Tora Pardes Lauder. Bereszit - Księga Rodzaju

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tora Pardes Lauder". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Tora Pardes
978-83-61134-52-7
judaizm, Tora
religia

Księga I - Bereszit („Na początku”) – midrasz powiada, że Tora zaczyna się od drugiej litery alfabetu, bet, a nie pierwszej alef, ponieważ od bet zaczyna się słowo bracha („błogosławieństwo”). Litera bet ma wartość liczbową dwa, co jest odniesieniem do stworzenia przez Boga dwóch światów: tego świata i Przyszłego Świata, jest także aluzją do dwóch części Tory – Pisanej (Tora Szebichtaw) i Ustnej (Tora Szebealpe). W Talmudzie czytamy, że Tora mówi językiem człowieka – używa więc w odniesieniu do Boga antropomorfizmów, które musimy umieć interpretować w duchowym sensie. Dlatego w tłumaczeniu zostało użyte słowo „zechciał” w miejsce używanego zazwyczaj „powiedział”, co podkreśla, że Boski Akt był jednym, jednorodnym i jednoczesnym aktem woli, mówienia i tworzenia. Był jednocześnie aktem lingwistycznym i aktem moralnym. Naturą Dobrego jest obdarzenie dobrem, stworzenie świata było więc Jego wewnętrzną koniecznością.

***
tłum. rabin Sacha Pecaric, współpraca Ewa Gordon
red. rabin Sacha Pecaric i Lidia Kośka
tłum. haftar: Andrzej Borowski
tłum. koment.: zespół tłumaczy Pardes Lauder
tekst hebrajski i polski, komentarz Rasziego w oryginale, komentarze rabinackie z kilkunastu stuleci, eseje, ilustracje, tabele, bibliografia

źródło opisu: Tora Pardes, 2001

źródło okładki: Tora Pardes, 2001

Nie godzi się dać mniej! Oczywiście chodzi o wszystkie Księgi (5).
Swoją drogą to zawsze lepiej, kiedy jakiś naród, innemu narodowi przetłumaczy to, co dla niego ważne, ba, najważniejsze! Tak jest w tym przypadku. No i jeszcze doda komentarze. Lektura oryginału daje do myślenia, dlatego polecam.

mari0shka | 2015-02-06
DORI | 2013-07-07