Pamiętnik z przyszłości

Tłumaczenie: Joanna Grabarek
Wydawnictwo: Świat Książki
The Book of Tomorrow
Lotta

Tamara zawsze miała wszystko, czego zapragnęła. Urodzona w bogatej irlandzkiej rodzinie, wychowywała się w domu z prywatną plażą, szafą pełną markowych ubrań i własną luksusową łazienką. Gdy jej ojciec popełnia samobójstwo, życie Tamary i jej matki zmienia się na zawsze. Sprzedają wszystko, co mają, i przeprowadzają się na wieś. Pewnego dnia w wiosce pojawia się biblioteka objazdowa. Tamara...

Tamara zawsze miała wszystko, czego zapragnęła. Urodzona w bogatej
irlandzkiej rodzinie, wychowywała się w domu z prywatną plażą, szafą
pełną markowych ubrań i własną luksusową łazienką. Gdy jej ojciec
popełnia samobójstwo, życie Tamary i jej matki zmienia się na zawsze.
Sprzedają wszystko, co mają, i przeprowadzają się na wieś. Pewnego dnia
w wiosce pojawia się biblioteka objazdowa. Tamara znajduje w niej
tajemniczą księgę oprawioną w skórę...

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2011.

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

Księga z przyszłości

Cecylia Ahern znana jest czytelnikom przede wszystkim dzięki powieści „P.S. Kocham Cię” - cudownej opowieść o miłości prawdziwej i pięknej. Osobiście byłam nią zachwycona i choć czytałam ją dawno temu, do dziś pamiętam jak wielkie emocje we mnie wzbudziła.

„Pamiętnik z przyszłości” to najnowsza powieść Pani Ahern. Niezwykła, bajeczna, magiczna, mądra i niewyobrażalnie prawdziwa. Spodziewałam się emocji, ale to, co otrzymałam, czytając kolejne strony przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

Tamara Goodwin – to główna bohaterka, zbuntowana i totalnie rozpieszczona nastolatka, żyjąca w idealnym świecie przepychu i bogactwa. Niczego jej nie brakuje, rodzice zapewniają jej wszystko, albo jeszcze więcej. Niespodziewanie jednak cała sielanka kończy się, ojciec Tamary popełnia samobójstwo. Tragedia staje się faktem. Dotychczasowy styl życia ulega diametralnym zmianom. Jak się okazuje, Pan Goodwin żył ponad stan, doprowadzając swoją rodzinę do ruiny. Bank zabiera wszystko, co po nim pozostało, a Tamara z mamą muszą przeprowadzić się do rodziny na wieś.

Młoda dziewczyna nie potrafi pogodzić się z zaistniałą sytuacją. Nienawidzi ojca, wini za swoją krzywdę cały świat, nie oszczędzając nikogo. Rani wszystkich, którzy ją otaczają i próbują jej pomóc.

Tamara próbuje odnaleźć się w nowych warunkach, aż pewnego dnia pod domem wujostwa pojawia się objazdowa biblioteka … Od tej chwili życie nastolatki zmienia się za sprawą tajemniczej księgi, która staje się najlepszym przyjacielem, a po czasie „nauczycielem” prawdziwego życia i opiekunem z przyszłości.

W „Pamiętniku z przyszłości” spotykamy się z niebywałą atmosferą tajemniczości, która przepełnia czytelnika, nie pozwalając rozstać się choćby na chwilę z całą opowieścią. Podziwiam autorkę za zdolność tworzenia klimatu i co najważniejsze, umiejętność utrzymania go przez całą powieść. Nawet przez chwilkę się nie nudziłam. Ciągle pojawiają się nowe osoby, nowe wydarzenia, nowe fakty, które budzą jeszcze większą ciekawość.

Niesamowita powieść dla wszystkich, którzy szukają emocji podczas czytania, dla wszystkich tych, którzy lubią książki na długo zapadające w pamięć. Polecam z całych sił. Zdecydowanie warto.

