Biurokracja

Okładka książki Biurokracja Ludwig von Mises
Okładka książki Biurokracja
Ludwig von Mises Wydawnictwo: Instytut Liberalno-Konserwatywny biznes, finanse
146 str. 2 godz. 26 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Wydawnictwo:
Instytut Liberalno-Konserwatywny
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
146
Czas czytania
2 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389812094
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wstęp do austriackiej szkoły ekonomii. Wybór tekstów Dominick T. Armentano, Jörg Guido Hülsmann, Peter Klein, Mateusz Machaj, Carl Menger, Ludwig von Mises, Robert Murphy, Llewellyn Rockwell, Murray Newton Rothbard, praca zbiorowa
Ocena 6,7
Wstęp do austr... Dominick T. Armenta...
Okładka książki Wstęp do libertarianizmu. Wybór tekstów Stephen P. Halbrook, Henry Hazlitt, Jesús Huerta de Soto, Jörg Guido Hülsmann, Stephan Kinsella, Ludwig von Mises, Robert Murphy, Llewellyn Rockwell, Wilhelm Röpke, Murray Newton Rothbard, James Sadowsky, praca zbiorowa
Ocena 6,4
Wstęp do liber... Stephen P. Halbrook...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
115 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
135
29

Na półkach:

Większość książki to wyśmienita, czysto naukowa analiza ekonomiczna zjawiska biurokracji. W zasadzie Mises niejako wyprzedził w niej swoje czasy i pisał o tym, co w bardziej rozwiniętej formie, znaleźć możemy u autorów z nurtu teorii wyboru publicznego.
Z drugiej strony autor umieszcza w książce tej rozważania polityczne, co może zniekształcić odbiór książki i przesłonić jej wysoką wartość merytoryczną.
Niemniej polecam.

Większość książki to wyśmienita, czysto naukowa analiza ekonomiczna zjawiska biurokracji. W zasadzie Mises niejako wyprzedził w niej swoje czasy i pisał o tym, co w bardziej rozwiniętej formie, znaleźć możemy u autorów z nurtu teorii wyboru publicznego.
Z drugiej strony autor umieszcza w książce tej rozważania polityczne, co może zniekształcić odbiór książki i przesłonić...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2
2

Na półkach:

Bardzo ciekawa książka, w której Mises przedstawia mentalną bliskość biurokracji i socjalizmu. W tym sensie jest bliski myśleniu Hayeka, który dowodził nieefektywności socjalizmu, ponieważ wymaga on wszystkowiedzącego planisty, który nigdy nie będzie tak efektywny jak system wiedzy tysiecy decydentow w gospodarce.

Bardzo ciekawa książka, w której Mises przedstawia mentalną bliskość biurokracji i socjalizmu. W tym sensie jest bliski myśleniu Hayeka, który dowodził nieefektywności socjalizmu, ponieważ wymaga on wszystkowiedzącego planisty, który nigdy nie będzie tak efektywny jak system wiedzy tysiecy decydentow w gospodarce.

Pokaż mimo to

avatar
60
60

Na półkach:

Autor zaczyna od tego czym właściwie jest biurokracja i dlaczego jest to termin obraźliwy, przez co nawet najwięksi zwolennicy biurokratyzacji nie lubią określać tym mianem swoich pomysłów. Następnie omawia różnice między zarządzaniem nastawionym na zysk, a tym biurokratycznym i problemy jakie wynikają z próby biurokratyzacji prywatnych przedsiębiorstw oraz powody, które do takiego stanu rzeczy mogą prowadzić. Jest w tych rozdziałach wiele z tego co można przeczytać w "kalkulacji ekonomicznej w socjalizmie" Misesa. Autor przedstawia dlaczego w biurokracji mierzenie efektywności jest takie trudne i opisuje też czemu scentralizowana gospodarka ma problem z rachunkiem ekonomicznym.
Co ważne autor nie skupia się tu na zwykłym krytykowaniu biurokracji, ale stara się w sposób obiektywny zbadać oba zagadnienia, pokazać jakie są wady i zalety obu podejść i gdzie są one niezbędne, czy może po prostu niemożliwe do zastąpienia. Później Mises opisuje dzieje biurokracji i jakie skutki społeczne oraz psychiczne powoduje nadmierna biurokratyzacja.

