Metafizyka życia i śmierci

Tłumaczenie: Józef Marzęcki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mała Klasyka Filozofii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ethos
Parerga und Paralipomena
83-85268-08-1
filozofia i etyka
Filip

Fragment: "Sceny naszego życia podobne są do obrazków w masywnej mozaice, które z bliska nie robią wrażenia; trzeba stanąć od nich z dala, aby ocenić ich piękno... Rzeczy teraźniejsze natomiast przyjmujemy w poczuciu tymczasowości, uważając je za nic innego, jak tylko drogę do celu. Dlatego to ludzie, spoglądając u kresu swych dni wstecz, stwierdzają zazwyczaj, że całe ich życie upłynęło pod...

Fragment:
"Sceny naszego życia podobne są do obrazków w masywnej mozaice, które z bliska nie robią wrażenia; trzeba stanąć od nich z dala, aby ocenić ich piękno... Rzeczy teraźniejsze natomiast przyjmujemy w poczuciu tymczasowości, uważając je za nic innego, jak tylko drogę do celu. Dlatego to ludzie, spoglądając u kresu swych dni wstecz, stwierdzają zazwyczaj, że całe ich życie upłynęło pod znakiem "ad interim", i ze zdziwieniem widzą, iż to, co na ich oczach przechodziło tak niedocenione i mdłe, stanowiło właśnie ich życie... I tak z reguły przebiega ludzkie życie – człowiek, mamiony nadzieją, pląsa wprost w objęcia śmierci"

koemata | 2015-10-13
Na półkach: Przeczytane, Rylce, Az w 2015
Przeczytana: 13 października 2015

z Parerga i paralipomena (drobiazgi i uzupełnienia)---odpowiedzią będzie stwierdzenie: „Po swej śmierci będziesz tym, czym byłeś przed swym urodzeniem" -- dojrzałe rozważanie sprawy owocuje przekonaniem, iż nad takie istnienie, jak nasze, należałoby przekładać całkowity niebyt, to myśl o ustaniu naszej egzystencji, lub o czasie, gdy nas już nie będzie, może nas - rozsądnie biorąc - równie mało smucić, jak myśl, że nigdy dotąd nie istnieliśmy --- Z mego początkowego zdania: „Die Welt ist meine Vorstellung" wynika w pierwszym rzędzie: „Najpierw jestem ja, potem zaś świat". --- Kto więc w taki intuicyjny sposób dostrzega, ze teraźniejszość, będąca przecież jedyną formą wszelkiej realności w najściślejszym sensie, ma swe źródło w nas, a zatem wypływa z wewnątrz, nie zaś z zewnątrz, ten nic może wątpić o niezniszczalności swej własnej istoty. --- Kto się na to wszystko nie godzi, musi twierdzić coś przeciwnego w rodzaju: „czas jest czymś czysto obiektywnym i realnym, istniejącym...

Damian | 2013-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2013

Niewątpliwie zachęca do sięgnięcia po właściwe dzieła Schopenhauera, co z przyjemnością uczynię. To tylko synteza, ale jeżeli ktoś nie jest zdecydowany, a nie chce przekopywać się przez 900 stron "Świata jako woli i przedstawienia" to polecam.

wicher_Lab | 2010-11-30

Nie zachwycił mnie ani myślą, ani słowem. Może dlatego, że Nietzschego wcześniej czytałem, a ten z kolei się Schopenhauerem inspirował. Przeczytam drugi raz.

Heatcliff | 2017-06-04
Przeczytana: 18 czerwca 2017