Iwona Zaczek

Gosia | 2018-09-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 września 2018

Kiedyś książki Cecelii Ahern podobały mi się dużo bardziej. Nie wiem czy z nich wyrosłam, czy zmienił mi się gust czytelniczy, ale tę książkę oceniłam jako bardzo przeciętną. Myślę, że "P.S. Kocham Cię" tej autorki trudno będzie przebić.
Spodziewałam się ciekawej i emocjonalnej lektury, a z pierwszych rozdziałów po prostu wiało nudą.
Główna bohaterka to nastoletnia Tamara, bardzo rozkapryszona i irytująca osóbka, arogancka egoistka, u której ciężko dopatrzyć się jakichkolwiek cech pozytywnych. Pisarka chyba nieco przerysowała tę postać.
W ogóle wszystkiego w tej książce wydaje mi się za dużo: za dużo tajemnic, wątek z pamiętnikiem (który przepowiada co będzie? sic! to chyba raczej magiczna kula).
Nie lubię przekombinowanych powieści, a ta właśnie taka jest.
Historia mogła być całkiem dobra, gdyby została opowiedziana w normalny sposób. Później książka z każdym rozdziałem staje się coraz ciekawsza i zaczyna wciągać, lecz niestety niesmak z pierwszych rozdziałów pozostał.
W końcu...

Mollinka_90 | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

"Pamiętnik z przyszłości" można by nazwać eksperymentem w literackim dorobku Cecelii Ahern. Pisarka wkracza tą powieścią w kilka form literackich - pamiętnikarstwo, powieść obyczajową, młodzieżówkę, a nawet thriller. W tym połączeniu wypada bardzo zgrabnie.

Tamara Goodwin jest irlandzką nastolatką z bogatego domu. Jak sama przyznaje często bywa niemiła, wykazuje postawę typu "wszystko mi się należy, bo ja to ja" i ogólnie ma wszystko gdzieś, a zwłaszcza swoich rodziców, wobec których manifestuje bunt. Jej wspaniałe życie diametralnie się zmienia, gdy ojciec wpada w długi, które popychają go do samobójstwa. Tamara i jej pogrążona w bólu matka tracą majątek i muszą zamieszkać u wujostwa na zabitej dechami wsi.

Jak można się domyślić, Tamara nie wie, jak ma się odnaleźć w tych nowych dla siebie okolicznościach. Z nudów zaczyna uważnie obserwować życie domowników i nabiera podejrzeń co do zachowania ciotki Rosaline. Zaniepokojona coraz bardziej biernym zachowaniem swojej mamy,...

allison | 2014-11-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 14 listopada 2014

Interesujące i wciągające czytadło, od którego trudno się oderwać.
Plusem niewątpliwie jest aura tajemniczości, jaka towarzyszy akcji niemal cały czas i sprawia, że czytelnik zaczyna snuć różne domysły na temat rodzinnych sekretów z przeszłości.
Zakończenie jednak rozczarowuje, gdyż okazuje się mało prawdopodobne. Podane też jest w innym stylu niż reszta treści - odniosłam wrażenie, jakby ostatnie rozdziały napisane zostały w pośpiechu i po prostu niechlujnie.

Na pewno nie jest to literatura wysokich lotów, ale czyta się przyjemnie, więc polecam jako miły, relaksujący przerywnik między bardziej ambitnymi lekturami.

itysiek_reads | 2016-10-05
Przeczytana: 05 października 2016

To moje pierwsze spotkanie z irlandzką autorką i jest ono bardzo udane! Do przeczytania i kupienia książki zdecydowanie zachęcił mnie tajemniczy pamiętnik z przyszłości, który trafia w ręce młodej dziewczyny. Zastanawiałam się jak nastolatka, w dodatku rozpieszczona i raczej podła i oziębła, wykorzysta go w swoim życiu. Czy coś zmieni? Czy będzie próbowała "naprawić" samą siebie? W niedalekiej przeszłości przeszła ona przez wiele tragicznych i traumatycznych wydarzeń, co sprawia, że zamyka się na świat i nienawidzi swojego nowego życia na wsi u rodziny, z którą nie miała wcześniej zbyt wiele do czynienia. W dalszym ciągu jest opryskliwa i niewdzięczna, ale w końcu zaczyna się zmieniać i doceniać prostotę życia na wsi bez luksusów. Z pomocą pamiętnika dochodzi ona do pewnych wniosków, które każą jej sądzić, że jej rodzina ma jakieś tajemnice... Usilnie stara się ona je zgłębić i dociec prawdy. Pomaga jej w tym poznany w ruinach starego zamku chłopak, Weseley, z którym dziewczyna się...

