Czarne mleko

Okładka książki Czarne mleko
Elif Shafak Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Proza literatura piękna
358 str. 5 godz. 58 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Proza
Tytuł oryginału:
Siyah Süt
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2011-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-09-01
Liczba stron:
358
Czas czytania
5 godz. 58 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308047651
Tłumacz:
Natalia Wiśniewska
Tagi:
Turcja macierzyństwo pisarki kobieta
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Mleko jak atrament



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
381 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
216
94

Na półkach:

"Czarne mleko" to osobista opowieść Elif Safak o drodze, jaką przebyła w dojrzewaniu do pięknego i szczęśliwego macierzyństwa. Decyzja dotycząca macierzyństwa nigdy nie jest łatwa. Są kobiety, którym przychodzi to łatwiej, inne zaś żyją z ciągłym dylematem dotyczącym wyboru:kariera czy rodzina i czy da się to pogodzić? Autorka przeżywała bardzo poważne dylematy z tym związane, szuka odpowiedzi min. studiując losy znanych pisarek, analizuje wybory jakich dokonały i jak one wpłynęły na ich późniejsze życie. Jednak, „… jak pokazują krótkie fragmenty życia pisarek – ze Wschodu i Zachodu, z przeszłości i teraźniejszości – każda historia jest inna. Nie istnieje jedna recepta na macierzyństwo i pisarstwo, która odpowiadałaby nam wszystkim”.
Gdy autorka w końcu podjęła decyzję i odrzuciła swoją kobiecość, aby poświęcić się pisarstwu, życie zaskoczyło ją nieoczekiwaną zmianą - zakochała się i zaszła w ciążę. Dalej pisarka opowiada nam historię swojego pierwszego macierzyństwa, do którego była w ogóle nie przygotowana psychicznie. Jego następstwem była depresja poporodowa. Te doświadczenia zmieniły ją, przyniosły wiele bólu, ale ostatecznie pozwoliły jej pogodzić się z samą sobą, zaakceptować swoje liczne i bardzo różne oblicza.
Autorka książki przedstawia szczególne położenie pisarek, wobec problemu macierzyństwa, choć wiele z nas matek może pomyśleć o sobie „Ja też tak mam lub miałam”. Elif stwierdza, że „powieściopisarka jest i musi być egoistką. Macierzyństwo natomiast polega na dawaniu”. Proces tworzenia powieści , wg autorki wymaga odosobnienia, odcięcia się od świata zewnętrznego, stworzenia własnego zamkniętego pokoju wewnątrz umysłu, do którego nikt nie może się dostać, a wówczas „świat zewnętrzny wydaje się monotonny i nieistotny” . A ty, „kiedy twoje dziecko upada i zdziera sobie kolana albo wraca do domu z powiększonymi migdałkami, … nie możesz powiedzieć: Wiesz, właśnie piszę nowy rozdział. Czy możesz wrócić za miesiąc?”.
A na koniec przywołuję jeszcze jedną, bardzo znamienną dla nas kobiet sytuację: Krótko po porodzie mąż Elif musiał wyjechać na pół roku na Cypr Północny, aby odbyć obowiązkową służbę wojskową. Po powrocie zapytał ją, dlaczego nie poprosiła o pomoc krewnych albo przyjaciół, w tym trudnym czasie? Nie zatrudniłaś niani, robiłaś wszystko sama? „Myślałam, że sobie poradzę… Nigdy nie przyszło mi do głowy, że sama nie dam rady.” „W miarę upływu czasu kobiety zapomniały o ważnej sprawie: na różnych etapach życia każda z nas może, a nawet będzie potrzebować pomocy swoich sióstr, i to nie tylko tych, z którymi łączą ją więzy krwi. Tymczasem moje pokolenie dało się ponieść propagandzie, że możemy zrobić wszystko, co chcemy – dlatego czasami jesteśmy oderwani od rzeczywistości. Być może zapominamy, jak prosić o pomoc, kiedy najbardziej jej potrzebujemy.”
Warto przeczytać, aby uświadomić sobie, że problemy związane z macierzyństwem są tożsame dla kobiet na całym świecie.

"Czarne mleko" to osobista opowieść Elif Safak o drodze, jaką przebyła w dojrzewaniu do pięknego i szczęśliwego macierzyństwa. Decyzja dotycząca macierzyństwa nigdy nie jest łatwa. Są kobiety, którym przychodzi to łatwiej, inne zaś żyją z ciągłym dylematem dotyczącym wyboru:kariera czy rodzina i czy da się to pogodzić? Autorka przeżywała bardzo poważne dylematy z tym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 006
  • Przeczytane
    708
  • Posiadam
    180
  • Ulubione
    30
  • Teraz czytam
    22
  • 2013
    20
  • 2022
    18
  • 2012
    14
  • Literatura turecka
    12
  • 2023
    10

Cytaty

Więcej
Elif Shafak Czarne mleko Zobacz więcej
Elif Shafak Czarne mleko Zobacz więcej
Elif Shafak Czarne mleko Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także