Autor zaczyna od tego czym właściwie jest biurokracja i dlaczego jest to termin obraźliwy, przez co nawet najwięksi zwolennicy biurokratyzacji nie lubią określać tym mianem swoich pomysłów. Następnie omawia różnice między zarządzaniem nastawionym na zysk, a tym biurokratycznym i problemy jakie wynikają z próby biurokratyzacji prywatnych przedsiębiorstw oraz powody, które do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
173
157

Na półkach:

Książeczka ewidentnie polemiczna i agitacyjna, napisana w schyłkowym okresie wojny, wobec wzrostu wówczas w USA popularności komunizmu i planowania gospodarczego. Zawiera niewątpliwie cenną i wartościową myśl: że biurokracji brakuje dolnej granicy efektywności, gdyż powodem jej działania nie jest osiąganie zysku. Prawdą jest też, że w gospodarce upaństwowionej, gdzie również motyw zysku zostaje wyeliminowany lub w każdym razie zepchnięty na dalszy plan, zanika miernik skuteczności w postaci rachunku ekonomicznego. Te dwa spostrzeżenia są słuszne, cała reszta jednak to propaganda demoliberalizmu USA – zrozumiałego w kontekście czasu i okoliczności powstania książki, szokującego jednak równocześnie w kontekście tego, z jakiego kraju i środowiska wywodził się autor. Ostatnie rozdziały pracy są w zasadzie huraganową krytyką konserwatywnych europejskich systemów gospodarczych – miejscami celną, ale co do istoty szkodliwą i fałszywą, bo wywodzoną z idei jankeskich i liberalnych. W zasadzie, nie warto czytać tej książki.

Książeczka ewidentnie polemiczna i agitacyjna, napisana w schyłkowym okresie wojny, wobec wzrostu wówczas w USA popularności komunizmu i planowania gospodarczego. Zawiera niewątpliwie cenną i wartościową myśl: że biurokracji brakuje dolnej granicy efektywności, gdyż powodem jej działania nie jest osiąganie zysku. Prawdą jest też, że w gospodarce upaństwowionej, gdzie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
133
81

Na półkach: ,

Ekonomista przeprowadza konkretną analizę organizacji biurokratycznej, zestawia ją z organizacją skierowaną na zysk - i podkreśla plusy obu, ponieważ każda z nich ma zastosowanie w konkretnych dziedzinach. Miłym zaskoczeniem było uczciwe intelektualnie podejście do tematu i unikanie charakterystycznego dla części liberałów ''demonizowania'' wszystkiego biurokratycznego. W związku z tym, niektóre z tez mogą stanowić temat dyskusji - nawet i wewnątrz sympatyków rozwiązań wolnorynkowych. Autor popełnił kilka minimalnych błędów - miałem wrażenie, że niektóre tezy niepotrzebnie się powtarza, oraz w jednym dziele umieszcza się rozważania ekonomiczne (pozbawione wartościowania) tuż obok dywagacji okołopolitycznych - ale może czepiam się nieco bez potrzeby. Jednak laikowi te sfery mogą się ''zlać'' tworząc błędny obraz natury misesowsiej analizy praw rządzących ekonomią.

Ekonomista przeprowadza konkretną analizę organizacji biurokratycznej, zestawia ją z organizacją skierowaną na zysk - i podkreśla plusy obu, ponieważ każda z nich ma zastosowanie w konkretnych dziedzinach. Miłym zaskoczeniem było uczciwe intelektualnie podejście do tematu i unikanie charakterystycznego dla części liberałów ''demonizowania'' wszystkiego biurokratycznego. W...

więcej Pokaż mimo to

avatar
43
25

Na półkach: ,

Wybitne dzieło, niestety nadal bardzo aktualne...

