Rusz głową. Na tropach tajemnic naszego umysłu

Okładka książki Rusz głową. Na tropach tajemnic naszego umysłu Daniel Freeman
Okładka książki Rusz głową. Na tropach tajemnic naszego umysłu
Daniel Freeman Wydawnictwo: Magnum popularnonaukowa
popularnonaukowa
Use your head: the inside track on the way we think
Magnum
2011-01-01
2011-01-01
Władysław Jeżewski
myślenie psychologia świadomość umysł

Okładka książki Rusz głową. Na tropach tajemnic naszego umysłu Daniel Freeman, Jason Freeman
Rusz głową. Na... Daniel Freeman, Jas...

Upakowana ciekawostkami, napisana prostym językiem.. może ją przeczytac każdy, choć odrobinę zainteresowany "umysłem" ... książka, wprowadza czytelnika w niezwykle skomplikowany temat, jakim jest człowiek i jego "psyche" .. ale zawartośc pozycji, to tylko czubek "góry lodowej".... Niezwykle mnie urzekła i przykuła uwagę, na tle podobnych publikacji ... każde zdanie, może być potencjalną "motywacją", by szukać informacji i poszerzać wiedzę z danej dziedziny ... Polecam dla wszystkich, którzy kochają książki psychologiczne i sa "głodni" ciekowstek!!! Dla obeznanych z tematem - może być zbyt "uboga" i powierzchowna.. ale nie zmienia to faktu, że czyta się ją bardzo przyjemnie ;)

Książka "Rusz głową" miała być, zgodnie z obietnicą jej autorów, fascynująca podróżą w głąb ludzkiego umysłu. Biorąc pod uwagę tytuł i taką zapowiedź spodziewałam się zarówno wielu informacji na temat funkcjonowania poznawczego człowieka jak również wielu technik pozwalających na udoskonalenie własnych zdolności kognitywnych. Tymczasem książka ta stanowi popularno-naukową wersję podręcznika "wstęp do psychologii". Dla osób które zaczynają przygodę z psychologią może być to znakomita lektura. Natomiast osoby posiadające większą wiedzę z tego zakresu raczej nie dowiedzą się niczego nowego. Dodatkowe gwiazdki przyznaje za przejrzyste uporządkowanie materiału i bardzo przyjemny styl pisania autorów.

Polecam każdemu, kto chciałby choć trochę wejrzeć w samego siebie i nie wertować przy okazji ton literatury specjalistycznej. Warto.

książka omawiająca ogólnie standardowe tematy z dziedziny psychologii, opisuje wiele eksperymentów,jest to jednak wiedza wyrywkowa- nie ma skupienia na konkretnym zagadnieniu, dla kogoś kto jest laikiem w psychologii ;)

Bardzo ciekawa książka. Zainteresowała mnie już od pierwszych stron. Autorzy poruszają wiele intrygujących kwestii, takich jak: ile snu potrzebujemy, czy wielkość naszego mózgu ma związek z naszymi umiejętnościami, jak bardzo jesteśmy zdeterminowani przez geny.

Wielość tematów poruszanych w tej publikacji, naprawdę zachęca do jej przeczytania. Szczególnie przypadł mi do gustu rozdział na temat snu. Zwróciłam uwagę na ciekawostkę dotyczącą żyraf. Otóż, te zwierzęta potrzebują jedynie dwóch godzin snu na dobę. Przy czym, zwykle nie przesypiają pełnych dwóch godzin, ale jedną. Żałuję, że ludzie na dłuższą metę nie mogą w ten sposób funkcjonować. Gdyby dwie godziny snu były dla mnie wystarczające, miałabym więcej czasu na czytanie ciekawych książek, ale chyba muszę pogodzić się z tym, że nie byłoby to zdrowe.

Warsztat pisarski autorów bardzo przypadł mi do gustu. "Rusz głową" w całej swojej formie jest czymś pośrednim, pomiędzy publikacją naukową, popularnonaukową, a poradnikiem. Tym sposobem, jest to publikacja zarówno dla tych, którzy nie są psychologami i nie mieli dotychczas zetknięcia z tą dziedziną, ale również dla tych, którzy już jakieś pojęcie o psychologii mają. Bardzo spodobało mi się, że autorzy unikają typowo poradnikowego, manipulatorskiego języka.

Zdecydowanie polecam tę książkę!

Całkiem fajna książka o różnych aspektach psychologii, dużo opisów eksperymentów, ciekawostek itd. Można wiele z niej wynieść. Raczej warto

czyta się bardzo przyjemnie. zdecydowanie polecam

czyta się bardzo przyjemnie. zdecydowanie polecam

Szczerze mówiąc kupując tę książkę byłem przekonany, że rzecz będzie o "trikach i magikach", czyli sposobach, jak oszukać ludzki mózg. No wiecie, jedna z tych zabawnych książek, w których nikt nie zauważył goryla przechodzącego na pierwszym planie, albo w którym kubku jest kulka. A okazało się, że jest to coś w rodzaju skróconego kursu psychologii dla laików z elementami psychologicznego DIY. Książka napisana ewidentnie przez profesjonalistów ale zgrabnie skomponowana i napisana językiem, który po prostu dobrze się czyta. A jednocześnie, autorzy nie traktują nas jak idiotów. W przystępny, chociaż naukowy sposób opisują krok po kroku mechanizmy funkcjonowania naszego umysłu, emocje, które nami rządzą, sposób kształtowania się naszej osobowości, zasady interakcji z otaczającym nas światem, itp. Takie zgrabne, beletrystyczne streszczenie tego, co powinniśmy wiedzieć o nas samych. Polecam.

