Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz43
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać364
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Wojciech Szczerepa
12
7,3/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,3/10średnia ocena książek autora
29 przeczytało książki autora
111 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
ŚLĄSKIE EPIZODY WOJENNE- DRUGA WOJNA ŚWIATOWA tom 1
Robert Primke, Wojciech Szczerepa
7,7 z 3 ocen
9 czytelników 1 opinia
2016
Wojna na Równinie Grodkowskiej. Grodków i okolice w 1945 roku
7,7 z 3 ocen
9 czytelników 1 opinia
2009
Wojna w dolinie Bobru. Bolesławiec – Lwówek Śląski – Jelenia Góra w 1945
6,8 z 4 ocen
12 czytelników 0 opinii
2009
Najnowsze opinie o książkach autora
Legnica 1945 Robert Primke
7,0
Mała monografia "Bitwy o Legnicę" w 1945. Oparta głównie na radzieckich źródłach, przez co może budzić obawy o rzetelność. Autorzy wprawdzie zaznaczają we wstępie, że bardzo trudno jest odróżnić propagandę od rzeczywistości, ale nie rozwiewa to obaw do końca.
Bardzo dobrym posunięciem jest natomiast polemika z przedstawionymi faktami i próba ich korekty, którą stosują autorzy.
Książka rozwiewa wiele mitów, powielanych przez powojenną propagandę. Poddaje pod wątpliwość zaciętość walk, ogrom zniszczeń i inne...
W związku, że ojców publikacji jest aż trzech, da się wyczuć pewną nierówność w języku jakim ją napisano. Są rozdziały wartkie a napotkamy i takie które są zbyt mocno przeładowane szczegółami i czyta je trudno.
Całość jest zjadliwa, jeśli człek nieobeznany przejdzie przez mnogość batalionów, oddziałów i innych formacji.
Mnie owa ilość nie przeszkadzała, ale nowicjuszom na pewno się nie spodoba.
W środku oprócz tekstu znajdziemy zdjęcia a na końcu aneksy. Wadzi trochę bardzo mała ilość reprodukowanych map, prezentujących sytuację strategiczną. Gdyby ktoś pokusił się o ich wyrysowanie byłoby łatwiej i pozycja zyskałaby na wartości. Czytałem wydanie w miękkiej oprawie, ale jest możliwość nabycia takiego samego w twardej. W środku biały papier dobrej jakości.
Ciekawe wydawnictwo na fali niemieckich wspomnień, prezentujące odmienny punkt widzenia. Prostuje nieco zawiły obraz losów miasta w 1945 roku.
Tajemnicze zamki i pałace - część 2 Robert Primke
7,6
Książka “Tajemnicze zamki i pałace” cz.II z serii MILITARNE SEKRETY, autorstwa Ewy Olszewskiej, Roberta Primke i Macieja Szczerby jest kontynuacją części pierwszej, z tym, że po prostu opisano tu inne obiekty, znadujące się na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny.
Podobnie jak w części pierwszej, opowieści zawierają rys historyczny czyli wyjaśniają kiedy i w jakich okolicznościach powstał dany obiekt, jakie były jego losy, a także poznajemy historię (często bardzo burzliwą) jego mieszkańców w różnych okresach historycznych. Zresztą mieszkańcy danego zamku, pałacu czy dworku na przestrzeni lat często się zmieniali. Całość jest zilustrowana zdjęciami,, zarówno tymi najstarszymi, jakie się zachowały oraz obecnymi, co jest doskonałym pomysłem, bo można sobie porównać jak dany obiekt wyglądał dawno temu a jak obecnie. Fotki ilustrujące tekst są czarno – białe, jednak na końcu książki mamy dużo przepięknych, kolorowych zdjęć większości omawianych tu miejsc. Fotografie są autorstwa panów: Andrzeja Klimasa I Bartosza Rdułtowskiego.
Ta druga część wywarła na mnie jeszcze większe wrażenie niż pierwsza, gdyż okazała się bardziej rozbudowana. Opisano też miejsca, które bardziej mnie interesują niż te z części pierwszej, a niamowicie między innymi zamek Piastowski w Legnicy (jestem Legniczanką) , zamek Chojnów, zamek Kliczków czy twierdzę Kłodzko. Z wieloma zamkami czy pałacami wiążą się historie o podziemnych przejściach, ukrytych tam skarbach czy legendach jak na przykład ta o Kunegundzie dotycząca zamku w Chojniku.
Autorzy ponownie wykonali kawał dobrej roboty. Zebranie tych wszystkich informacji musiało wiązać się z iście benedyktyńską pracą. Do tego ponownie bajeczna i przyciągająca oko szata graficzna oraz charakterystyczne barwy, po których można poznać, że dana książka jest właśnie z serii MILITARNE SEKRETY i została wyprodukowana przez wydawnictwo TECHNOPOL.
Do sięgniecia po książkę zachęcam miłośników Dolnego Śląska, Opolszczyzny oraz podróżników, poszukiwaczy skarbów, eksploratorów, czy fanów tajemniczych miejsc z bogatą historią i nie do końca odrytymi tajemnicami. Ten nietypowy przewodnik z pewnością spodoba się każdemu, kto lubi stare zamki, pałace, dwory, bo nie tylko przekazuje konkretną wiedzę i legendy, ale również może zainspirować do odwiedzenia tego czy innego miejsca.