Okładka książki Fotografia smaku, czyli 24 obiady dla tych, którzy lubią i nie lubią przyjmować gości Janusz Majewski, Zofia Nasierowska
Janusz MajewskiZofia Nasierowska Wydawnictwo: Marginesy kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Marginesy
2011-05-18
2011-05-18

1965

Ciekawe przepisy kulinarne (zamierzam niektóre wypróbować) pani Nasierowskiej i zabawne komentarz pana Majewskiego. Tylko szkoda, że zabrakło tytułowych fotografii smaków.

Świetny wywiad Zofią Nasierowską, urocze komentarze Janusza Majewskiego i chciałoby się napisać piękne zdjęcia potraw. Niestety tego ostatniego zabrakło. Oczywiście rozumiem, że książka została wydana po tym, jak autorka przepisów zrezygnowała z pracy fotografa ze względu na chorobę oczu, ale myślę, że po latach pracy w tej branży, spokojnie znalazłaby kogoś, kogo mogłaby zaprosić do współpracy.
Odnośnie samych przepisów: na razie wypróbowałam dwa, w tym na Lwowskie ciasto Pana Janusza i nie wiem, czy we Lwowie bezę robi się bez cukru, czy w przepisie jest błąd, w każdym razie ja swoją posłodziłam i wyszło idealnie. Drugi wypróbowany przepis wymagał niestety gotowego sosu i to jest mankament również kilku innych recept, w których pojawia np. vegeta. Myślę, że nie jest to książka dla początkujących kucharzy, ale można się zainspirować.

ważna lektura

ważna lektura

,,Dom Zosi Nasierowskiej był ostatnią ostoją ciepła, smaku i gościnności. Fotografie, które robiła swoim gościom, były zawsze odzwierciedleniem karmionych przez nią dusz. Prawdziwa dama estetyki i smaku, która zatrzymała mijające wartości" Magda Gessler

20 lat wcześniej w Warszawie było mało restauracji, gdzie można było się dobrze najeść, dlatego kobiety gotowały w domu. Gotowały matki, teściowe, gosposie. jedni byli zapraszani przez drugim, przez co powstawały coraz to nowsze dania, bo każda pani domu chciała zabłysnąć przed znajomymi. Potem nastał okres kupowania na kartki, gdzie dzięki drobnym łapówkom można było dostać lepsze produkty. Po okresie totalitaryzmu autorka wraz z mężem założyli pensjonat na Mazurach, gdzie doskonale im się wiodło. Słynna pani fotograf musiała przekształcić się w kucharkę. Przepisy czerpała z własnego domu, przepisów babci, które cały czas udoskonalała. Już od najmłodszych lat zajmowała się gotowaniem. Jakie słynne osoby były u niej w gościnie? Jak oprawiać rybę? Z której strony podaje się dania?

Książka już od pierwszych stron bardzo mi się spodobała , tym bardziej że współgra z tematyką mojego bloga i będę mogła wykorzystać kilka przepisów :) Jest bardzo ciekawie napisana, przepisy są przeplatane poradami domowymi, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dużo dań jeszcze nie robiłam, lecz chciałabym je wykonać. Myślę, że książka przyda się wszystkim, którzy gotują i chcą poznać nowe dania lub też dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z gotowaniem.

Moja ocena : 10/10

2034

Książka duetu Majewski-Nasierowska to niezwykła książka kucharska - autorzy karmią ciało i duszę :) Piękne fotografie autorstwa pani Nasierowskiej oraz ilustracje jakby wyjęte rodem z dawnych wydań "Przekroju" sprawiają, że książka wygląda jak niezwykły album.
Bardzo staranne wydanie, piękna okładka i doskonałe przepisy - to wielkie atuty tego wydawnictwa.

Na początku oglądamy piękną fotografię dworku w Leśmiadach, od którego wszystko się zaczęło i zapoznajemy się z panią Nasierowską, która w formie wywiadu opowiada o sobie, o swoich pasjach. Wszystko bogato ilustrowane.
Dalej przechodzimy do przepisów - każdy obiad składa się z kompletu 4 potraw - od przystawki, przez danie główne i deser.
Mnie już na początku zauroczył przepis na szpinakowe naleśniki - który na pewno wypróbuję :)

Podsumowując, książka "Fotografia smaku" to piękny album z przepisami. Wydany z wielką starannością i dbałością o szczegóły. Ma swój klimat, a potrawy wręcz się czuje smakiem wyobraźni.
Serdecznie polecam wielbicielom dobrej kuchni i pięknie wydanych książek !

Na początku...

• Kulinaria