Głębia

Okładka książki Głębia Tricia Rayburn
Okładka książki Głębia
Tricia Rayburn Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Syrena (tom 2) Ekranizacje: Głębia (1977) fantasy, science fiction
Syrena (tom 2)
Anna Kloczkowska
Ekranizacje:
Głębia (1977)
syrena głębia

Jeszcze gorsza niż poprzednia. Postacie zachowują się absolutnie bezsensownie, jak jakieś NPC. Autorka lubi kumulować akcję na ostatnich 10 stronach tylko po to, żeby przegadać moment kulminacyjny. Aż boję się sięgać po ostatnią część, chociaż przeczytam ją i tak, bo mam nieznośną tendencję do kończenia książek, które zaczęłam.

Trochę to takie stereotypowe - książka o dorastającej nastolatce i trójkąt, te nieustające miłosne dramaty i dylematy.
Ale ok, miało to związek z naturą bohaterki.

Ta część mi się nawet bardziej podobała od pierwszej, szczególnie wątek z przeszłości ojca Vanessy i to, że w końcu poznała prawdę.

Ale ok, miało to związek z naturą bohaterki.

W sumie odczucia mam podobne do tych, po pierwszej części serii - spodziewałam się więcej mitycznego świata i mniej rzeczywistości.

Skoro powiedziałam “A” czytając “Syrenę” to muszę teraz powiedzieć resztę alfabetu. Od razu sięgnęłam po “Głębię”, aby nie odwlekać tego w czasie i mieć tę serię z głowy.
Po dramatycznym lecie w Winter Harbor Vanessa wraz z rodzicami wraca do Bostonu, aby ukończyć ostatnią klasę szkoły średniej. Musi pogodzić się z tragiczną śmiercią siostry, a także zapobiec całkowitemu przeobrażeniu się w syrenę. Na dodatek ma wrażenie, że syreny, które zabiła w poprzednim tomie powracają do żywych. Vanessa musi też sprostać egzaminom na studia oraz związkowi na odległość.
Naiwnie oczekiwałam, że drugi tom mnie oczaruję i zapomnę o niedociągnięciach pierwszego. Niestety bardzo mocno się rozczarowałam. Fabuła ciągnęła się jak flaki z olejem. Na początku nie dzieje się nic pasjonującego. Dostajemy zmagania Vanessy z codziennością, a także jej próby utrzymania swojego syreniego ciała przy życiu, co nie jest łatwe w Bostonie, gdzie nie ma dostępu do oceanu. Niestety nim docieramy do głównej akcji całego tomu musimy przedrzeć się przez kilkaset stron opisów, które nic nie wnoszą do serii oraz zachowanie Vanessy, które jest kompletnie niezrozumiałe.
Vanessa zachowuje się bardzo irracjonalnie. Nie umie docenić uczucia jakim darzy ją Simon, co powoduje wiele trudnych chwil, ale także błędów ze strony dziewczyny. Bardzo nie lubię, gdy ktoś się za mocno obwinia za to, co zrobił. Vanessa robi to nagminnie mimo, że nie może zmienić tego kim jest. Chociaż Simon ją akceptuje taką jaką jest to odpycha go od siebie.
Zakończenie było szybkie niczym pendolino. Nim ogarnęłam, co się dzieje już było po akcji. Mam wrażenie, że autorkę przerosło to, co sobie zaplanowała. Pogubiła się i postanowiła to skrócić. Nie podobało mi się to. Czułam się bardzo zagubiona. Uważam, że można to było zrobić dużo lepiej, aby było bardziej atrakcyjne dla czytelnika.
Drugi tom okazał się gorszy niż pierwszy. W sumie się tego spodziewałam. Tej serii nic już raczej nie uratuje w moich oczach. Mam nadzieję, że trzeci tom da się przeczytać szybko.

Dobra książka. Napisana lekko, czyta się szybko i przyjemnie. Jedak nie ma zbytnio dużego zaskoczenia, typowa fantastyka. Można się przy niej zrelaksować bez zbytniego rozmyślania nad fabułą.

Książka świetna, pomimo tego iż nie czytałam pierwszego tomu to wiadomo o co chodzi. Napisana lekko przyjemnie się czytało i trzymała w napięciu przez cały czas.
Uwielbiam książki o tematyce syren i ta powieść różni się od innych dotychczasowych które wpadły w moje ręce. Nie jest przesłodzona ani przepełniona nadmiernie fantastyką, bardziej pokazana jest miłość i pragnienie.
Polecam przeczytać :)

Niestety, trójkąciki miłosne mnie nużą...

Niestety, trójkąciki miłosne mnie nużą...

Drugie części serii zazwyczaj są gorsze, ale tutaj muszę przyznać, że lepiej czytało mi się kontynuację "Syreny". Mam wrażenie, że autorka poprawiła swój kunszt pisarski. Zdania są bardziej rozwinięte, a opisy bardziej dopracowane. Zniknął chaos i częsta niejasność, które denerwowały mnie w pierwszej książce. Sama postać Vanessy nabiera wyrazistości, dowiadujemy się także więcej o jej rodzinie i zdolnościach syren.
"Głębia" pod kątem akcji jest mniej dynamiczna niż pierwsza część, ale zdecydowanie mogę powiedzieć, że jak na powieść fantastyczną dla młodzieży, prezentuje się całkiem nieźle.

To druga Książka autorstwa Trici Rayburn, ktora przeczytalam. Zarówno poprzednia jak i ta sa bardzo ciekawe i wciągające. Opowiada o losach mlodej Vanessy, której życie wywraca sie do gory nogami, gdy dowiaduje się, że umiera jej siostra a ona staje sie syrena. W tej części Vanessa zastanawia się nad stidiami i wciąż probuje sie odnalezc w nowej " zyciowej " sytuacji. Polecam - bardzo dobra książka, którą czyta się szybko i przyjemnie.

Świetna książka, od samego początku trzymała w napięciu. Kilkoma wydarzeniami byłam bardzo zaskoczona i zdziwiona czemu tak się dzieje.. A jednak pod koniec wszystko się wyjaśnia. Polecam !