Wędruj z mapą

Okładka książki Wędruj z mapą
Scot Ritchie Wydawnictwo: Debit literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Follow the map: a first book of maping skills
Debit
2009-01-01
2009-01-01
32 min.
978-83-7167-800-4
Patrycja Zarawska
dla dzieci podróże mapa

Okładka książki Łódeczka Loren Long, Randall de Sève
Łódeczka Loren Long, Randall...
Okładka książki Literozagadki Łukasz Dębski, Anna Kaszuba-Dębska
Literozagadki Łukasz Dębski, Anna...
Okładka książki Gdzie jest pingwin? Sophie Schrey, Chuck Whelon
Gdzie jest pin... Sophie Schrey, Chuc...

Za każdym razem, kiedy wybieram książki dla mojej córki, staram się dobierać je tak, aby nie tylko dostarczały jej rozrywki, ale żeby również uczyły jej praktycznych rzeczy. Tym razem mój wybór padł na książkę, której autorem (a zarazem znanym i cenionym ilustratorem) jest Scot Ritchie. Nosi ona tytuł "Wędruj z mapą".

Każde dziecko to mały odkrywca i podróżnik. A co jest nam potrzebne, aby móc wybrać się w jakieś nowe interesujące miejsca? Oczywiście mapy! Bez nich ciężko byłoby czasem trafić do celu. Tylko jak nauczyć dziecko posługiwania się mapą, orientacji w terenie? Z pomocą przychodzi książka Scota Ritchie, która łączy naukę z zabawą.

W książce znajdziemy wytłumaczenie, czym właściwie jest mapa, jakie są jej rodzaje  i z jakich elementów się składa. Każdy z tych elementów został również krótko i zwięźle opisany. Prześledzimy historię grupki małych przyjaciół, którzy pewnego dnia wyruszą na poszukiwania zaginionych zwierzątek - pieska Maksa i kotka Rudusia. Wraz z nimi odwiedzimy wiele ciekawych miejsc: miasto, park, zoo, wieś, tajemniczą wyspę, góry, wesołe miasteczko, a nawet kosmos! W każdym z tych miejsc dzieciom pomocą służyć będzie wesoła mapa, dzięki której łatwiej będzie im się poruszać po okolicy. Na każdej z nich zaznaczone zostały najważniejsze miejsca znajdujące się w danym miejscu, które mogą ułatwić orientację w terenie. Oprócz tego dzieci dowiedzą się co nieco o Ziemi, ciałach niebieskich, a nawet o pogodzie. Na samym końcu dziecko znajdzie instrukcję, w jaki sposób może stworzyć własną mapę, np pokoju.

"Wędruj z mapą" to ciekawa propozycja dla młodych podróżników. W prosty sposób, krok po kroku uczy dziecko, do czego służą mapy i w jaki sposób z nich korzystać. Wszystko zostało przedstawione w sposób ciekawy i bardzo zrozumiały już dla najmłodszych czytelników. Sympatyczne kolorowe ilustracje dodatkowo uprzyjemnią dzieciom korzystanie z tej książki. Wierzę, że zainteresuje ona wiele dzieci. Dlatego też zachęcam rodziców, aby zwrócili uwagę na ten tytuł. Warto.

Moja ocena: 5/6
recenzja z mego bloga: http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/2013/06/248-wedruj-z-mapa-scot-ritchie.html

Każde dziecko to mały odkrywca i podróżnik. A co jest...

Na przygodę, na wędrówkę kiedyś zabierało się ze sobą mapy. Dziś może nam pomagać GPS. Jednak nie każdy ufa takim sposobom nawigacji. I dlatego warto uczyć nasze dzieci korzystania z map i planów papierowych.

Dla rodziców dzieci kilkuletnich bardzo ciekawą propozycję przygotowało Wydawnictwo Debit. "Wędruj z mapą" na pierwsze przygody ze szlakami nadaję się idealnie. Książeczka podzielona jest na rozdziały, w każdym inny rodzaj porad i wskazówek do nauki czytania map. Znaki są tutaj dostosowane na potrzeby młodego czytelnika.

