O Zającu, który szukał Swojego Miejsca

Wydawnictwo: Ilustratornia
TrollBobic

Historia o zabawce, która ma dość tkwienia na wystawie sklepu i postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Opowieść o tym, że choć czasem nie od razu odnajdujemy właściwe miejsce do "bycia", to warto go szukać. Że nie trzeba poddawać się przeciwnościom i żałować kolejnych prób, bo wszystkie te doświadczenia złożą się na naszą niepowtarzalną, a przez to bardzo cenną drogę. To pochwała aktywnej postawy w życiu i próba dodania dzieciom odwagi do działania w przyszłości, kiedy przyjdzie czas na podejmowanie przez nie życiowych decyzji. Nietypowe jak na literaturę dziecięcą tematy ilustracji (m.in. komin fabryczny, uliczne latarnie) rozbudzają w najmłodszych odbiorcach zainteresowanie różnymi motywami, co w przyszłości może zaprocentować ich większą otwartością na sztukę.

źródło opisu: Wydawnictwo Ilustratornia, 2010

źródło okładki: http://ilustratornia.eu/index.php?i=4

Zoja | 2018-09-17

WZRUSZAJĄCA KSIĄŻKA

marpil | 2013-12-12

Prążkowany pluszowy zając siedzi w oknie sklepu z zabawkami. Wygląda i zagarnia czarnymi, guzikowymi oczami świat. I wypatruje. Wciąż wypatruje tego jednego, jedynego dziecka, które przyjdzie do sklepu, spośród wszystkich innych zabawek wybierze właśnie jego i nada mu imię. Bo imię jest najważniejsze. To znak, że się jest przez kogoś kochanym.
Zając czeka. Inne zabawki odchodzą, następne przychodzą, mijając się w drzwiach z tymi, co już mają imiona. A Zając trwa niezmiennie bez ruchu. W końcu jego cierpliwość wypada ze sklepu i toczy się gdzieś w świat. A on idzie za nią. Bo wierzy, że jeśli nie weźmie sprawy w swoje łapki, to na wystawie zestarzeje się bez imienia.
Szuka w miejsce czekania.
Ta historia jest bardzo przewrotna. I gdzieś zauważyłam czytelnicze wołanie – jaki jest morał? jaki sens tej historii? Dlaczego Zając podróżuje i naraża się na uśmieszki świata, na samotność i na zwątpienie, podczas gdy mógł zaczekać jeszcze tylko chwilkę, jeszcze tylko mały momencik?
To nie...

ewelinbadi | 2013-01-30
Przeczytana: styczeń 2013

I miejsce w konkursie książka przyjazna dziecku i słusznie. Polecam tą ksiązkę. Córce bardzo się spodobała. "Nie bój się szukać. Nie będziesz żałował, że nie spróbowałeś".