W połowie puste

Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża
Ilona

Książka jest eksperymentem literackim i krytyczno-​artystycznym skupionym na życiu i twórczości Oskara Dawickiego – wybitnego artysty polskiego średniego pokolenia. W miejsce konwencjonalnego, monograficznego katalogu prac artysty powstała forma fabularna, powieść, która zarazem zachowuje walor projektu badawczego. Narracja opiera się na motywach zaczerpniętych ze sztuki i życia Dawickiego, przedstawiając je na szerszym historyczno-​obyczajowym tle. Zarazem, umieszczając w tekście liczne i obszerne przypisy autorzy tworzą swoistą metanarrację bogatą w opisy auten tycz nych prac, historii i kontekstów krytyczno-artystycznych. W książce tej historia sztuki naj now szej ujaw nia swoją literacką naturę, literatura zaś zyskuje realną, historiozoficzną i mitotwórczą moc.

Pragnąc wydać książkę poświęconą Oskarowi Dawickiemu, szybko zdaliśmy sobie sprawę, iż konwencjonalna publikacja monograficzna nie może być adekwatną reprezentacją jego subwersywnej działalności artystycz nej. Byłoby to typowe, instytucjonalne usank cjonowanie kolej nego bun tow nika, kolej nej radykal nej twórczości kon sekwent nie ujawniającej to, w jaki sposób instytucje formatują sztukę, jak jej w wielu aspek tach zagrażają. Odchodząc od zwyczajowej próby instytucjonal nej sakralizacji Dawic kiego, jako wieloletni obser watorzy i badacze tej twórczości, zdecydowaliśmy się na kreacyjny eks peryment, aby pomóc artyście uciec przed jednoznaczną definicją, aktyw nie wspierać go w dal szej fik cjonalizacji jego wizerunku i działalności. Uważamy, iż czyniąc tak pomagamy zachować jakości naj cen niej sze dla jego postawy twórczej.

Powieść o Oskarze Dawickim, napisana przez Łukasza Rondudę, historyka sztuki i kuratora od dłuższego czasu współpracującego z artystą oraz Łukasza Gorczycę, jego wielolet niego galerzystę, stanowi też próbę nowej definicji podziału pracy i produk cji artystycz nej. Autorzy wkraczają w obszar kreacji skracając radykal nie bez pieczny dystans pomiędzy artystą a kuratorem czy galerzystą. Tworzy się w ten sposób nowy model relacji w obrębie systemu produkcji artystycznej. Zatarciu ulegają tradycyjne, ostre podziały między sferami twórczości i reflek sji krytycz nej, kreacji i promocji, ekonomii produk cji i kon sump cji. Ten nowy model, silnie angażujący element fikcji i fan tazji jest próbą znalezienia alter natywy dla coraz bar dziej mer kan tyl nych i prag matycz nych strategii dominujących obszar współczesnej sztuki i kultury.

źródło opisu: Lampa i Iskra Boża

źródło okładki: Lampa i Iskra Boża

bastkk | 2013-08-26
Przeczytana: 14 września 2013

Genialne! Musowo katzenjammer po tej powieści...

Someone | 2015-10-19

Koncepcja tej książki jest genialna - dosłownie jest w połowie pusta, więc zaczyna się czytać od środka. W biografii Oskara są też luki, do których jednak są przypisy. Oskar jest świetnie wykreowany, a eksperyment kuratorski uważam za udany, to kolejny przełom w historii sztuki, a z pewnością ciekawe zjawisko. Bardzo nietypowa monografia(?) którą powinni przeczytać zarówno pasjonaci jak i hejterzy sztuki współczesnej. Pozostaje obejrzeć jeszcze film. *_*

Jacus19 | 2016-09-01
Karolina Stankiewicz | 2015-08-18