Treść książeczki wypełniają poszukiwania psa Maksa i kota Rudusia. Dzieci szukają swoich pupili w okolicy, potem w mieście i na wsi. Przyglądają się zmianom pogody i jej oznaczeniom. Odkrywają tajemniczą wyspę i odnajdują drogę do skarbu? ale ciągle nie kotka i pieska. Wędrują po górach, bawią się w wesołym miasteczku. Nie zapominają o Maksie i Rudusiu, patrzą na model kuli ziemskiej i zastanawiają się na jakim kontynencie mają ich szukać. Wpadają także na pomysł poszukania w kosmosie... na szczęście pora na obiad i odnajdują się zguby. Cały czas spały pod drzewem ;)

Na końcu, z pomocą książki, można narysować plan swojego pokoju. Książka jest ładnie wydana, obrazki wesołe.

Opisy czytelne i bardzo jasne. Z książki :
- dowiemy się jakie są najważniejsze części mapy, takie jak legenda, symbole, kompas z kierunkami świata ;
- poznamy mapę topograficzną i mapę pogody ;
- przyjrzymy się podziałce ;
- odkryjemy zasady tworzenia mapy.

A to wszystko na wyciągniecie ręki każdego dziecka...Każdy może przecież podróżować... palcem po mapie! :)

Ta książeczka to hit ostatnich dni w naszym domu. Moje dziecko bardzo lubi mapy. Choć nie ma pojęcia jak się nimi posługiwać. Wie natomiast, że służą one pomocą, gdy chcemy gdzieś trafić, a nie znamy drogi. W naszym mieście jest jedna instytucja, która często roznosi ulotki z rysunkiem mapy, jak dotrzeć do ich siedziby, Gdy Alicja znajdzie gdzieś którąkolwiek, natychmiast z nią spaceruje i oprowadza nas po mieście jak przewodnik.

Gdy więc ta książka do nas trafiła bardzo nas to ucieszyło. A tym bardziej, gdy po przejrzeniu jej stwierdziłam, że wyjaśnienia zawarte w treści tej lektury są idealne do wieku mojego brzdąca. Nie wpadłabym na to, że w tak prosty sposób można nauczyć kilkulatka korzystać z mapy! Sądziłam, że to znacznie trudniejsza czynność i moje dziecko nic z tego nie zrozumie. Ale grubo się myliłam.

Wewnątrz książki znajdziemy bardzo króciutkie opowiadanie o Julii, Pedro, Kubusiu, Zosi i Marcinie. Poznajemy ich już na samym początku książki, a także dowiadujemy się jakie elementy zawiera mapa i do czego one służą. Dopiero dalej rozpoczyna się opowiadanie o przygodzie tej piętki maluchów., w której dzieciaczki szukają swojego pieska i kotka. Oczywiście podczas tej przygody niezbędna jest mapa, dzięki której Maks i Ruduś muszą się odnaleźć! Nie będę Wam opowiadać całej historii. Ciekawiej będzie jak poznacie ją osobiście.

Ta książka nie jest jednak jakimś tam zwykłym opowiadaniem. Podczas czytania dzięki przygodzie dzieciaczków, nasz maluch uczy się do czego służy mapa i jak można z niej korzystać. Na początku nasz brzdąc musi posłużyć się legendą by odnaleźć miejsce, w które nasi bohaterowie udają się najpierw. Następnym krokiem jest poznanie do czego służy podziałka na mapie. Potem korzystając z kompasu poszukujemy wraz z ów piątką zakopanego skarbu itd. itp. Moje dziecko w mgnieniu oka pojęło o co chodzi, a zadania, które należy wykonać szalenie jej się podobają. Na końcu książki jest też rada jak można wykonać samodzielnie mapę swojego pokoju!

