Litteris vivere. Księga pamiątkowa ofiarowana Profesorowi Andrzejowi Wójcikowi

Na półkach: , , , , ,

Łaciński tytuł "Litteris vivere" można przetłumaczyć dwojako: "żyć dla literatury" albo "żyć dzięki literaturze". Oba brzmią ładnie i dobrze określają istotę pracy zawodowej filologa klasycznego i wykładowcy, jakim był (zmarł bowiem w roku 2009) Andrzej Wójcik. W tym tomie swoimi artykułami uczcili go przede wszystkim jego uczniowie z UAM. Teksty te podzielone są na cztery kategorie: Graeca, Latina, Neolatina oraz Varia. Większość zamieszczonych tu tekstów ma charakter dość ogólny, często przeglądowy, jak w przypadku tekstów o różnych przykładach utworów bazujących na temacie plautyńskiego "Amfitriona" lub horacjańskiej ody III 30. Stosunkowo najbardziej nietypowym tekstem jest ten autorstwa A. Pawlaczyk i E. Wesołowskiej, w którym Autorki - w oparciu o istniejące dzieła Seneki i Filona Aleksandryjskiego - tworzą ich listowną korespondencję. Bardzo oryginalny pomysł. Ciekawe, jak spodobał się samemu Adresatowi tego tomu!

Tomasz Babnis

Dodaj cytat z książki Litteris vivere. Księga pamiątkowa ofiarowana Profesorowi Andrzejowi Wójcikowi