Książka świetna!
Momentami wkurzało mnie jak pisało o przyszłości, że jak dowiedziałam się później ..., czy jak potem miało się okazać. A tak to książka bardzo, bardzo mi się podobała.
Polecam gorąco!

Magdalena | 2014-04-25
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone : )
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Cudowna ! I nawet to słowo nie odzwierciedla w pełni mojego wrażenia jakie wywołała ta książka. ,,Pamiętnik z przyszłości" to pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam i dziś już wiem, że nie ostatnia. Wciąga maksymalnie, nie mogłam się od niej oderwać. Jest tajemnicza, zaskakująca i trzymająca w napięciu do samego końca, a nie jest to kryminał : >

Natalia | 2017-02-08
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 08 lutego 2017

Szesnastoletnia Tamara była zawsze rozpieszczana przez swoich rodziców. Dostawała to co chciała. Nie musiała się o nic martwić ani starać. Żyła w takich warunkach, o jakich nam się nawet nie śni. Mimo wygód jakie zafundowali jej rodzice była niewdzięczna. Wszczynała awantury pod byle pretekstem. Najbardziej żałuje tej jednej kłótni. Była ona również jej ostatnim spotkaniem z ojcem, który w obliczu bankructwa popełnił samobójstwo. Dziewczyna wraz z matką, Jennifer została zmuszona do przeprowadzki w rodzinne strony. Musiały zamieszkać w małym domu na wsi z bratem Jennifer Arthurem oraz jego żoną Rosaleen. Zerwanie ze starym życiem okazało się dla Tamary wartościowym wydarzeniem. Dzięki niemu zrozumiała, jak podle się kiedyś zachowywała i postanowiła, że od tej pory każdy swój następny dzień uczyni jeszcze lepszym.

Tajemniczym motywem okazuje się książka znaleziona przez Tamarę. Ciekawość budzi również Rosaleen, odbierana przez dziewczynę jako natrętna i zaborcza. Coś nie pasuje w...

korcia | 2012-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2012

Bajecznie...
Jest to piękna i poruszająca opowieść, balansująca między światem realnym a baśnią.

Główną bohaterką jest rozkapryszona nastolatka z bogatego domu, której nagle świat zaczyna się walić.
Wtedy w jej nowe życie wkrada się magia... a teraźniejszość zaczyna mieszać się z przyszłością.

Nie zamierzam zbyt wiele zdradzać. Dodam jednak, że w moim odczuciu książka nie porywa od pierwszej strony, ale warto przełknąć początek, bo im dalej tym jest bardziej ciekawie.

Kiwi_Agnik | 2013-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Powieść przeczytana przeze mnie w jeden wieczór.

Wspaniale się czyta, nieprzewidywalne zakończenie,
polecam

Magdalena T | 2014-05-14
Przeczytana: 14 maja 2014

Zacznę od tego, że autorka po raz kolejny pokazała klasę i cały swój talent przelała na kartki książki. Od samego początku wprowadza specyficzny klimat, z każdym rozdziałem napięcie rośnie. A napięcie rośnie z minuty na minutę. Gdybym tylko miała więcej czasu „połknęłabym” ją od razu. Przekonałam się już, że autorka tworzy niezwykłe historie, ale ta jest zupełnie inna. Ta jest magiczna. Bajkowa. Tak to jest współczesna bajka. I nie mam na myśli happy endu i romantycznego nastroju – chociaż jak się okazuje na samym końcu, cała fabuła oparta jest na takim właśnie epizodzie. I za to podziwiam autorkę, potrafi zostawić najlepszy kąsek na sam koniec. Tak jak z wykwintnym obiadem, po którym jest jeszcze lepszy deser. Tak jest właśnie z tą historią. Zaskoczył mnie koniec, totalnie nie tego się spodziewałam, a już na pewno nie po przeczytaniu ponad połowy książki. Cały czas było wyczuwalne napięcie, ale nie było przewidywalności. Czytając odczuwało się wszelkie emocje, od złości po...