Vajracchedika Prajñāpāramitā Sūtra
83-87879-47-9
religia
Krzysztof

Diamentowa Sutra należy do zbioru Sutr Doskonałości Mądrości. Ze względu na małą objętość i precyzję wysłowienia jest popularna w krajach, które pielęgnują tradycję Mahajany Vajracchedika Prajñāpāramitā Sūtra dosłownie znaczy: Vajracchedika – Diamentowe Ostrze Prajñāpāramitā - Mądrość Wiodąca Na Drugą Stronę prajñā oznacza "Mądrość". pāramitā oznacza "osiągnięcie drugiego brzegu" (czyli...

Vajracchedika Prajñāpāramitā Sūtra dosłownie znaczy:
Vajracchedika – Diamentowe Ostrze
Prajñāpāramitā - Mądrość Wiodąca Na Drugą Stronę
prajñā oznacza "Mądrość".
pāramitā oznacza "osiągnięcie drugiego brzegu" (czyli Nirwany).
Sūtra - spisane nauki Buddy

Diamentowe Ostrze odcina ignorancję, głupotę i błędne poglądy, by doprowadzić na drugi brzeg oświecenia. Odcina złudne pojęcie ja.
[wikipedia]

"Diamentowa Sutra", Szczecin 2004 + nagranie CD
Polski przekład Diamentowej Sutry dokonany przez profesora Marka Mejora rozpoczyna serię Bibliotheca Buddhica Polonica. Tłumaczenia dokonano z siedemnastowiecznego, iluminowanego złotym atramentem manuskryptu podarowanego Książnicy Pomorskiej przez J. Ś. Dalajlamę Tenzina Giaco podczas inauguracji The Buddhist Book Project Poland.
Jako suplement do książki przygotowano nagrania audio. Oryginał tybetański recytuje dr Kalsang Wangyal, przekład polski czyta Ksawery Jasieński.
[http://www.ksiaznica.szczecin.pl]

źródło opisu: Wikipedia, Książnica Pomorska, 2004

źródło okładki: Książnica Pomorska, 2004

Jacek Sieradzan w opracowanej i zredagowanej przez siebie antologii "Przekroczyć próg mądrości" napisał:

"...logika buddyjska opiera się na zasadzie czterech alternatyw, według której to co istnieje można opisać na jeden z czterech sposobów: (a) 'jest', (b) 'nie jest', (c) 'zarówno jest jak i nie jest', oraz (d) 'ani jest, ani nie jest'..."

Właśnie ten podpunkt (c) jest myślą przewodnią dialogu między Subhutim a Sugatą (Buddą)- którym jest ta Sutra !.

marlen862 | 2013-12-29

Na każdej stronie znaduje się mądrość życiowa ... . Początek dnia zaczyna się od Tao.

radek6666 | 2018-11-19

Właściwie nie wiem co napisać. Nie dałem żadnych gwiazdek, bo...
Jeszcze myślę...

Niedzielny-reader | 2017-10-24