Ikar. Wyspa

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-00642-2
zamach, zesłanie, powieść

Wznowienie dwóch znakomitych powieści, których bohaterem jest Antoni Berezowski, uczestnik powstania 1863 roku. W wyniku nieudanego zamachu na cara Aleksandra, przebywającego w Paryżu podczas wystawy światowej, Berezowski zostaje skazany przez sąd francuski na dożywotnie galery i deportowany do kolonii karnej na Nowej Kaledonii. „Nie ma w powieści Szczepańskiego żadnej idealizacji - pisał o „Wyspie” Jerzy Kwiatkowski - żadnych koturnów, żadnego fałszu psychologicznego. Jego prostaczek, który do ostatka wszystkie niespodzianki przynoszone mu przez niezrozumiały świat porównuje z maksymami babki Hryniewiczowej, starannie pozbawiony został wszystkich cech pomnikowych. Ale - i oto znamienny dla tego pisarza wybór - jego Berezowski nie traci, jakże inaczej to nazwać: czystości serca. Ktokolwiek stworzył świat: Bóg czy diabeł - on pozostaje po dziecięcemu uczciwy, i wtedy, gdy odmawia podjęcia się roli kapusia, i wtedy, gdy ostatkami świadomości broni się przed obsesją gwałtu, i wtedy, gdy za wszelką cenę pragnie prześwietlić swym niewprawnym rozumem własny los i dociec sensu istnienia [...] Owa nieprzekraczalna granica uczciwości i dobroci, wiodąca przez tereny kolonii karnej, a wytyczona w sposób, który nie wywołuje najmniejszych zastrzeżeń z punktu widzenia prawdopodobieństwa psychologicznego, budzi szacunek i sympatię dla pisarstwa Szczepańskiego”.

źródło opisu: Czytelnik, 1982 (tekst z okładki)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Roman Dłużniewski | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

Dwie powieści Jana Józefa Szczepańskiego. Bardzo ceniłem autora zarówno za jego książki jak i za jego postawę. Warto znać jego utwory.

Konkwistadorrr | 2012-12-22
Przeczytana: 2011 rok

Książka o polskim zamachowcu na rosyjskiego cara, nie pamiętam już którego, na pewno Aleksandra, ale jak już bym miał "strzelać" to II. Zamach nieudany, car dość mocno pokiereszowany, zamachowiec trafia do kolonii karnej gdzieś pod Australią. Miejsce ma swoją nazwę geograficzną, ale też już nie pamiętam, to nie jest aż takie istotne. Ważne jest dla mnie to, że uważam tą książkę za bardzo wartościową i polecam by ją przeczytać.

Dariusz | 2014-04-10
Przeczytana: 1994 rok