Kuchnia z zielonego Wzgórza. Przepisy L. M. Montgomery

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Aunt Maud's recipes book : from the kitchen of L. M. Montgomery

Niezapomniany klimat Zielonego Wzgórza i pyszna kanadyjska kuchnia początku XX wieku! Nie wszyscy wielbiciele Ani z Zielonego Wzgórza wiedzą, że jej autorka za życia była nie tylko uznaną pisarką, ale także świetną kucharką. Jej talenty kulinarne były słynne nie tylko wśród mieszkańców Wyspy Księcia Edwarda. Te niezwykłe zdolności rozwijała, gotując smakołyki dla najbliższych. A wciąż pogłębianą wiedzę wykorzystywała w swoich powieściach, opisując niezwykle obrazowo potrawy jakimi raczyli się ich bohaterowie.
Prowadzony osobiście przez Lucy Maud Montgomery i długo przechowywany przez jej rodzinę zeszyt z oryginalnymi recepturami, w końcu ujrzał światło dzienne. Wśród Przepisów ciotki Maud, autorki wyboru Elanie i Kelly Crawford, wyróżniły ulubione potrawy domowników, rarytasy podawane do popołudniowej herbatki i potrawy kojarzące się z dorastaniem na Zielonym Wzgórzu.
W tej niezwykłej książce, zilustrowanej rękopisami Lucy Maud Montgomery oraz archiwalnymi fotografiami rodzinnymi z okresu, kiedy mieszkała w Norval, w stanie Ontario, coś dla siebie znajdą zarówno wielbiciele dobrej kuchni, jak i miłośnicy powieści słynnej kanadyjskiej pisarki.

Chcecie wiedzieć co jadła Ania Shirley? Zapytajcie "ciotki Maud".

MountainTobacco | 2014-04-26

Teraz możemy naprawdę poczuć zapachy oraz smaki prosto z kuchni na Zielonym Wzgórzu:) Oryginalne przepisy okraszono ulubionymi przez nas cytatami i ozdobiono uroczą szatką graficzną. Niezwykle lubię, kiedy ulubione przeze mnie powieści stają się tak namacalne i wychodzą ze sfery wyobraźni docierając wprost do naszych zmysłów... Polecam wszystkim wielbicielom przytulnej kuchni na Zielonym Wzgórzu! Doskonałe dopełnienie całej serii.

Halina | 2013-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Cudowna oprawa graficzna.
Wspaniałym pomysłem było umieszczenie przed każdym rozdziałem wstępu na temat tego, skąd się wzięły przepisy akurat tego rodzaju, coś o Maud, coś o jej rodzinie, dalszej czy bliższej, coś o Zielonym Wzgórzu, kilka zdjęć... Wielbiciele Ani, którzy nie lubią i nie chcą gotować, znaleźliby tu coś dla siebie.
Przepisy. Nie wiem, czy są dobre, jeszcze nie sprawdzałam, ale znajomi chwalą co poniektóre dania. świetnie, że autorki pomyślały o tym, by najpierw sprawdzić tak stare przepisy i je, w razie potrzeby, ulepszyć.

Ania | 2014-04-26

Jest to książka pełna nie tylko wielu ciekawych i mam nadzieje wartych sprawdzenia przepisów, ale także wartych przeczytania anegdoty. Dlatego tez za[ewe jeszcze mor raz er pd tek szlocha/

Krucza | 2015-10-10

Miło było wrócić do czasów dzieciństwa, gdy z zapałem czytałam o losach Ani. Książka ta jest swego rodzaju uzupełnieniem - dowiadujemy się czegoś nowego. W dodatku... te stare, ale jakże ciekawe przepisy! Warto sięgnąć po tą książkę.

Elodea | 2016-02-05
Przeczytana: 2010 rok

książka - uczta dla oka, uczta dla ducha, a dla tych, którzy sprawdzą w kuchni - uczta dla ciała:-)fantastyczna pozycja dla wszystkich, którzy zostawili serce na Wyspie Księcia Edwarda. Jedna z moich najbardziej ukochanych książek!!!

magdalena | 2013-06-26

Niezwykłe wrażenie podglądania Lucy Maud Montgomery od kuchni i to dosłownie. Fajnie się czytało i mam ochotę wypróbować parę jej przepisów kulinarnych.

Ola | 2012-11-25
Przeczytana: 01 października 2012

Książka oddaje klimat Ani z Zielonego Wzgórza. Ładnie wydana historia życia autorki książek mojego dzieciństwa.

Hatifnat | 2011-11-09

Bardzo ciepła, pełna wspomnień i interesujących przepisów rodem z Wyspy Księcia Edwarda.

Porshia | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016
apreelo | 2015-08-27
Degustując słowa

Tom zawiera ponad 180 haseł ułożonych alfabetycznie (od „ananasa” po „żurek”), związanych z jedzeniem i jego przyrządzaniem (potrawy, naczynia, produkty spożywcze, przyprawy i czynności kuchenne). Smakowita ta lektura pozwala nam nie tylko poznać źródło wielu słów, uświadomić sobie wpływ pożywienia na kulturę, ale również powiązać je z odpowiednimi okresami w historii Polski.