Podróż długa i dziwna. Drugie odkrywanie Nowego Świata

Tłumaczenie: Jarosław Mikos
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Terra incognita". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
A Voyage Long and Strange. Rediscovering the New World
978-83-7414-904-4
literatura faktu
Pistacia

Co wiemy o tym, jak odkrywano Amerykę? Prawdopodobnie to, że w 1492 roku Krzysztof Kolumb odkrył nowy ląd, a w 1620 purytanie z Europy dobili do skalistego wybrzeża Plymouth i założyli Jamestown. Co jednak działo się w międzyczasie? Pytanie to zaczyna nurtować Tony'ego Horwitza, gdy przypadkiem trafia on do Plymouth. Dziennikarz rozpoczyna prywatne śledztwo - fascynującą podróż do początków Nowego Świata. Czyta wszystkie zachowane dokumenty, pamiętniki, itineraria i diariusze, a w końcu wyrusza w drogę śladami dawnych europejskich przybyszów. Rezultaty jego dociekań są zaskakujące. Okazuje się bowiem, że pierwszy stanął na amerykańskim lądzie nie Kolumb, lecz włoski kapitan Verezzano. Ku jego zdumieniu, pierwsi Indianie nie okazali się kanibalami, za to najbardziej zasmakowała im... musztarda. Pierwszym białym dzieckiem, które przyszło na świat w Ameryce Północnej, wcale nie była Virginia Dare, lecz chłopczyk Snorri urodzony w Nowym Świecie, bagatela, pięć wieków wcześniej. Podróż długa i dziwna - pełna smacznych anegdot i cytatów - w barwny i intrygujący sposób wypełnia białą plamę w nowożytnej historii. Dzięki Horwitzowi z mroków przeszłości wyłaniają się zapomiane twarze, dramaty i wydarzenia. I Ameryka, o jakiej istnieniu nikt do tej pory nie wiedział.

[opis wydawcy]

Gracjan Triglav | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Horwitz w swojej „długiej i dziwnej podróży” niestrudzenie przedziera się przez cztery stulecia niebezpiecznych geograficznych odkryć, zaskakujących antropologicznych obserwacji, naocznych świadectw i późniejszych opracowań, fakty i mity związane z wybranymi epizodami z początków kolonizacji Ameryki Północnej, skupiając się na obecnym terytorium Stanów Zjednoczonych. W związku z takim zamysłem, mamy tu omówione kwestie wypraw wikingów, ich krótkiej bytności na terenie obecnej Kanady (czyli faktycznego odkrycia kontynentu północnoamerykańskiego) a także sukcesywnego przejmowania kontroli nad Karaibami przez Hiszpanię, ale poza tym reszta tyczy się już wyłącznie Południa USA, historycznej Kalifornii i Wschodniego Wybrzeża. Nie mamy tu ani Ameryki Południowej, ani Środkowej – książka powstała z myślą o Amerykanach, z intencją uzupełnienia ich wiedzy o niebytujących w powszechnej świadomości zapomnianych bądź ignorowanych korzeniach kraju. Wstydliwych, kłopotliwych bądź mało...

JanKos | 2016-08-12
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Wspaniała książka. Świetny zamysł, realizacja i punkt wyjścia do snucia opowieści mało znanej. Tony Horwitz jako człowiek wykształcony (dziennikarz, pisarz) zauważa, że jego wiedza na temat początków kolonizacji kontynentu amerykańskiego wydaje się mocno ograniczona. Została, bowiem, zredukowana do dwóch dat, które budują fundament dzisiejszej Ameryki i tradycji społeczeństwa amerykańskiego. Pierwsza z nich – 1492 to odkrycie Kolumba i druga z nich - 1620, dotarcie grupy pielgrzymów na statku MAYFLOWER w okolice dzisiejszego Bostonu (Plymouth dokładnie). Te dwie daty dzieli 100 lat z okładem. I te 100 lat jakby gumką wymazane. Udział Hiszpanów i Francuzów w odkrywaniu, podbijaniu i kolonizowaniu (krwawym i brutalnym, a jakże!) nowych ziem.

I właśnie tym stu latom ta książka jest poświęcona – zapomnianej historii XVI wiecznego podboju dzisiejszego terytorium USA. Pozycja jest świetnie napisana, to w połowie traktat historyczny, a w połowie reportaż – autor przemierza Amerykę,...

grego1980 | 2014-01-23

Bardzo dobra książka. Jeśli ktoś chciał by się dowiedzieć czegoś o prawdziwej historii Ameryki Północnej i USA a nie tej przekłamanej polecam szczególnie. Czyta się jak najlepszą powieść.
Nie mogłem się oderwać.

polskklaudia | 2013-09-04

Absolutna rewelacja! Nie mogłam się oderwać od każdej z niemal 600 stron! :) Połknęłam jak najlepszy przysmak ;)

wikin | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

Spotykamy Hiszpanów, Anglików, Francuzów, którzy gonią za złotem, bogactwem, ziemią do uprawy. Gdyby nawet Kolumb nie odkrył nowego kontynentu nazwanego na cześć niejakiego Amerigo (o ironio losu!), nastąpiłoby to szybciej niż później. Ale wszystko byłoby inne. Czy mówiono by po hiszpańsku? Czy mieszkałoby tam tak wielu Murzynów? Książka więcej niż ciekawa. Czyta się doskonale. Podobnie jak podróż z kapitanem Cookiem. Jaki wniosek dla nas z książki? Tak zapewne wyglądałoby spotkanie Ziemian z inną cywilizacją.

cynaderki | 2012-04-19

Zabawny mądrala z tego Horwitza.

Ump Rising | 2016-11-09
Syl_wina | 2016-10-24