Siła bezsilnych i inne eseje

Okładka książki Siła bezsilnych i inne eseje
Václav Havel Wydawnictwo: Agora publicystyka literacka, eseje
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2011-11-07
Data 1. wyd. pol.:
2011-11-07
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-268-0637-7
Tagi:
eseje Europa
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Karta nr 111 / 2022 Zbigniew Gluza, Václav Havel, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA
Ocena 9,0
Karta nr 111 /... Zbigniew Gluza, Vác...
Okładka książki The Power of the Powerless Václav Havel, Timothy D. Snyder
Ocena 0,0
The Power of t... Václav Havel, Timot...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Żyć w prawdzie



1898 361 182

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
50 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
334
36

Na półkach: , ,

Vacłav Havel, w Polsce znany jako socjaldemokrata i czeski "odpowiednik" Wałęsy. Bojownik o wolność i demokrację, więziony przez służby, prezydent - czegóż więcej chcieć? O aksamitnej rewolucji, praskiej wiośnie i normalizacji też u nas się mówi niewiele, więc powszechna niewiedza na temat kariery literacko-teatralnej Havla, jego eseistyce i działaniach podczas prezydentury Czechosłowacji a potem Czech, zdają się nie dziwić.

Havel wychowywał się w niebiednym domu, ale ze względu na jego rzekomo burżujskie pochodzenie już po szkole podstawowej miał problemy z dalszą edukacją. Uczył się w gimnazjum wieczorowym i ostatecznie dostał się na politechnikę i próbował przepisać na teatrologię, ale ostatecznie go wyrzucono. Wziął więc sprawy w swoje ręce i pisał sam, wcześniej recenzje teatralne a później własne sztuki. Odbył zasadniczą służbę wojskową, pracował w teatrze jako montażysta i powoli piął się w górę. Zaczął zdobywać uznanie i nagrody literackie, a w czasie Praskiej Wiosny (1967-1968) zaczął udzielać się politycznie. Tak też zaczyna się zbiór politycznej myśli Havla "Siły bezsilnych i innych esejów", od listu z apelem do Alexandra Dubčeka i kolejnym do Gustava Husaka. Późniejsze teksty składają się z 2 wielkich esejów destrukturalizujących system komunistyczny (z teorią na temat posttotalitaryzmu tego systemu) oraz różnych odbiorów nagród czy przemówień jako doktor honoris causa na różnych uniwersytetach świata. Stanowi to więc chronologiczny rozwój myśli Havla na temat polityki, odpowiedzialności i komunizmu, który wciąż powraca.

Myśl Havla nieprzerwanie obraca się wokół takich tematów jak indywidualna odpowiedzialność, sumienie i prawo moralne. Wielokrotnie powołuje się na czeską tradycję filozoficzną od Masaryka i Jana Amosa Komenskiego, a więc szczególnie racjonalizmu - odwoływał się również do kategorii prawa moralnego oraz kantowskiego imperatywu. W czasach komunizmu szczególną wagę przykładał do osobistej odpowiedzialności polityków za losy kraju, jak i każdego człowieka, który "bierze udział w grze" komunistów. Jednocześnie opisując jak działa system komunistyczny i jak motywuje każdego do posłuszeństwa, poświadcza że mimo to warto się wyłamywać z gry, bo życie, które nie jest w stanie się poświęcić dla swego sensu jest nic nie warte. Zresztą uznawał, że komunizm w Czechosłowacji nie ma charakteru dyktatury, gdyż ZSRR ma na niego jedynie zewnętrzny wpływ, a do pewnych granic politycy mają na nią wpływ. I tak dalej, oczywiście dogłębniej. Dokładna analiza systemu panującego konkretnie w Czechosłowacji znajduje się przede wszystkim w Sile bezsilnych i między rzeczami, które dziś wiemy powszechnie znajdują się ciekawe myśli. W szczególności na zainteresowanie zasługuje brak złudzeń wobec tego, że to nie ustrój jest złem, lecz że zło może się odrodzić w każdym ustroju i dlatego najważniejsza jest ludzka moralność i poczucie odpowiedzialności za kraj oraz świat.

To poczucie odpowiedzialności szczególnie charakterystyczne jest dla drugiej strony Havla, już nie dysydenta-buntownika, lecz prezydenta Czechosłowacji, a potem - niestety wbrew własnym marzeniom o Czechosłowacji - Czech. Wielokrotnie odwoływał się w przemówieniach do własnych krajan, jak i na różnych uniwersytetach, do poczucia odpowiedzialności człowieka za losy świata. Mówił, że interesy jednego kraju rzadko kiedy nie mają wpływu na losy świata i że bez tego poczucia odpowiedzialności nasz świat nigdy nie stanie się lepszym miejscem. Marzył zatem o społeczeństwie światowym, w którym każdy odwoływałby się do sumienia i miał odwagę do przeciwstawiania się złym decyzjom, a więc do świata demokratycznie aktywnego - zresztą święcie wierzył w demokrację. Z tego punktu widzenia szczególnie przypomina mi humanitarną wizję świata Ericha Fromma, równie utopijną, choć obydwie o tyle lepsze od programów utopistów, że nie są programami, a jedynie odwołaniem do dobrej woli człowieka, którą wystarczy krzewić, aby wyrosła.

Zbiór ten wydaje mi się jedynie trochę zbyt opasły. Oczywiście ilość nadanych tytułów honorowego doktora robi wrażenie, ale na niektórych w kontekście reszty esejów i mini-esejów robi tylko wrażenie powtórzenia i niewiele wnosi, a jest jedynie nadmiernym wypełnieniem zbioru, niekoniecznie istotnym dla zrozumienia czy nawet pogłębienia myśli. Ostatnia część tomu "Odpowiedzialność jako los" składa się głównie z krótkich przemówień, i bardziej niż na temat wizji świata Havla traktuje o nim samym, o jego własnych rozterkach i próbach pogodzenia życia intelektualisty i prezydenta.

Vacłav Havel, w Polsce znany jako socjaldemokrata i czeski "odpowiednik" Wałęsy. Bojownik o wolność i demokrację, więziony przez służby, prezydent - czegóż więcej chcieć? O aksamitnej rewolucji, praskiej wiośnie i normalizacji też u nas się mówi niewiele, więc powszechna niewiedza na temat kariery literacko-teatralnej Havla, jego eseistyce i działaniach podczas prezydentury...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    352
  • Przeczytane
    73
  • Posiadam
    35
  • Teraz czytam
    17
  • Literatura czeska
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Ulubione
    3
  • E-book
    2
  • Czeskie
    2
  • Literatura faktu
    2

Cytaty

Więcej
Václav Havel Siła bezsilnych i inne eseje Zobacz więcej
Václav Havel Siła bezsilnych i inne eseje Zobacz więcej
Václav Havel Siła bezsilnych i inne eseje Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także