem niezły, tylko sam poeta mocno średni i przereklamowany.

#Wyzwanie LC - marzec 2023

Zbiór różnorodnych wierszy, od podniosłych tonów po zahaczające o sprośności. Nie jestem fanką poezji, jednak w porównaniu z Stachurą czy Herbertem, czytało mi się dużo lżej i przyjemniej.

#Wyzwanie LC - marzec 2023

• Poezja