www.czytajzfantazja.blogspot.com

Ludzki umysł jest niesamowicie fascynującą maszyną skonstruowaną przez naturę. Dotychczas badaczom udało się odkryć niewielki odsetek tajemnic skrywanych w jego zakamarkach. I choć to, kim jesteśmy jest wypadkową połączenia kodu DNA z wpływami środowiskowymi to jednak istnieją pewne stałe cechy wspólne dla całego gatunku ludzkiego – o tych właśnie cechach traktuje książka Rusz głową. Na tropach tajemnic naszego umysłu. Dr Daniel Freeman (brytyjski psycholog kliniczny) połączył siły z Jasonem Freemanem (dziennikarzem zajmującym się popularyzacją wiedzy z zakresu psychologii),by odkryć przed czytelnikami kilkanaście sekretów ludzkich charakterów i zachowań. Trudno nie przyznać, że połączenie wiedzy naukowej ze stricte popularnonaukowym stylem jej przedstawienia dało bardzo ciekawe i przystępne rezultaty, o których opowiem w dalszej części tekstu.

Książka została podzielona na 16 tematycznych rozdziałów, wśród których można odnaleźć takie zagadnienia jak: osobowość; pamięć; szczęście i smutek; mężczyźni, kobiety i komunikacja; zaburzenia psychiczne i ich leczenie oraz wiele, wiele innych. Od razu sprostuję (tym, którym przyszło do głowy, że np. rozdział na temat komunikacji damko-męskiej można by potraktować, jak poradnik),że owa książka to nie poradnik! Stanowi ona raczej mini-encyklopedyczne kompendium wiedzy na temat tego, jak działają pewne procesy w naszej głowie i reszcie ciała, jak wpływają one na nasze życie oraz co robić by czasem coś działało lepiej lub, żeby coś innego wyeliminować całkowicie. Jednak dwa ostatnie tematy to raczej propozycje podane w pigułce.

Autorzy w bardzo przystępny sposób opowiadają o najważniejszych teoriach psychologicznych, które powstawały lub ewoluowały na przełomie lat. Niekiedy przekazują także informacje pobieżnie przyswajane na lekcjach biologii w szkole średniej, czasem popierając swoje słowa klinicznymi przykładami omawianych zjawisk. Stanowi to bardzo duży atut tej pozycji, szczególnie dla czytelników lubujących się w poszukiwaniach wiedzy na własną rękę. Panowie Freeman stosują w swojej publikacji pewne uwagi, wskazując to, na czym warto się skupić lub do czego odnieść, jednak nie zamęczają czytelników nazbyt rozbudowanymi treściami.

Muszę przyznać, że Rusz głową zawiera całkiem sporo przydatnych ciekawostek. A, jak samo autorzy przyznają, książka jest podzielona w taki sposób, by każdy rozdział stanowił osobną publikację, dzięki czemu można je czytać pojedynczo i niechronologicznie. Wydaje mi się jednak, że pozycję tę warto polecić psychologicznym laikom oraz młodszej grupie czytelniczej – mam na myśli starszych nastolatków – gdyż jest ona w stanie zaszczepić w nich pasję do tej dziedziny nauki, a przy okazji wyciągną z niej dużo więcej (w porównaniu ze specjalistami) przydatnej wiedzy, którą będą mogli poszerzać. Ludzie, na co dzień zajmujący i interesujący się psychologią mogą uznać, że książka Rusz głową, choć ciekawie napisana, nie zmienia stanu posiadanej przez nich wiedzy. Zdecydowanie jednak, zakres tematyczny, jaki obrali sobie autorzy, to duży plus lektury. Jestem przekonana, że każdy, kto hobbistycznie traktuje tę dziedzinę nauki, będzie usatysfakcjonowany książką, ponieważ zawiera ona podstawy psychologii skondensowane na 306 stronach.

Dużą zaletą tej publikacji jest dosyć pokaźnych rozmiarów bibliografia, która odsyła do wielu, poważniejszych anglojęzycznych źródeł – świadczy to nie tylko o rzetelności, jaką wykazali się autorzy, by czytelnicy mieli pewność co do zawartości zakupionej książki, ale także o tym, że zadbali, by mogli oni poszerzać swoją wiedzę, dzięki wskazanym w źródłach lekturom.

Warto też zwrócić uwagę na wydanie. Choć może okładka nie przykuwa uwagi, to jednak dokładnie oddaje frywolny – popularyzatorski charakter zamieszczonych treści - a papier, jaki wykorzystano w tej książce jest naprawdę dobrej jakości. Drobny, choć przejrzysty druk, nie sprawia ani trudności ani wrażenia, jakby na siłę próbowano zwiększyć objętość lektury. Wszystko to składa się na wartą uwagi i godną polecenia pozycję na polskim rynku literackim.

Rusz głową to popularnonaukowa pozycja, przeznaczona dla wszystkich ciekawskich istotek, które chciałyby dowiedzieć się np. tego czemu mówi się, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus; czy nasz mózg posiada płeć; jak działa ludzka pamięć; skąd biorą się irracjonalne lęki oraz na jakich fundamentach powinien się opierać szczęśliwy związek – wszystkie teorie przedstawione w książce mają kliniczne atesty :). Polecam!

www.czytajzfantazja.blogspot.com

• Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • Popularnonaukowe
  • Literatura popularnonaukowa
  • (T) Mózg

Dodaj cytat z książki Rusz głową. Na tropach tajemnic naszego umysłu