rozwińzwiń

Jerozolimskie morze

Okładka książki Jerozolimskie morze Viola Wein
Okładka książki Jerozolimskie morze
Viola Wein Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
136 str. 2 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2011-09-27
Data 1. wyd. pol.:
2011-09-27
Liczba stron:
136
Czas czytania
2 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7506-832-0
Tagi:
Jerozolima choroba kobieta
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1750
1138

Na półkach: ,

Nostalgiczna opowieść prawie anonimowej kobiety, która dowiaduje się że jest poważnie chora. Kobieta ma żydowskie korzenie, wychowała się w Polsce, ale dorosłe życie spędziła w Izraelu.
Pewne elementy biografii autorki - Violi Wein - pokrywają się z historią głównej bohaterki. Jej najbardziej wybijającą się cechą jest samotność.
Samotna była w dziciństwie, bo nie zaznała miłości rodziców. W szkole walczyła o uznanie i akceptację rówieśników. Samotna jest też w obliczu choroby, nie ma przy niej męża ani dzieci.
Teraźniejszość przeplata się ze wspomnieniami. Jest trochę nawiązań do polityki, ale niewiele. Trochę zadumy nad życiem i jego jakością, nad tym czy można było je przeżyć lepiej, czy też okoliczności wymogły ból i rozczarowania, których doznała główna bohaterka. Nie raz dosięgnął ją kryzys dotyczący uczuć, pochodzenia, tożsamości, wyobcowanie, brak korzeni.
Proza bardzo prosta i oszczędna w słowa, bez upiększeń, prawdziwa i szczera.
Dla mnie taki przystanek prawie na sam koniec roku.

Nostalgiczna opowieść prawie anonimowej kobiety, która dowiaduje się że jest poważnie chora. Kobieta ma żydowskie korzenie, wychowała się w Polsce, ale dorosłe życie spędziła w Izraelu.
Pewne elementy biografii autorki - Violi Wein - pokrywają się z historią głównej bohaterki. Jej najbardziej wybijającą się cechą jest samotność.
Samotna była w dziciństwie, bo nie zaznała...

więcej Pokaż mimo to

avatar
234
33

Na półkach: ,

Kiedy śmierć staje się czymś więcej niż tylko odległą abstrakcją, przychodzi moment, w którym człowiek zaczyna zastanawiać się nad życiem i nad tym, czy przeżył je wystarczająco dobrze.

W takim momencie poznajemy bohaterkę najnowszej książki Violi Wein "Jerozolimskie morze". Nie znamy ani jej imienia, ani wieku, ani tego, co robi w życiu. Poznajemy za to jej przeszłość. Życie sprzed choroby. Życie, które raniło, osamotniło i rozczarowywało na każdym kroku. Życie, które zadało tyle bólu, że wiadomość o nowotworze nie robi na niej większego wrażenia…
„Mąż czeka na zewnątrz? Nie ma męża? Dzieci są? Też nie ma? Kto jest?”[s. 13]. Problem w tym, że nie ma nikogo… Nikogo, kto czeka. Nikogo, kto wspiera. Nikogo, kto kocha… Osamotniona. Bezradna. Od zawsze piętnowana za żydowskie pochodzenie. Za to pochodzenie, o którym prawdy dowiaduje się dopiero w dorosłym życiu…

Bohaterka powieści zmaga się nie tylko z rzeczywistością, ale również – a może przede wszystkim – z przeszłością. Obraz współczesnej Jerozolimy, sytuacja polityczna oraz życie bohaterki w tym kraju przeplatane są z obrazami wspomnień z dzieciństwa i młodości w powojennej Polsce – kraju, który tak bardzo kochała i który uważała za dom…
Mimo to zdecydowano za nią. Z dwoma walizkami w ręku, z pięciodolarówką, paroma zdjęciami i biletem w jedną stronę musiała z tego domu wyjechać, zostawiając za sobą obraz oddalającego się warszawskiego peronu. A wraz z nim obraz Szklarskiej Poręby, obraz cioci Zosi i cioć z kuchni, które obdarzyły ją taką miłością, jakiej nigdy nie zaznała od rodziców, obraz przyjaciół, pierwszych miłości, beztroskich wyjazdów na Mazury, obraz Sabinki i ślimaków, którzy odeszli do tego raju, w który nikt nie wierzy, że jest.

Viola Wein, tak jak i jej bohaterka, urodziła się i spędziła młodość w Polsce, po czym w wieku dwudziestukilku lat wyemigrowała do Izraela. Jerozolimskie morze to jej trzecie dzieło, w którym, tak jak i we wcześniejszych utworach, kładzie nacisk na relacje polityczno-społeczne, na tożsamościowe i emocjonalne rozterki bohaterów oraz na to, jak dzieciństwo potrafi zdeterminować późniejsze życie człowieka.

Jej proza pozbawiona jest zbędnych słów. W prostocie i zwięzłości, ukazuje życie takim, jakie jest. Bez ozdobników i niepotrzebnych myśli. Proste, zwyczajne i do bólu prawdziwe. W piękny i niezwykły sposób przedstawia historię kobiety, która dzięki swojej anonimowości, staje się symbolem każdego człowieka, który borykając się z problemami narodowościowymi, nie potrafi znaleźć swojego miejsca w świecie, każdego, który pragnie rozliczyć się z przeszłością, każdego, który codziennie walczy o lepsze jutro...

[http://planetakobiet.com.pl/artykul-3287-jerozolimskiemorze.htm#1]
[http://papieros-w-filizance.blogspot.com/2012/03/jerozolimskie-morze-viola-wein.html]

Kiedy śmierć staje się czymś więcej niż tylko odległą abstrakcją, przychodzi moment, w którym człowiek zaczyna zastanawiać się nad życiem i nad tym, czy przeżył je wystarczająco dobrze.

W takim momencie poznajemy bohaterkę najnowszej książki Violi Wein "Jerozolimskie morze". Nie znamy ani jej imienia, ani wieku, ani tego, co robi w życiu. Poznajemy za to jej przeszłość....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    21
  • Chcę przeczytać
    19
  • Posiadam
    10
  • 2015
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Tematyka Żydowska
    2
  • Ebook
    1
  • Polskie
    1
  • Gdańsk
    1
  • "Choroby/przeciwności losu"
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Jerozolimskie morze


Podobne książki

Przeczytaj także