Wybitne dzieło, niestety nadal bardzo aktualne...

Pokaż mimo to

avatar
96
83

Na półkach: ,

Krótki i przystępny wykład. Mises starał się wyczerpać zagadnienie związane z biurokracją w możliwie najbardziej obiektywny sposób, badając zjawisko głównie z prakseologicznej perspektywy, co stworzyło nie lada trud dla jego przeciwników. Zaczął od konstruowania teorii, przytoczenia argumentów różnych środowisk ideowych, przeszedł do dogłębnej analizy i porównań, zakończył wnioskami i rekomendacjami. Taki układ uczynił z małej objętościowo książki dobrą pracę naukową, w większym stopniu wyczerpującą temat. Brakuje mi tylko mocno zaznaczonej odpowiedzi na jedno z postawionych pytań postawionych przez samego autora na początku książki, mianowicie kwestia rozrastania i postępującej biurokratyzacji korporacji. Odpowiedzi można znaleźć w wielu innych tytułach, jednak wydaje mi się, że mocna argumentacja powinna być ujęta w tej pracy, skoro Mises już sam rozpoczął ten wątek. Tak czy inaczej - polecam.

Krótki i przystępny wykład. Mises starał się wyczerpać zagadnienie związane z biurokracją w możliwie najbardziej obiektywny sposób, badając zjawisko głównie z prakseologicznej perspektywy, co stworzyło nie lada trud dla jego przeciwników. Zaczął od konstruowania teorii, przytoczenia argumentów różnych środowisk ideowych, przeszedł do dogłębnej analizy i porównań, zakończył...

więcej Pokaż mimo to

avatar
221
144

Na półkach: ,

Książka jest przeznaczona dla przeciętnego czytelnika, nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Opisuje pewne absurdy biurokracji i zarządzania biurokratycznego. Konfrontuje także zarządzanie biurokratyczne z zarządzaniem za pomocą systemu cen(nieskrępowany wolny rynek). Opisuje także źródła biurokracji. Osoba bardziej zainteresowana wolnorynkową ekonomią i związaną z tym filozofią nie znajdzie w niej dużo nowych informacji. Jednak książkę polecam wszystkim, z tego względu, że fundacja PAFERE udostępniła pełną wersję książki jako darmowy ebook.

Książka jest przeznaczona dla przeciętnego czytelnika, nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Opisuje pewne absurdy biurokracji i zarządzania biurokratycznego. Konfrontuje także zarządzanie biurokratyczne z zarządzaniem za pomocą systemu cen(nieskrępowany wolny rynek). Opisuje także źródła biurokracji. Osoba bardziej zainteresowana wolnorynkową ekonomią i związaną z tym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
231
150

Na półkach: ,

Logiczny wywód krytyczny, niemożliwy do obalenia. Świetne uzupełnienie "Socjalizmu".

Logiczny wywód krytyczny, niemożliwy do obalenia. Świetne uzupełnienie "Socjalizmu".

Pokaż mimo to

avatar
43
33

Na półkach:

Bat na urzędników państwowych. Autor czasami przesadza lecz pokazuje kuriozum urzędniczego fachu (100 urzędników tworzących dokumenty dla własnych potrzeb może pracować w obiegu zamkniętym).

Bat na urzędników państwowych. Autor czasami przesadza lecz pokazuje kuriozum urzędniczego fachu (100 urzędników tworzących dokumenty dla własnych potrzeb może pracować w obiegu zamkniętym).

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    171
  • Przeczytane
    145
  • Posiadam
    43
  • Ekonomia
    19
  • Teraz czytam
    3
  • Chcę w prezencie
    3
  • Klasyki
    2
  • Nauki ekonomiczne
    1
  • Polityka i społ.
    1
  • Do kupienia
    1

Cytaty

Więcej
Ludwig von Mises Biurokracja Zobacz więcej
Ludwig von Mises Biurokracja Zobacz więcej
Ludwig von Mises Biurokracja Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także