Wyprawa szaleńców

Okładka książki Wyprawa szaleńców Peter Nichols
Okładka książki Wyprawa szaleńców
Peter Nichols Wydawnictwo: Mayfly Seria: 360 stopni: Człowiek na krawędzi literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
360 stopni: Człowiek na krawędzi
A Voyage for madmen
Mayfly
2011-04-01
2011-04-01
978-83-628-2701-5
Bartłomiej Kotarski, Ewa Kotarska
podróż dookoła świata bez zawijania do portów

Długo się rozkręca, ponieważ na początku przedstawiane są sylwetki żeglarzy - ponieważ nic o nich nie wiemy, z niczym nie możemy powiązać jest to część książki która wydaje się bardzo sucha - suche przedstawienie faktów. Miałam odczucie jakbym czytała encyklopedię. Kiedy jednak zaczyna się już właściwa podróż książka potrafi wciągnąć. Jest w niej coś magicznego co przyciąga, chociaż nadal ma takie raczej encyklopedyczne zacięcie niż prawdziwie przygodowe.

,,Wyścig Szaleńców'' to książka opowiadająca o 9 śmiałkach, którzy postanowili opłynąć kulę ziemską w pojedynkę bez zawijania do portu 🤩

Książka ta opowiada historię zawodów żeglarskich Golden Globe Race w której zasady by zgarnąć nagrodę były proste:
⛵ Opłynąć Ziemię
⛵ W trakcie rejsu nie można zawijać do portu
⛵ Trzeba dokonać tego w pojedynkę
⛵ Nie można odbierać poczty od swoich bliskich

Do zgarnięcia były dwie główne nagrody, sponsorowane przez gazetę Sunday Times - za najkrótszy czas opłynięcia globu i za najszybsze dobicie do portu z którego się wystartowało... Jak myślicie jak wielu śmiałkom (z 9) udało się to przedsięwzięcie?

Tylko jednemu...

Jako laik tematyki żeglarskiej bałam się sięgać po książkę, ponieważ myślałam, że niczego z niej nie zrozumiem - byłam w błędzie! Książka jest napisana przystępnym językiem z dodatkowymi informacjami dla bardziej zorientowanych w temacie.
Wydaję mi się jednak, że jako osoba, która nie wiedziała, kto będzie zwycięzcą czerpałam większą radość w trakcie lektury. Mogłam swobodnie kibicować uczestnikom (a miałam swojego faworyta!) i przeżywać to co się działo z (najczęściej) kadłubami 🙈

Historie przytaczane przez żeglarzy były bardzo ciekawe, a sami zainteresowani wykazywali się heroiczną odwagą w trakcie walki z żywiołami 🤩
W trakcie lektury miałam wrażenie, że ,,Wyścig szaleńców'' czyta się jak powieść, a niektóre historie mroziły krew w żyłach - i to podtrzymuje 😉
Jeżeli obawiasz się, że możesz czegoś nie zrozumieć to podejdźc do książki jak do powieści z której możesz swobodnie czerpać wiedzę 🥰

⛵ Opłynąć Ziemię
⛵ W trakcie rejsu nie można zawijać do portu
⛵ Trzeba dokonać tego w pojedynkę
⛵ Nie można odbierać...

🌊 "Wyścig szaleńców" Petera Nicholasa to niesamowita opowieść o roku 1968 i wyprawie dziewięciu osób. Postawili sobie za cel opłynięcie kuli ziemskiej. Miał to być pierwszy taki wyczyn w całej historii żeglarstwa. Możecie to sobie wyobrazić? W czasach gdy nie było łączności satelitarnej i komórek?
Książka opisuje etap przygotowań każdego członka załogi. Znajdziemy tam oczywiście i relację z samej podróży oraz towarzyszące temu zmagania. Wszystko ubarwione zostało zapiskami z autentycznych dzienników podróży. Książka nie jest łatwa. Dla mnie, jako laika, trudnością były niektóre z pojęć. I choć woda nie jest mi obca, i sporo czasu spędziłam jako motorowodniak, pojawiały się takie, których nie znałam i musiałam sobie sprawdzić. Czytanie trochę zdeprymowała mi również mała czcionka.
Drugą część, mniej więcej od miejsca, w którym znajdziecie w książce zdjęcia (ciekawe i inspirujące czarno-białe fotografie z rejsu) coś jakby pękło i poleciałam. Tu na plan pierwszy wysunęła się odwaga, zmagania z żywiołem, przyjaźń oraz walka z własnymi słabościami.
Czy ta niesamowita wyprawa skończyła się sukcesem? Czy wszyscy uczestnicy dotarli do wyznaczonego celu? O tym musicie już przeczytać sami.

Książka opisuje etap przygotowań każdego członka załogi. Znajdziemy tam...

