Szkoła twórczego pisania. Jak zostać autorem bestsellerowych powieści

Okładka książki Szkoła twórczego pisania. Jak zostać autorem bestsellerowych powieści Joanna Wrycza-Bekier
Joanna Wrycza-Bekier Wydawnictwo: Helion językoznawstwo, nauka o literaturze

* bohaterowie,
* konstruowanie fabuły,
* wybór narracji
* pisanie dialogów
* używanie języka zmysłów
* opisywanie miejsc

Nie zabrakło też tematów psychologicznych dotyczących pisarskiej blokady i tego jak sobie z nią poradzić.

Ciekawa i praktyczna.

* bohaterowie,
* konstruowanie fabuły,
* wybór narracji
* pisanie...

„Szkoła twórczego pisania. Jak zostać autorem bestsellerowych powieści” autorstwa Joanny Wrycza-Bekier (wydanie drugie rozszerzone) jest moim pierwszym spotkaniem z taką literaturą. Jest to nie tylko poradnik dla początkujących pisarzy, ale również dla wszystkich którzy mają styczność pisaniem w każdej formie. Zawarte tu wskazówki pozwalają rozwiązać problemy z poprawnym opisaniem myśli, z właściwym podejściem do pisania – tego twórczego i tego zwyczajnego. Książkę czyta się szybko i nie nuży czytelnika. Autorka w przystępny sposób podaje fakty i mity związane z pisaniem oraz potrafi zarazić samym pisaniem nawet najbardziej niezdecydowanych. Uważam, że ta pozycja może zainteresować każdego, nawet jeśli nie chce napisać własnej książki. Jeśli ktoś lubi tylko czytać, w oparciu o wskazówki z poradnika może inaczej spojrzeć na prace innych autorów i być może po jakimś czasie jednak sam spróbować własnych sił.

Jak zawsze!

Genialna, inspirująca, przystępna.

Kiedyś przeczytałem Magię Słów Pani Joasi, byłem jeszcze bardziej zachwycony - teraz już wiedziałem czego się spodziewać haha. Ale tak poważnie, świetne uzupełnienie wiedzy, więcej porad, którym głęboko zawierzam - one po prostu przyśpieszają naszą naukę pisania. Podejście autorki do zagadnień, które rozwija, ta otwartość i naturalna "dobroć" w sposobie pisania - to mnie przekonuje.

To nie jest podręcznik polszczyzny, to podręcznik twórcy. Myślę, że na początek wystarczy, ale...

Chętnie przeczytałbym kolejną taką książkę, lecz poświęconą samym narzędziom i zabiegom pisarskim. To nie z lenistwa, to dlatego, że Joannę Wryczę-Bekier tak świetnie się czyta.

Jak zawsze!

Genialna, inspirująca, przystępna.

Książka numer 500 na portalu lubimyczytac.pl! Dlatego uznałem, że na tak okrągłą liczbę trzeba przeczytać coś nietypowego i padło na "Szkołę twórczego pisania" Joanny Wrycza-Bekier.
Każdy czytelnik (albo 99,9%) marzy aby napisać własną książkę. Długo szukałem tzw. podręcznika. "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika" był ciekawym poradnikiem, ale bardziej był życiorysem autora z lekką rozmową na temat pisania. To czego mi wtedy zabrakło znalazłem w "Szkole twórczego pisania."
Poczynając od organizacji czasu, przez zbieranie pomysłów, po techniczne aspekty (dialogi, szkic bohaterów). Wszystko zawarte w formacie lekcji. Krok po kroku na przykładach. Jedyny minus to zakończenie. Brak jakiejś myśli przewodniej by zachęcić do pracy. Hasła motywującego.
Nawet jeśli nie napiszę książki to poprawię swój styl pisania. Myślę, że będę często do niej wracał. Ale nie wpływa to znacząco na odbiór książki. Do piór! Do klawiatury!

#927 - Szkoła twórczego pisania. Jak zostać autorem bestsellerowych powieści - Joanna Wrycza-Bekier - Wydawnictwo Helion
#77/52/2022

Książka ma 174 strony. Swoją premierę miała dnia 01.01.2011 roku.

Jest to poradnik, dzięki któremu zmotywujesz się do pisania i uwierzysz w swoje umiejętności tworzenia.

Dzięki tej książce, nauczysz się uważniej obserwować otoczenie, zapamiętywać różne szczegóły i opisywać proste czynności.

Autorka zachęca do takiego codziennego, warsztatowego pisania, by poznać radość z samego procesu tworzenia.

Jeśli borykasz się z blokadami twórczymi, to praca z tą książką, powinna odblokować twoje ograniczenia.

#77/52/2022

Książka ma 174 strony. Swoją premierę miała dnia 01.01.2011 roku.

Dzięki tej książce, nauczysz się uważniej obserwować otoczenie,...

To bardzo motywująca do działania książka. Pozwala uwierzyć w siebie. Uczy obserwowania otaczającej nas rzeczywistości, zapamiętywania szczegółów, opisywania pozornie prostych czynności.
Przytacza wiele konkretnych przykładów z twórczości mistrzów niekoniecznie ze świata literatury.
Być może napiszę powieść, której nikt nie przeczyta, ale nie to jest najważniejsze. Istotą jest radość samego tworzenia, Pisanie to sposób na oderwanie się od prozy życia.

