Mentalność antykapitalistyczna

Wydawnictwo: Arcana

Wojciech | 2013-07-31
Na półkach: Przeczytane, Ekonomia
Przeczytana: 31 lipca 2013

Ciekawe spojrzenie czemu ludzie wolą wybrać socjalizm od kapitalizmu. Książka pozwala skonfrontować wolnorynkowcom po części własne wyobrażenie czemu ludzie są teraz tak przesiąknięci socjalizmem. Czasami pojawiają się pewne uogólnienia, spowodowane podejściem bardziej od strony psychologicznej ludzi. Ale i tak pojawiają się naprawdę ciekawe tezy.

Pan_Jakub | 2014-04-02

Ciekawa książka, poruszająca sprawę niechęci ludzi do kapitalizmu, szczególnie wśród osób, wywodzących się z czołówek gazet. W mojej opinii, niestety trochę lat minęło i widać, że niektóre wnioski Misesa, były nietrafione. Ciekawie za to, autor wytknął szeroką niewiedzę Lenina.

Krzysztof1993 | 2015-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2015

Od Ludwiga von Misesa, prekursora austriackiej szkoły ekonomii, oczekiwałbym argumentów na niwie ekonomicznej, bo na tym się niewątpliwie znał. Postanowił on jednak głównie przybliżyć, jakimi motywami psychologicznymi kierują się persony nastawione antykapitalistycznie. Niespecjalnie trafiło to niestety w moje gusta, choć przytaczane były słuszne argumenty. No ale cóż, piątkę mogę swobodnie wystawić.

emes | 2015-12-21
Przeczytana: listopad 2015

Książka tak stara a niewiele straciła na aktualności. To trochę smutne, że obnażone w niej negatywne wzorce nadal są tak rozpowszechnione. Z drugiej strony przydałby się suplement traktujący o współczesnych bolączkach: ekspansji kredytowej i współpracy rządów z korporacjami. Niestety, Mises już nam tego nie napisze.

wollny | 2013-06-17
Przeczytana: 14 czerwca 2013

Zbyt dużo uproszczeń. Niektóre tezy jednak całkowicie słuszne, dlatego mimo wszystko książka warta przeczytania.

KyrieEleison | 2014-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Co tu dużo pisać... Klasyczna pozycja wyjaśniająca błędy w myśleniu socjalistycznym i pokazująca w jaki sposób kapitalizm napędza rozwój społeczeństwa i jednostki a socjalizm prowadzi do popadania w stagnację. Warto przeczytać!

Getos | 2013-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Zgadzam się z wieloma tezami, ale książeczka nie "porywa", ot taka sobie pozycja którą można przeczytać...

ziombel | 2015-04-20

Książka jest przeznaczona dla przeciętnych ludzi nie obeznanych zbytnio z wolnorynkową ekonomią i związaną z nią filozofią. Książka krytykuje różne grupy społeczne za ich umiłowanie do socjalizmu i komunizmu. Można znaleźć także krytykę Marksa i jego zwolenników. Warto wspomnieć o tym, że książka została udostępniona przez fundację PAFERE jako darmowy ebook.

Krzysztof | 2015-09-21

Ciekawa pozycja, na pewno łatwiejsza w odbiorze niż "Intelektualiści a socjalizm" Hayeka.

wilu9500 | 2013-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Dobra pozycja dla wolnorynkowców