Czy ktoś z Was interesuje się żeglarstwem? Nie? Nie zrażajcie się, ja też nie 😉 Zacznę może od tego, że moje tempo czytania nie było błyskawiczne. Pomijając niewielką czcionkę to co rusz moją uwagę przykuwały pojęcia, których nie znałam i nie rozumiałam, a których znaczenie koniecznie musiałam sprawdzić (należę do tych wnikliwych, którzy lubią wiedzieć :D ale dzięki temu poszerzyłam swój zasób słownictwa 😊). Lektura drugiej połowy szła mi już zdecydowanie sprawniej i była jednocześnie bardziej interesująca. Książka prezentuje nam nie tylko zmagania z siłami natury, silnymi sztormami, ale przede wszystkim z samym sobą, samotnością, swoimi słabościami, lękami. Jak mocno zdeterminowany, odważny, silny i gotowy na wyzwania musi być człowiek, który w tak trudnych warunkach decyduje się wyruszyć w samotną podróż przez oceany, podczas której często przez kilka miesięcy nie widzi żywej duszy na horyzoncie? Nie psujcie sobie niespodzianki i nie sprawdzajcie informacji na temat tego kto wygrał ten „wyścig szaleńców”. Doczytajcie książkę do końca. Mnie zakończenie pozostawiło z refleksją na temat tego, że życie pisze scenariusze, których nie wymyśliłby pomysłowy autor. Została mi też w głowie smutna myśl, dotycząca demonów jakie potrafią opętać człowieka, kiedy w 100% oddaje się czemuś, co determinuje jego dalsze losy. Książka warta przeczytania, nawet jeśli żeglarstwo i morskie podróże nie są waszą pasją.

W 1968 roku dziewięciu żeglarzy wyruszyło na najbardziej odważny wyścig, jaki kiedykolwiek odbył się: aby samodzielnie okrążać świat bez zawijania do portu. To był wyczyn, którego nigdy nie dokonano i który na zawsze miał zmienić oblicze żeglarstwa. Dziesięć miesięcy później tylko jeden z dziewięciu uczestników przekroczy linię mety i zdobędzie sławę, bogactwo i chwałę. Dziewięciu śmiałków rusza w wyścigu po sławę nie wiedząc nawet, czy dane im będzie zmagania ukończyć.

Książka Petera Nicholsa szczegółowo opisuje przygotowania każdego z uczestników, trudności z jakimi musieli się zmierzyć a także towarzyszy im podczas wyprawy przywołując zapiski z ich dzienników oraz meldunki które wysyłali do Anglii gdzie wszyscy ż dużą ciekawością śledzili zmagania śmiałków. To historia pierwszego samotnego opłynięcia globu jachtem bez zawijania do portu, łodzi napędzanej wiatrem w czasach kiedy nikomu jeszcze się nie śniło korzystanie z GPSu.

Książa ta jest niczym kronika walki człowieka nie tylko ze złowieszczą naturą ale też ze samym sobą. To opowieść o żeglarzach których własne marzenia napędzały do pokonania własnych słabości, o walce z żywiołem gdzie jeden błąd może oznaczać śmierć.

Co ciekawe tylko jeden uczestnik dopłynął do mety a co się stało z pozostałymi ośmioma to już musicie sięgnąć po książkę i samemu się dowiedzieć. Całość tego reportażu uzupełniają liczne zdjęcia, mapy z naniesionymi trasami podróży oraz archiwalne zapiski z dzienników które prowadzili uczestnicy zawody Golden Globe Race

Świetne książka opisująca pięknie żeglarstwo, ale też zwykłe ludzkie zmagania. Pokazuje naturę człowieka i analizuje czym są ambicje oraz co popycha ludzi do różnych działań.
Ale przede wszystkim to świetna historia, dobrze opowiedziana i pokazująca ciekawą historię 9 zupełnie różnych osobowości.
A jak ktoś już przeczyta tą książkę, to bardzo polecam "Długa drogę" Bernarda Moitessier.

Ta książka sprawiła, że żeglarstwo stało się moją pasją. Uznaję, że to najważniejsza książka jaką czytałam.Każdemu polecam

Żeglarstwo nie ma szczęścia do pisarzy. Dobrych książek o górach jest sporo, o żeglarstwie niewiele. Ta jest naprawdę niezła. Sama wyprawa rozpala wyobraźnię, a jeszcze te typy ludzkie!

Bardzo dobrze napisana książka, rzeczowo, konkretnie, bez zbędnej poetyki. Czyta się rewelacyjnie pomimo, że wiadomo kto wygrał - jest napisane na okładce z tyłu =]
Jest napisana w taki sposób, że każdy mniej lub bardziej wtajemniczony żeglaż czegoś się dowie. Na prawdę wciągająca historia.
Zaczełam snuć plany o smaotnym rejsie =]

Zaczełam snuć plany o smaotnym rejsie =]

• Morze
  • Marynistyka
  • Żeglarstwo
  • Marynistyczne
  • Poczekalnia
  • Do podróżosfery

Dodaj cytat z książki Wyprawa szaleńców