Lew. Bajka o dwóch królach

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne dla Dzieci". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
83-60083-36-3
Nikodem

Daleko, daleko stąd, w pięknej, ciepłej krainie mieszka wiele zwierząt. Żyją spokojnie i szczęśliwie, bez wojen i niepokojów. Krainą tą rządzi od dawna stary lew. Kłótnie i spory rozsądza sprawiedliwie i zawsze znajduje czas, aby wysłuchać tych, którzy przychodzą do niego wyżalić się lub poradzić. Jednak pewnego dnia szczęście mieszkańców królestwa zostaje zakłócone. Pojawia sie w nim młody lew, który wiele obiecuje zwierzętom i przejmuje władzę. Który z monarchów lepiej zadba o poddanych?

źródło opisu: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2005

źródło okładki: http://www.gwp.pl/1524,lew-bajka-o-dwoch-krolach.html

Agnieszka | 2017-02-12
Przeczytana: 10 lutego 2017

Książka o Lwach pokazuje i uświadamia jak często przyzwyczajenie do rozsądnego, spokojnego i sprawiedliwego władcy rodzi wygodnictwo, "nudę", a może i gnuśność. Ten władca to dla mnie tylko symbol - ludzi, spraw, zachowań albo rzeczy.

A oto i historia:
W pewnej krainie rządził stary król: opiekuńczy, serdeczny, sprawiedliwy, pokojowo nastawiony, czuwający nad bezpieczeństwem swojej krainy i jej mieszkańców. Pod jego rządami wszyscy żyli spokojnie, szczęśliwie, radośnie, nie znając wojen i niepokojów. Panowała równość i braterstwo, jednakowe prawo obowiązywało każdego. Dzieci bawiły się beztrosko i dorastały w przyjaznym otoczeniu. Było tak sielsko, że czasami aż "nudno".
Pewnego dnia do tej rajskiej krainy wkroczył młody, buńczuczny lew i choć stary lew przyjął go serdecznie, przybysz butnie wyzwał go na pojedynek, którego wynik miał wskazać nowego króla. Stary król był zdziwiony postawą swoich poddanych, bo nie wykazali żadnego zainteresowania wsparciem jego racji! Jedni byli...

Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Morał jest - dobrocią zyskasz więcej niż postrachem i bogactwem.
Ale ja lubię książki, które powalają. A ta mnie nie powaliła na kolana :(