Operacja: zniszczyć Kościół

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Z archiwów bezpieki - nieznane karty PRL". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
978-83-60125-22-9
historia
Łukasz Kuć

W czasach komunistycznej dyktatury Kościół katolicki był konsekwentnie zwalczany przez reżim. Represje wobec duchownych realizowano zarówno przy pomocy aparatu administracyjnego, serwilistycznych wobec władzy prokuratur i sądów, jak i za pośrednictwem komunistycznej policji politycznej. Badacze dziejów PRL z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej prezentują nie tylko słynne historie np. tzw. proces kurii krakowskiej czy akcje esbecji wymierzone przeciwko kardynałowi Karolowi Woj tyle, ale także szereg faktów nieznanych, a jeszcze dobitniej obrazujących zbrodniczość systemu komunistycznego. Przedstawiają księży, którzy stawili czoła komunistom i zapłacili za to wysoką cenę, ale także tych, których reżim zdołał złamać. "Operacja: zniszczyć Kościół" to zatem książka 0 skomplikowanych losach ludzkich, bohaterstwie 1 zdradzie. Autorzy pokazują także oprawców - szefów komunistycznej bezpieki i posłusznych wykonawców ich woli - którzy w wolnej Polsce na ogół uniknęli jakiejkolwiek kary za brutalne zwalczanie Kościoła.

źródło opisu: Instytut Pamięci Narodowej; Ośrodek Myśli Politycznej, 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie