Pamiętnik z przyszłości

Wydawnictwo: Świat Książki
The Book of Tomorrow
Lotta

Inne wydania

Tamara zawsze miała wszystko, czego zapragnęła. Urodzona w bogatej irlandzkiej rodzinie, wychowywała się w domu z prywatną plażą, szafą pełną markowych ubrań i własną luksusową łazienką. Gdy jej ojciec popełnia samobójstwo, życie Tamary i jej matki zmienia się na zawsze. Sprzedają wszystko, co mają, i przeprowadzają się na wieś. Pewnego dnia w wiosce pojawia się biblioteka objazdowa. Tamara...

Tamara zawsze miała wszystko, czego zapragnęła. Urodzona w bogatej
irlandzkiej rodzinie, wychowywała się w domu z prywatną plażą, szafą
pełną markowych ubrań i własną luksusową łazienką. Gdy jej ojciec
popełnia samobójstwo, życie Tamary i jej matki zmienia się na zawsze.
Sprzedają wszystko, co mają, i przeprowadzają się na wieś. Pewnego dnia
w wiosce pojawia się biblioteka objazdowa. Tamara znajduje w niej
tajemniczą księgę oprawioną w skórę...

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2011.

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

Księga z przyszłości

Cecylia Ahern znana jest czytelnikom przede wszystkim dzięki powieści „P.S. Kocham Cię” - cudownej opowieść o miłości prawdziwej i pięknej. Osobiście byłam nią zachwycona i choć czytałam ją dawno temu, do dziś pamiętam jak wielkie emocje we mnie wzbudziła.

„Pamiętnik z przyszłości” to najnowsza powieść Pani Ahern. Niezwykła, bajeczna, magiczna, mądra i niewyobrażalnie prawdziwa. Spodziewałam się emocji, ale to, co otrzymałam, czytając kolejne strony przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

Tamara Goodwin – to główna bohaterka, zbuntowana i totalnie rozpieszczona nastolatka, żyjąca w idealnym świecie przepychu i bogactwa. Niczego jej nie brakuje, rodzice zapewniają jej wszystko, albo jeszcze więcej. Niespodziewanie jednak cała sielanka kończy się, ojciec Tamary popełnia samobójstwo. Tragedia staje się faktem. Dotychczasowy styl życia ulega diametralnym zmianom. Jak się okazuje, Pan Goodwin żył ponad stan, doprowadzając swoją rodzinę do ruiny. Bank zabiera wszystko, co po nim pozostało, a Tamara z mamą muszą przeprowadzić się do rodziny na wieś.

Młoda dziewczyna nie potrafi pogodzić się z zaistniałą sytuacją. Nienawidzi ojca, wini za swoją krzywdę cały świat, nie oszczędzając nikogo. Rani wszystkich, którzy ją otaczają i próbują jej pomóc.

Tamara próbuje odnaleźć się w nowych warunkach, aż pewnego dnia pod domem wujostwa pojawia się objazdowa biblioteka … Od tej chwili życie nastolatki zmienia się za sprawą tajemniczej księgi, która staje się najlepszym przyjacielem, a po czasie „nauczycielem” prawdziwego życia i opiekunem z przyszłości.

W „Pamiętniku z przyszłości” spotykamy się z niebywałą atmosferą tajemniczości, która przepełnia czytelnika, nie pozwalając rozstać się choćby na chwilę z całą opowieścią. Podziwiam autorkę za zdolność tworzenia klimatu i co najważniejsze, umiejętność utrzymania go przez całą powieść. Nawet przez chwilkę się nie nudziłam. Ciągle pojawiają się nowe osoby, nowe wydarzenia, nowe fakty, które budzą jeszcze większą ciekawość.

Niesamowita powieść dla wszystkich, którzy szukają emocji podczas czytania, dla wszystkich tych, którzy lubią książki na długo zapadające w pamięć. Polecam z całych sił. Zdecydowanie warto.

Iwona Zaczek

allison | 2014-11-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 14 listopada 2014

Interesujące i wciągające czytadło, od którego trudno się oderwać.
Plusem niewątpliwie jest aura tajemniczości, jaka towarzyszy akcji niemal cały czas i sprawia, że czytelnik zaczyna snuć różne domysły na temat rodzinnych sekretów z przeszłości.
Zakończenie jednak rozczarowuje, gdyż okazuje się mało prawdopodobne. Podane też jest w innym stylu niż reszta treści - odniosłam wrażenie, jakby ostatnie rozdziały napisane zostały w pośpiechu i po prostu niechlujnie.

Na pewno nie jest to literatura wysokich lotów, ale czyta się przyjemnie, więc polecam jako miły, relaksujący przerywnik między bardziej ambitnymi lekturami.

Magdalena | 2014-04-25
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone : )
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Cudowna ! I nawet to słowo nie odzwierciedla w pełni mojego wrażenia jakie wywołała ta książka. ,,Pamiętnik z przyszłości" to pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam i dziś już wiem, że nie ostatnia. Wciąga maksymalnie, nie mogłam się od niej oderwać. Jest tajemnicza, zaskakująca i trzymająca w napięciu do samego końca, a nie jest to kryminał : >

Justyna | 2016-10-05
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 05 października 2016

To moje pierwsze spotkanie z irlandzką autorką i jest ono bardzo udane! Do przeczytania i kupienia książki zdecydowanie zachęcił mnie tajemniczy pamiętnik z przyszłości, który trafia w ręce młodej dziewczyny. Zastanawiałam się jak nastolatka, w dodatku rozpieszczona i raczej podła i oziębła, wykorzysta go w swoim życiu. Czy coś zmieni? Czy będzie próbowała "naprawić" samą siebie? W niedalekiej przeszłości przeszła ona przez wiele tragicznych i traumatycznych wydarzeń, co sprawia, że zamyka się na świat i nienawidzi swojego nowego życia na wsi u rodziny, z którą nie miała wcześniej zbyt wiele do czynienia. W dalszym ciągu jest opryskliwa i niewdzięczna, ale w końcu zaczyna się zmieniać i doceniać prostotę życia na wsi bez luksusów. Z pomocą pamiętnika dochodzi ona do pewnych wniosków, które każą jej sądzić, że jej rodzina ma jakieś tajemnice... Usilnie stara się ona je zgłębić i dociec prawdy. Pomaga jej w tym poznany w ruinach starego zamku chłopak, Weseley, z którym dziewczyna się...

