Kompania Spadochronowa

Tłumaczenie: Maciej Antosiewicz
Wydawnictwo: Magnum
Parachute Infantry: An American Paratrooper's Memoir of D-Day and the Fall of the Third Reich
Fuzja

David Kenyon Webster napisał Kompanię spadochronową wkrótce po zakończeniu II wojny światowej, w której walczył w sławnej amerykańskiej kompanii E 101 Dywizji Powietrznodesantowej biorącej udział w inwazji aliantów w Normandii 6 czerwca 1944 roku. Stał się jednym z bohaterów głośnej książki Kompania braci Stephena E. Ambrose`a i nakręconego na jej podstawie 10-odcinkowego serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem.

"Polecam te wspomnienia wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się więcej o II wojnie światowej, o walce, o tym, jak to jest być spadochroniarzem, odkrywać siebie i sprawdzać się w sytuacji, gdy cały świat jest wystawiony na próbę i zagrożony. Książka wskrzesza tamtą rzeczywistość, poczucie przynależności, świadomość, że "tkwimy w tym wszyscy razem", ponieważ Stany Zjednoczone i ich sojusznicy walczą o wolność."
Stephen E. Ambrose

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Fuzja | 2012-08-30

„Wojna w oczach każdego żołnierza wygląda inaczej”

Jeśli jesteś fanem serialu wojennego „Kompania braci”, jeśli znasz twórczość Stephena Ambrose lub jeśli po prostu lubisz wojenne czytadła to mogę z całą pewnością polecić Ci, Drogi Czytelniku, książkę „Kompania Spadochronowa. Wspomnienia żołnierza piechoty spadochronowej od D-Day do upadku III Rzeszy” napisanej przez Davida K. Webstera, który brał udział w kilku najważniejszych bitwach II Wojny Światowej.

Książka to rodzaj dziennika z frontu. Składają się na nią fragmenty wyrwane z listów autora, pisanych do rodziny oraz jego wspomnienia z czasów działań wojennych. Przedmowę do niej napisał Stephen Ambrose, autor książki „Kompania braci” na podstawie której Spielberg i Hanks nakręcili serial pod tym samym tytułem i którego jestem ogromną fanką.

David Webster był członkiem jednej z kompanii piechoty spadochronowej i jego postać powinna być znana tym, którzy oglądali wyżej wspomniany serial. Książka jest napisana rzeczowo i...

Maciek | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Lektura uzupełniająca i/lub obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tematem i/lub fana serialu "Kompania braci". Nie tak ciekawa jak ta o Dicku Wintersie autorstwa pana Alexadra (względnie Alexandera) ale dla wielbicieli zwłaszcza, warta uwagi. 6/10

Albercik | 2015-04-08
Przeczytana: kwiecień 2015

Bardzo trudno było mi na początku ocenić relacje Webstera. Czytając wspomnienia wojenne często nastawiamy się na jakieś niebywałe bohaterskie wyczyny. Może podświadomie właśnie tego oczekiwałem. Na pewno w moich wyobrażeniach miały tu swój udział film i książka "Kompania braci". Tu tego nie ma, ale mimo to warto sięgnąć po książkę. Jest to relacja bardzo szczera, czasami aż do bólu. Webster nie był typem napalonego ochotnika - nie wychylał się. Znał jednak swoje obowiązki, ale nic poza to. Nie znosił drylu wojskowego, nie narażał się bez potrzeby, nadużywał alkoholu. Dlatego jest taka prawdziwa.

Kahir | 2015-03-09
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 marca 2015

Kto oglądał serial Kompania braci to juz wie o czym jest ta książka. Wojna widziana oczami zwykłego szeregowca z Kompani E. Ciekawe spojrzenie z którego wyłania się obraz nieskończonego bałaganu wojennego. To czy przeżyjesz lub nie to tylko kwestia przypadku lub szczęścia a działania wojenne dla szeregowca to głównie poszukiwanie jedzenia i alkoholu. Bardzo dobra lektura . Na koniec cytat z książki - spodobało mi się to zdanie - " Wojna jest dla złośliwych chłopców. Bo co dorosły człowiek miałby tam robić ? "

Trojka | 2013-09-30
Przeczytana: 30 września 2013

Jest to moja trzecia pozycja traktująca o historii kompanii Easy, 2 batalionu, 506 pułku, 101 dywizji powietrzno-desantowej. Pozostałe to "Największy brat" i wielbiona przeze mnie "Kompania braci" na której podstawie powstał równie wielbiony serial od HBO. Nie będę ukrywał że losami tej kompanii zainteresował mnie serial i kilka shooterów wojennych.

Przeczytana publikacja to bardzo szczegółowy zapis wydarzeń których doświadczył szeregowy David Webster. Najbardziej co mnie zaskoczyło w czasie lektury, to to że Webster tak naprawdę nie ukazuję siebie jako bohatera, nie ubarwia swoich losów, jest swego rodzaju pacyfistą, unika walk, kiepski z niego strzelec, wciąż wyraża swoją dezaprobatę dla wojska i niecierpliwie wyczekuję zakończenia wojny.

Nie zabrakło jednak autorowi wrażliwości przy opisywaniu sytuacji kiedy armia okupacyjna wykorzystuje swój status do grabieży (w której sam autor bierze udział), wypędzania ludności czy całkowitą ignorancję samosądów na schwytanych żołnierzach.

Belussi | 2013-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2013

Słaby początek. Później jest lepiej :)

fuorviatos | 2017-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Świetnie napisana książka. woja oczami żołnierza patrioty który nie boi się ukazać negatywnego oblicza własnej armii a przy tym świetna kronika zdarzeń w których uczestniczył. Znajdziemy tu postacie znane z "Kompanii Braci".
Polecam wszystkim fanom gatunku.

szaryziom | 2016-12-29

książka nie dla szKODników

xxx | 2018-03-24
Michał Kubis | 2017-12-24