Dialogi filozoficzne

837006681X
filozofia chrześcijańska,
filozofia i etyka
hunter

Dialogi filozoficzne stanowią jedne z najważniejszych dzieł nie tylko myśli chrześcijańskiej, ale całej cywilizacji europejskiej.

Wojciech Gołębiewski | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Na początku mojej obecności na LC (styczeń 2014) umieściłem następującą notkę na temat "Dialogów..":
"Św. Augustyn /354-430/ uważany za prekursora egzystencjalizmu /m.in. wg Zdziechowskiego – p. „Ontologia” Świeżawskiego/ zaadaptowawszy do potrzeb chrześcijaństwa, myśli PLOTYNA, wyrażone w „Enneadach”, stworzył kanon klasycznej literatury teologicznej. Dzięki lekturze „Dialogów..” poznałem koncepcję WIARY /przez duże W/, poznawalnej tylko na drodze rozumowej oraz DUSZY dwojakiego rodzaju /a właściwie trojakiego, bo z „ANIMUS”, jako część, Augustyn wyróżnia „MENS”/.
Wnioski z tej lektury opisałem w recenzji „Tischner czyta Katechizm” na portalu „Lubimy czytać” oraz na moim blogu; wgwg1943.blogspot.ca oraz tamże w wypracowaniu pt „Wiara”. Należy wspomnieć że św. Augustyn przyznał wolnej woli pierwszeństwo przed rozumem, zrywając tym samym z intelektualizmem greckim. Wg niego ...

Rozzmek | 2016-02-05
Sasha | 2016-01-24