Пятый угол
literatura rosyjska

Ta niezwykła książka, napisana w drugiej połowie lat 60. dwudziestego wieku, ze względów cenzuralnych mogła zostać wydana dopiero w 1989 roku. Jej tematem, mówiąc lapidarnie, są rzeczy najważniejsze: życie, miłość, śmierć. A skoro miłość, to niespełniona: uczucie, jakie syn żydowskiego rzemieślnika, trudniący się udzielaniem korepetycji, żywi do profesorskiej córki. Wybranka wychodzi za mąż za enkawudzistę, potem ma drugiego męża. Przedziwnie rozchodzą się i krzyżują drogi bohaterów aż do tragicznego finału.

To znakomicie napisana gęstym, metaforycznym językiem opowieść o człowieku, któremu nieustannie towarzyszy poczucie zmarnowanego – nie z własnej winy – życia, upływającego w poczuciu coraz większej beznadziei i narastającego zagrożenia.

Tłem wydarzeń są realia czasów stalinowskich – w pewnym sensie to także opowieść o tamtym nieludzkim systemie. We wspomnieniach bohatera miłość splata się z historią: przesłuchaniami, prześladowaniami, zniknięciami bez śladu wielu znajomych. Określenie „zagnać do piątego kąta” w żargonie enkawudystów oznaczało bicie więźniów w czasie przesłuchania.

O genezie tej na poły autobiograficznej powieści sam Metter pisał: „Musiałem opowiedzieć o nieskończenie długiej miłości, która pochłonęła i zwichnęła mnie całkowicie. W mojej pamięci stopiły się w jedno drapieżne krwawe czasy i ta odurzająca, oszałamiająca miłość”.

źródło opisu: Państwowy Intytut Wydawniczy, 2011

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Basia_Pelc | 2013-03-26
Przeczytana: 26 marca 2013

Bardzo piękna opowieść o wszystkim co było ważne w życiu bohatera, o jego wielkiej najważniejszej miłości, śmierci znajomych, przemijaniu, całej jego historii. Niesamowicie porywająca...

lobuz09 | 2015-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Taka tam książka, której fabuła kręci się wokół historii autora, ale biografią jego nie jest. Nie jest porywająca, czyta się, aby czytać :P

Pavol | 2016-05-05
Przeczytana: 2015 rok