Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend. 20 września 2024LubimyCzytać276
- Artykuły„Niektórzy chcą postępować właściwie, a inni nie” – rozmowa z autorką powieści „Prawda czy wyzwanie”BarbaraDorosz1
- ArtykułyUwaga, konkurs! Do wygrania książki „Śnieżka musi umrzeć“ Nele NeuhausLubimyCzytać15
- ArtykułyKonkurs: Wygraj bilety na film „Rzeczy niezbędne” z Katarzyną Warnke i Dagmarą DomińczykLubimyCzytać5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Krystyna Wasilkowska-Frelichowska
Źródło: https://alepieknyswiat.pl/2017/04/wielka-maa-nieszawa/
3
6,8/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,8/10średnia ocena książek autora
53 przeczytało książki autora
153 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Wysokie Progi. Opowieści z wyższych sfer
Krystyna Wasilkowska-Frelichowska
8,0 z 3 ocen
16 czytelników 2 opinie
2015
Najnowsze opinie o książkach autora
Zapach świeżych malin Krystyna Wasilkowska-Frelichowska
6,9
"Zapach świeżych malin. Historie ze smakiem to zbiór apetycznych opowieści z nadwiślańskiego miasteczka Nieszawa, doprawionych odrobina humoru i szczyptą nostalgii".
Krystyna Wasilkowska- Frelichowska przyznaje, że inspiracją do napisania tej książki byli wspaniali ludzie związani z tym miastem, między innymi król Kazimierz Jagiellończyk, który nadał miastu trzecia lokację, artysta Stanisław Noakowski, pisarz z okresu międzywojennego Ferdynand Antonii Ossendowski ale to zwykli nieszawianie nadali tej opowieści smaku i wyrafinowania.
Autorka pojechała do Nieszawy, rozmawiała z jego mieszkańcami, wysłuchała opowieści z przeszłości, o życiu wielokulturowej społeczności, którego tradycje od wieków współtworzyli Polacy, Żydzi i Niemcy. Z tych relacji powstały barwne historie rodzinne. Jak żyli dziadkowie i pradziadkowie?Jak radzili sobie w trudnych często głodnych czasach? Na te pytania poznamy odpowiedzi poprzez lekturę tej niezwykle smakowitej książki.
Pani Krystyna przenosi nas w sielski, wiejsko- miejski świat wspaniałych gospodyń, które z niczego, uzbrojone jedynie we własna pomysłowość i zaradność, przygotowywały pyszne potrawy. Dzięki autorce możemy zaobserwować jak ważne dla ludzi były skarby okolicznych lasów, pól i rzek. Jak sprytnie potrafiły przechowywać je na dłużej, wekując, marynując, peklując. Z każdą stroną odkrywamy sekrety tych kucharek, zapomniane stare przepisy, ciekawostki i reguły rządzące kuchnią w okresie międzywojennym.
Opowieść ilustrują niepowtarzalne archiwalne fotografie, niektóre należą do prywatnych zbiorów rodzin opisanych w książce.
Krystyna Wasilkowska- Frelichowska w "Zapachu świeżych malin" odwołuje się do pamięci sensualnej, znaczy takiej gdzie zapamiętujemy codzienne wydarzenia za pomocą zmysłów. Czytając książkę niejednokrotnie sama przywoływałam wspomnienia kojarzone ze smakiem jakiejś potrawy. Z każdymi odwiedzinami najukochańszej cioci kojarzy mi się smak smażonych śledzi w zalewie octowej :) Albo pierogi i parowce z jagodami i czekoladą łączą się w mojej pamięci z wakacjami spędzanymi u babci. Można tak wymieniać w nieskończoność. Bohaterowie tej książki również opisują swoje najsmakowitsze wspomnienia, od których ślinka napływa do ust...
"Zapach świeżych malin" polecam wszystkim poszukiwaczom ciekawych i oryginalnych przepisów oraz tym, którzy lubią stare historie opowiedziane ze smakiem :)
Ostatni pokój Krystyna Wasilkowska-Frelichowska
5,6
Tytułowy "ostatni pokój" to pomieszczenie w rodzinnym domu Ewy Wojciechowskiej, gdzie jej matka od lat gromadzi i przechowuje różne niepotrzebne rzeczy z przeszłości - zapomniane listy, bibeloty, kufry i skrzynie, zabawki, jakieś otoczone sentymentem ubrania. Nikt tam nie zagląda, jedynie matka Ewy co jakiś czas donosi nowe "skarby". Kiedy pewnego dnia Ewa traci pracę w gminnym Ośrodku Kultury, a do jej matki trafia cenna bransoletka, należąca w przeszłości do rodziny, Ewa rozpoczyna prywatne śledztwo. Coraz częściej jest gościem "ostatniego pokoju", w którym odkrywa krok po kroku rodzinne tajemnice i historię.
Czyta się nieźle, choć książek w podobnej tematyce i stylu jest wiele.