Na ścieżkach prawdy : wprowadzenie do filozofii

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Podręczników - Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie. Wydział Filozoficzny". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Papieskiej Akademii Teologicznej
7 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-85245-24-3
filozofia i etyka
Marek

Każdy z nas nosi fundamentalne niepokoje i pytania: Kim właściwie jestem Jaki jest sens mego życia W jaki sposób żyć, by życia nie zmarnować Czym jest rzeczywistość Jaka jest jej natura Jest świat. Ale przecież mogłoby go nie być. Więc dlaczego jest Czy świat jest poznawalny Czy jest możliwe poznanie siebie i zrozumienie drugiego, człowieka Dlaczego pytamy o absolutny grunt sensu wszystkiego Czy taki grunt w ogóle istnieje Czym (kim) jest, jeśli jest Bogiem Nieokreślonym Duchem Stawianie tego typu pytań i poszukiwanie na nie odpowiedzi jest dążeniem do prawdy i mądrości. Mądrość ta tkwi w nas samych, w innych ludziach, w świecie, w kulturze itp. Owo zbliżanie się człowieka - ciebie, mnie - do mądrości i przyjaźnienie się z nią - to filozofia.
Książka, którą masz przed sobą, pragnie cię wprowadzić w daleką i bliską zarazem krainę filozofii. Bliską - bo jest w tobie. Daleką - ponieważ uświadomienie jej sobie wymaga często niemałego wysiłku rozumu. Daleką - albowiem jest obecna w świecie, w innych ludziach i ich dziełach, również tych z dalekiej przeszłości. Celem mego tekstu jest wprowadzenie czytelnika, który interesuje się problematyką filozoficzną, a który do tej pory nie przeszedł wstępnego kursu filozofii, w podstawowe zagadnienia zachodnioeuropejskiej filozofii. Podręcznik został napisany z myślą o uczniach starszych klas licealnych, którzy uczestniczą lub będą uczestniczyć w zajęciach z propedeutyki filozofii, oraz o nauczycielach tych zajęć, ale także o studentach i coraz liczniejszej w Polsce wspólnocie zwyczajnych poszukiwaczy mądrości.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukoe Papieska Akademia Teologiczna ( PAT ) 1992

źródło okładki: zdjęcie autorskie

króliki | 2014-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2014

Jak na razie najbardziej przystępne (a przy tym wyjątkowo rzetelne) opracowanie teorii i historii filozofii dla początkujących, z którym się zetknęłam. Bardzo polecam, zwłaszcza tym, którzy chętnie by się filozofią zainteresowali, ale nie do końca wiedzą jak i gdzie zacząć.

Dudzio | 2014-07-09
Na półkach: Przeczytane, Filozofia