Powiem Wam, że ta książka jest fantastyczna! Jestem pod ogromnym wrażeniem bo jak się okazuje, nawet kilkulatek bez kłopotu może nauczyć się posługiwania się mapą. Trzeba tylko wiedzieć jak tę wiedzę przekazać takiemu maluchowi. A dzięki tej lekturze to nic trudnego! Polecam!

"Wędruj z mapą" to jedyna w swoim rodzaju książeczka dla najmłodszych, która bardzo ambitnie, a zarazem w wyjątkowo atrakcyjny i przystępny sposób przybliży im trudną sztukę posługiwania się mapą. Nie jest rzeczą łatwą wyjaśnić dziecku, jak należy właściwie korzystać z mapy czy też na czym polega orientacja w terenie. Tej książeczce to się udało - bezapelacyjnie i w stu procentach!

Już na wstępie naszą uwagę zwraca utrzymana w bogatej, przyjemnej tonacji kolorystycznej, niezwykle starannie dopracowana szata graficzna. Jej główną atrakcją są przepiękne ilustracje przedstawiające różnego rodzaju mapki; są one dostosowane do niewprawnego jeszcze dziecięcego oka, a więc proste, czytelne i przejrzyste, jednak zaopatrzone we wszystkie niezbędne elementy, jakie posiada prawdziwa, profesjonalna mapa.
Książeczka zachwyca różnorodnością i pomysłowością; dziecko znajdzie w niej nie tylko mapki turystyczne, lecz także mapę pogody, świata, nieba, mapę topograficzną, a nawet piracką mapę skarbów. Wszystkie one zostały szczegółowo i zrozumiale opisane, dzięki czemu dziecko ma szansę oswoić się z różnymi rodzajami map i zapoznać z ich częściami składowymi: legendą, skalą, kompasem i symbolami oraz ich znaczeniem - zostało ono bardzo dokładnie i przystępnie wyjaśnione, a także poparte licznymi ilustrowanymi przykładami.
Ogromną zaletą tej publikacji jest również to, że w ogólnych zarysach zapoznaje młodego czytelnika z zasadami tworzenia map oraz udziela instrukcji, w jaki sposób można samodzielnie wykonać własną mapę! Myślę, że może to być doskonała okazja do świetnej zabawy, która przyniesie mnóstwo frajdy, radości i satysfakcji.

"Wędruj z mapą" to nie tylko zabawny, interesujący i pożyteczny instruktaż korzystania z mapy dla najmłodszych. To również pogodna i wesoła historyjka opowiadająca o przygodach piątki przyjaciół wybierających się na poszukiwania pieska i kotka, stanowiąca idealne uzupełnienie nauki czytania map. Nasza pociecha towarzysząc bohaterom w ich poszukiwaniach, przemierzając nie tylko najbliższą okolicę miasta i wsi, lecz także kontynenty i kosmos, w bezbolesny, atrakcyjny i błyskawiczny sposób nauczy się korzystać z mapy i orientować w terenie - przyswoi sobie wiedzę, która okaże się użyteczna i niezastąpiona w późniejszym życiu. Poznając zawczasu podstawy posługiwania się mapą, nasze dziecko nie tylko będzie rozwijać swoją wyobraźnię i umysł, lecz także poszerzać swoją wiedzę o świecie.
Gorąco polecam tę mądrą i pożyteczną książeczkę wszystkim rodzicom i ich pociechom. Jej wartości edukacyjne czynią ją pozycją równie atrakcyjną i pożądaną zarówno dla jednych, jak i drugich.

Bardzo pomysłowa książka. Przedstawia wiele rodzajów map dla dzieci. To taka mała pierwsza lekcja geografii, a wszystko poprzez zabawę i historią w tle. Polecam.

• Otrzymana do zrecenzowania
  • Księgozbiór Emilkowy
  • Posiadam - przeczytane
  • Czytam Julce
  • Z&H
  • Recenzje 2013
  • Przeczytane - WARTO!

Dodaj cytat z książki Wędruj z mapą