Jedność doświadczenia filozoficznego

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Unity of philosophical experience
filozofia i etyka
Michał

Treść w czterech częściach: Doświadczenie średniowiecza, D. kartezjańskie, D. nowożytne, Istota i jedność d. filozoficznego

źródło opisu: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=6749

źródło okładki: http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=6749

Mona | 2014-03-19

Tą niepozorną z wyglądu książkę polecił mi w zaprzyjaźnionym antykwariacie sprzedawca. Okazało się, że to publikacja wykładów Gilsona, które wygłosił na Harvardzie w latach 1936-37. Zatem wytrawny kąsek dla każdego miłośnika filozofii. Teksty, choć pisane z niezwykłym wdziękiem i dosyć lekkim piórem (entuzjasta ironicznego poczucia humoru znajdzie też coś dla siebie), są raczej gęste i wymagają wielokrotnego zatrzymania się nad fragmentami i ich rzetelnej analizy. A to wszystko, aby jeszcze bardziej rozsmakować się nad myślami Gilsona, dać im czas, aby rozbrzmiały w umyśle. Gilson okazuje się być wyśmienitym pedagogiem, który wykładu nie traktuje jako prestidigitatorskiego pokazu własnego geniuszu, ile mądrze prowadzi czytelnika przez labirynt myśli, pozwalając mu na radość własnego rozumowania i odkrycia nieznanych dotąd horyzontów. Z "sali wykładowej" wychodzimy z umysłem otwartym jak ocean, a takie poczucie wolności miłuje każdy kochanek Mądrości.

Kompatybilista | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

Gilson analizuje w swojej książce przyczyny nieustannych porażek filozofii, która, choć próbuje budować coraz to nowsze systemy, ciągle kończy na sceptycyzmie z jednej, a moralizmie z drugiej strony. Gilson notuje także, że filozofie, które po Heglu twierdziły, że poznały prawdę, obracały się z kolei w teorie wspierające zbrodnicze systemy polityczne. W czym więc tkwi błąd filozofów? Na to pytanie autor odpowiada następująco: metafizyka jest naturalnym i możliwym do spełnienia dążeniem ludzkiego rozumu. Podstawowym zaś błędem w jej uprawianiu jest zapomnienie o specyficznym dla filozofii doświadczeniu i przedmiocie oraz wynikające z tego próby zredukowania filozofii do innych dyscyplin: teologii (np. Ockham), logiki (np. Abelard), matematyki (np. Kartezjusz), fizyki (np. Kant) czy socjologii (np. Comte). Dogłębna i fascynująca analiza ww. autorów (która w morzu szczegółów nie traci z pola widzenia szerszego horyzontu, co rzadkie w wykładzie z historii filozofii) prowadzi do...

Andrzej | 2013-11-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 09 listopada 2013

Naprawdę dobra książka. Rzeczowa, wciągająca, prowokująca do myślenia. Przy tym stanowi całkiem niezłe studium historii filozofii od Abelarda i myśli arabskiej IX wieku począwszy po neoheglizmy (marksizm i pozytywizm) początków XX wieku. Samo w sobie pozostaje dziełem filozoficznym, a nie jedynie suchym sprawozdaniem.

Palaiologos | 2016-02-21
michaltrudny | 2015-12-30