Książka świetna!
Momentami wkurzało mnie jak pisało o przyszłości, że jak dowiedziałam się później ..., czy jak potem miało się okazać. A tak to książka bardzo, bardzo mi się podobała.
Polecam gorąco!

Magdalena T | 2014-05-14
Przeczytana: 14 maja 2014

Zacznę od tego, że autorka po raz kolejny pokazała klasę i cały swój talent przelała na kartki książki. Od samego początku wprowadza specyficzny klimat, z każdym rozdziałem napięcie rośnie. A napięcie rośnie z minuty na minutę. Gdybym tylko miała więcej czasu „połknęłabym” ją od razu. Przekonałam się już, że autorka tworzy niezwykłe historie, ale ta jest zupełnie inna. Ta jest magiczna. Bajkowa. Tak to jest współczesna bajka. I nie mam na myśli happy endu i romantycznego nastroju – chociaż jak się okazuje na samym końcu, cała fabuła oparta jest na takim właśnie epizodzie. I za to podziwiam autorkę, potrafi zostawić najlepszy kąsek na sam koniec. Tak jak z wykwintnym obiadem, po którym jest jeszcze lepszy deser. Tak jest właśnie z tą historią. Zaskoczył mnie koniec, totalnie nie tego się spodziewałam, a już na pewno nie po przeczytaniu ponad połowy książki. Cały czas było wyczuwalne napięcie, ale nie było przewidywalności. Czytając odczuwało się wszelkie emocje, od złości po...

korcia | 2012-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2012

Bajecznie...
Jest to piękna i poruszająca opowieść, balansująca między światem realnym a baśnią.

Główną bohaterką jest rozkapryszona nastolatka z bogatego domu, której nagle świat zaczyna się walić.
Wtedy w jej nowe życie wkrada się magia... a teraźniejszość zaczyna mieszać się z przyszłością.

Nie zamierzam zbyt wiele zdradzać. Dodam jednak, że w moim odczuciu książka nie porywa od pierwszej strony, ale warto przełknąć początek, bo im dalej tym jest bardziej ciekawie.

Kiwi_Agnik | 2013-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Powieść przeczytana przeze mnie w jeden wieczór.

Wspaniale się czyta, nieprzewidywalne zakończenie,
polecam

kasandra_85 | 2011-10-22
Przeczytana: październik 2011

Jakiś czas temu przeczytałam „Na końcu tęczy” Cecelii Ahern i książka zrobiła na mnie dobre wrażenie. Postanowiłam, że poznam inne pozycje tej pisarki i niedawno pojawiła się taka okazja, ponieważ w moje ręce wpadła książka „Pamiętnik z przyszłości”. Czy i tym razem autorka mnie zachwyciła? Potrzymam Was jeszcze chwilkę w niepewności:).

Każdy z nas marzy o dostatnim i szczęśliwym życiu. Nasza bohaterka, nastoletnia Tamara Goodwin takowe życie miała. Wszystko czego zapragnęła było na wyciągnięcie jej ręki. Wychowywana w bogatej rodzinie, rozpieszczana do granic możliwości, opływała w luksusie niedostępnym wielu z nas. Prywatna plaża, najdroższa odzież markowa to dla niej standard. Los jednak lubi być złośliwy i wszystko się odmienia po tragicznej śmierci jej ojca. Dziewczyna doznaje istnego szoku a jej życie wywraca się do góry nogami. Wraz z matką przenoszą się na wieś, co nie podoba się przyzwyczajonej do wygód bohaterce. Rozgoryczona po stracie ojca, zła na cały świat za krzywdy...

Anicaf | 2011-12-03

Po raz kolejny Cecelia Ahern stworzyła magiczny świat i zaprosiła do niego swych czytelników. Cudna opowieść o życiu, po śmierci kogoś bliskiego. Dla głównej Bohaterki koniec stał się początkiem...

Tosiaczek | 2016-05-29
Na półkach: Przeczytane, Inni autorzy
Przeczytana: 29 maja 2016

To jedna z tych książek, które początkowo trochę przynudzają, ale nie odkładasz jej, tylko czytasz dalej, bo masz nadzieję, że się rozkręci. A potem wpadasz w jej szpony, czytasz i czytasz, bo nie możesz się od niej oderwać. No i stało się – zarwałam noc. Ale było warto.

Ta książka intryguje, zadziwia, trzyma w napięciu, budzi emocje. Jest inna niż, to co do tej pory przeczytałam. Zabiera nas w świat fantazji, ale jednocześnie trzyma w realnej rzeczywistości. Te dwie skrajności przeplatają się w niej co chwila i w tym właśnie tkwi klucz do jej sukcesu.

Gratuluję Pani wyobraźni, Pani Ahern. I proszę o więcej takich powieści. Sama dołączam do grona Pani stałych czytelników. Będę czekać z niecierpliwością na każdą nową książkę.