I u możnych dziwny

Okładka książki I u możnych dziwny Teodor Parnicki
Okładka książki I u możnych dziwny
Teodor Parnicki Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX Seria: Dzieła (Teodor Parnicki) literatura piękna
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Dzieła (Teodor Parnicki)
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
Data wydania:
1979-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1979-01-01
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
8321100554
Tagi:
historia powieść
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ja, Eurypides. Wywiady, wypowiedzi i autokomentarze z lat 1957–1988 Tomasz Szymon Markiewka, Teodor Parnicki
Ocena 7,0
Ja, Eurypides.... Tomasz Szymon Marki...
Okładka książki Listy 1946-1968. Część 1 i 2 (komplet) Jerzy Giedroyć, Teodor Parnicki
Ocena 6,0
Listy 1946-196... Jerzy Giedroyć, Teo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
80
71

Na półkach: ,

Powieść Teodora Parnickiego ma coś z klasycznej powieści kryminalnej, w której chodzi wszak o ustalenie tożsamości mordercy. Tym wyżej oceniamy taką powieść, im bardziej czujemy się zaskoczeni/zadziwieni ostatecznym wynikiem śledztwa. Oczywiście, pod warunkiem, że rozpoznanie tożsamości mordercy uznamy za przeprowadzone zgodnie z zasadami obowiązującymi w algebrze. To znaczy jeśli autor zdoła nas przekonać, że da się postawić znak równości między licznymi przesłankami rozsianymi po fabule całej powieści a ostatecznym wnioskiem wypływającym z aktu dedukcji wskazującym na pana Iksa czy panią Ygrek jako postać, która ma krew na rękach . Czujemy się zadziwieni, bo akurat pana Iks czy panią Ygrek najmniej byliśmy skłonni o to podejrzewać. Im mniej, tym lepiej. I tym chwytem literackim Teodor Parnicki posłużył się w powieści "I u możnych dziwny". Przy czym chodzi w niej nie tyle o morderstwo, ile o samobójstwo (choć i zabójstw w niej nie brakuje). I to samobójstwo w sposób szczególny rozumiane - przede wszystkim jako zamknięcie się na wieczność w jednym kształcie. Z., który przez dwie części powieści wykazywał się iście proteuszową skłonnością do zmiany własnej postaci (opływając cały glob),w trzeciej zastygł w jednej, dobrze polskiemu czytelnikowi znanej, a mianowicie Jana Onufrego Zagłoby. Zapewniam, że choć tożsamość: Z. = Zagłoba - budzi zdumienie, to nie sposób jej się oprzeć. O tym jest ta powieść: o narodzinach (samobójstwo Z. jako narodziny Zagłoby to paradoks) tej najpopularniejszej chyba z postaci sienkiewiczowskich: o okolicznościach jej narodzenia, ale i konsekwencjach dla polskiej kultury, być może trwających do dziś. Wielka powieść.

Powieść Teodora Parnickiego ma coś z klasycznej powieści kryminalnej, w której chodzi wszak o ustalenie tożsamości mordercy. Tym wyżej oceniamy taką powieść, im bardziej czujemy się zaskoczeni/zadziwieni ostatecznym wynikiem śledztwa. Oczywiście, pod warunkiem, że rozpoznanie tożsamości mordercy uznamy za przeprowadzone zgodnie z zasadami obowiązującymi w algebrze. To...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    32
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    11
  • Historyczne
    2
  • Chcę w prezencie
    1
  • Literatura polska do 1990
    1
  • Studia
    1
  • 2013: zakupy i lektury
    1
  • Komunikacja
    1
  • Papierowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki I u możnych dziwny


Podobne książki

Przeczytaj także