Tajemnicze zamki i pałace - część 2

Okładka książki Tajemnicze zamki i pałace - część 2 Robert Primke, Maciej Szczerepa, Wojciech Szczerepa
Okładka książki Tajemnicze zamki i pałace - część 2
Robert PrimkeMaciej Szczerepa Wydawnictwo: Technol Seria: Militarne serkrety powieść historyczna
powieść historyczna
Militarne serkrety
Technol
2010-02-15
2010-02-15
Skarby Tajemnice Śląsk Sudety

Okładka książki Nad Bobrem w 1945 Robert Primke, Maciej Szczerepa
Nad Bobrem w 1945 Robert Primke, Maci...
Okładka książki Operacja Brunhilda Robert Primke, Maciej Szczerepa
Operacja Brunh... Robert Primke, Maci...

Książka “Tajemnicze zamki i pałace” cz.II z serii MILITARNE SEKRETY, autorstwa Ewy Olszewskiej, Roberta Primke i Macieja Szczerby jest kontynuacją części pierwszej, z tym, że po prostu opisano tu inne obiekty, znadujące się na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

Podobnie jak w części pierwszej, opowieści zawierają rys historyczny czyli wyjaśniają kiedy i w jakich okolicznościach powstał dany obiekt, jakie były jego losy, a także poznajemy historię (często bardzo burzliwą) jego mieszkańców w różnych okresach historycznych. Zresztą mieszkańcy danego zamku, pałacu czy dworku na przestrzeni lat często się zmieniali. Całość jest zilustrowana zdjęciami,, zarówno tymi najstarszymi, jakie się zachowały oraz obecnymi, co jest doskonałym pomysłem, bo można sobie porównać jak dany obiekt wyglądał dawno temu a jak obecnie. Fotki ilustrujące tekst są czarno – białe, jednak na końcu książki mamy dużo przepięknych, kolorowych zdjęć większości omawianych tu miejsc. Fotografie są autorstwa panów: Andrzeja Klimasa I Bartosza Rdułtowskiego.

Ta druga część wywarła na mnie jeszcze większe wrażenie niż pierwsza, gdyż okazała się bardziej rozbudowana. Opisano też miejsca, które bardziej mnie interesują niż te z części pierwszej, a niamowicie między innymi zamek Piastowski w Legnicy (jestem Legniczanką) , zamek Chojnów, zamek Kliczków czy twierdzę Kłodzko. Z wieloma zamkami czy pałacami wiążą się historie o podziemnych przejściach, ukrytych tam skarbach czy legendach jak na przykład ta o Kunegundzie dotycząca zamku w Chojniku.

Autorzy ponownie wykonali kawał dobrej roboty. Zebranie tych wszystkich informacji musiało wiązać się z iście benedyktyńską pracą. Do tego ponownie bajeczna i przyciągająca oko szata graficzna oraz charakterystyczne barwy, po których można poznać, że dana książka jest właśnie z serii MILITARNE SEKRETY i została wyprodukowana przez wydawnictwo TECHNOPOL.

Do sięgniecia po książkę zachęcam miłośników Dolnego Śląska, Opolszczyzny oraz podróżników, poszukiwaczy skarbów, eksploratorów, czy fanów tajemniczych miejsc z bogatą historią i nie do końca odrytymi tajemnicami. Ten nietypowy przewodnik z pewnością spodoba się każdemu, kto lubi stare zamki, pałace, dwory, bo nie tylko przekazuje konkretną wiedzę i legendy, ale również może zainspirować do odwiedzenia tego czy innego miejsca.

• Posiadam / Historia, Sztuka, Archeologia, Religie
  • * Śląsk
  • Historia / Śląsk
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • * Posiadam
  • Poszukiwane