Autorka poradnika „Szkoła twórczego pisania” Joanna Wrycza - Bekier już na samym początku zadaje sobie i czytelnikom pytanie „, Czy pisania poczytnych książek można się uczyć”? Cała książka została skonstruowana tak, by przeprowadzić czytelnika i uświadomić mu, że pisanie jest procesem holistycznym, wielopłaszczyznowym i dotyka różnych kwestii. Początkujący pisarz najdzie tu wiele wskazówek zarówno warsztatowych jak i psychologicznych, dzięki czemu dowie się jak pisać lepiej, jakich błędów unikać i walczyć z blokadami twórczymi. Bardzo spodobało mi się poruszenie kwestii codzienności i tego, że autorzy obawiają się nudnych opisów i ciągnącej się bez sensu fabuły. Rozdział „Magia codzienności” rozwija takie spostrzeżenia, a sam autorka pisze: „Niektórzy boja się zacząć pisać, bo uważają, że w ich życiu, niewiele się dzieje. Nie musisz wyruszyć w samotną podróż w Himalaje, by napisać, powieść. Kolejność jest wręcz odwrotna. To właśnie dzięki pisaniu zwyczajność nabierze sensu”. Pozycja obowiązkowa na półce każdego początkującego autora.

,,Szkoła twórczego pisania. Jak zostać autorem bestsellerowych powieści” Joanna Wrycza-Bekier
Wydanie 2 rozszerzone

Jeśli jesteś początkującym pisarzem lub dopiero zamierzasz zabrać się za napisanie swojej pierwszej powieści, to książka idealna dla Ciebie!

Lektura zawiera praktyczne porady oraz wskazówki, dzięki którym pokonasz blokadę twórczą. Jak wygospodarować czas? Gdzie szukać motywacji? ,,Szkoła twórczego pisania” pomoże Ci napisać powieść od pierwszego słowa do ostatniej kropki.

Książka sprawdzi się również idealnie jako skarbnica wiedzy dla osób w wieku szkolnym, które mają problemy z odpowiednim opisaniem myśli. Tekst jest napisany przystępnym językiem, który sprawia, iż poznawanie kolejnej wskazówki jest przyjemnością, a nie żmudną nauką. Pochłonęłam ,,Szkołę twórczego pisania” w jednej wieczór. Nabrałam nowych umiejętności, które pomogą mi w recenzowaniu przyszłych pozycji.

Szczerze polecam ,,Szkołę twórczego pisania”. Przydatne rady są zebrane w jeden tom autorstwa Joanny Wryczy-Bekier. Jeśli miałabym podsumować książkę dwoma słowami, to bez wahania powiedziałbym ,,przydatna wiedza”. Może dzięki lekturze doczekamy się kolejnych utalentowanych debiutantów?

Wydanie 2 rozszerzone

Kto z Was marzy o byciu autorem bestsellerowej powieści? Dla Was, którzy o tym marzycie mam świetną książkę "Szkoła twórczego pisania" autorstwa Joanny Wrycza-Bekier. Jest to wydanie drugie rozszerzone i zostało wydane nakładem wydawnictwa Onepress.

Czy pisania można się nauczyć? Ktoś kiedyś mi powiedział, że ja to nigdy nie będę dobrym pisarzem, bo mam umysł ścisły. Owszem uwierzyłam mu, ale z czasem przekonałam się, że nie ma racji. Odkąd zaczęłam na poważnie pisać recenzje widzę jak poprawia się mój warsztat pisarski, ale wciąż uważam, że może być lepiej. Dlatego zdecydowałam się sięgnąć po tą książkę i kto wie, może dzięki niej uda mi się napisać powieść, która od dawna siedzi w mojej głowie.

Lecz dziś nie o tym, a o "Szkole twórczego pisania". Na okładce w opisie dostajemy argumenty, które przekonują nas, że pisania można się nauczyć jak i innych artystycznych umiejętności, jednakże powołanie to już inna sprawa. Powołanie do bycia pisarzem trzeba w sobie poczuć. Książka zawiera zarówno wskazówki warsztatowe jak i psychologiczne. Dowiemy się z niej między innymi o: mnemotechnice, zasadach współpracy z natchnieniem, na czym polega pisarska kwerenda, jak planować tajemnice, tworzyć lepsze opisy bohaterów i jak pokazywać ich emocje, sprawnym pisaniu dialogów, ćwiczeniach narracji oraz o moim zdaniem najważniejszym z aspektów czyli warsztacie językowym. Jednakże najbardziej utalentowany pisarz bez wolnego czasu na pracę twórczą nie stworzy arcydzieła, zatem warto dowiedzieć się jak znaleźć czas na pisanie i najlepiej go wykorzystać.

Mi osobiście książka się bardzo spodobała oraz jej forma podziału na lekcje, z których każda opowiada o jednym z aspektów pracy twórczej. Podane są fajne przykłady oraz fragmenty tekstów poddawane pod dyskusję. Na pewno wielokrotnie będę powracać do tej książki i korzystać z jej wskazówek.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję bardzo Biuru Prasowemu Grupy Helion.

Polecam

Polecam

Pokaż mimo tovideo - opinia

• Poradniki
  • Pisanie
  • O pisaniu

Dodaj cytat z książki Szkoła twórczego pisania. Jak zostać autorem bestsellerowych powieści