rozwińzwiń

Listy do przyjaciół - pisarzy

Okładka książki Listy do przyjaciół - pisarzy Julian Tuwim
Okładka książki Listy do przyjaciół - pisarzy
Julian Tuwim Wydawnictwo: Czytelnik biografia, autobiografia, pamiętnik
498 str. 8 godz. 18 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1979-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1979-01-01
Liczba stron:
498
Czas czytania
8 godz. 18 min.
Język:
polski
Tagi:
listy
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
419
75

Na półkach: , ,

Mistrzostwo nostalgii, melancholii, humoru ...

Spośród listów, liścików i depesz wyłania się Tuwim serdeczny i ciepły dla przyjaciół, kpiarz wobec siebie i metabolizmu ;)
Iwaszkiewicz pisał o Tuwimie, że był ideałem dżentelmena. Nigdy nie mówiący o nikim źle i jeżeli czasem złośliwy to dla lekkiego dowcipu i takie są właśnie jego listy. Przede wszystkim dobrotliwe i zabawne .

Oto cytaty :
,, Jak się miewasz ? Bo ja bardzo dialektycznie. Podłóż pod to słowo, wszystko, co podszepnie Ci intuicja poety."

,, Lube moje Zygadło ! Dziękuję Ci za czułe słowa. Miałem się już przenieść ad patres, ale łaskawy Apollo interweniował, gdzie trzeba, i wylazłem z opresji zdrów i cały. Czuję się stokroć lepiej, niż dawniej, bo źródło zła jest usunięte.
Niech żyje wolność !
Niech żyje wino !
Niech żyje poezja !
Niech żyje miłość !
Precz z ostrymi zakąskami !
Twój do dna bebechów
Julian Tuwim

,, Całuję Cę w talent ! "

Mistrzostwo nostalgii, melancholii, humoru ...

Spośród listów, liścików i depesz wyłania się Tuwim serdeczny i ciepły dla przyjaciół, kpiarz wobec siebie i metabolizmu ;)
Iwaszkiewicz pisał o Tuwimie, że był ideałem dżentelmena. Nigdy nie mówiący o nikim źle i jeżeli czasem złośliwy to dla lekkiego dowcipu i takie są właśnie jego listy. Przede...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1523
264

Na półkach: ,

Książka nie jest powieścią epistolarną. To zbiór rzeczywistych, udostępnionych listów pisarza do przyjaciół, z którymi przez całe życie korespondował. Pisywał z różnych powodów. Są wśród tych znajomości takie, które wytrzymały próbę czasu i które są po prostu przyjaźnią; są koledzy z którymi łączyło go podobne widzenie świata i pogląd na poezję; wreszcie ci młodsi dla których był mistrzem, starał się jakoś im pomóc radą a także finansowo. Z całego utworu właściwie wyłania się głównie poeta, często chory, smutny, targany wątpliwościami, ale dla przyjaciół mający zawsze dobre słowo. Potrafił zauważyć nawet cygańską poetkę Papuszę, wystarać się o pomoc dla niej, zaczął namawiać na wydanie jej poezji w obu językach, pomagał w chorobie. Adoptował też sierotkę wojenną, bo nie mogli mieć z żoną dzieci. Był po prostu osobą o wielkim sercu.
Jednocześnie możemy poczytać o planowanych przez poetę projektach a było ich mnóstwo. Chciał wydawać kwartalnik Dyliżans dla bibliofilów i smakoszów literatury :),z ciekawostkami, humoreskami, grafomańskimi opowiadaniami sprzed lat. Pomysł nie wypalił - tak samo jak Globus czasopismo o podróżach, naukowych odkryciach, nowinkach technicznych. Poza tym zajmował się teatrem, tłumaczeniami i poezją. Wrócił z USA, gdzie nabawił się agorafobii żeby odbudować Polskę , żeby tworzyć. Wiele z tego co wymyślił nie zrealizowano. Zarzucano mu komunizm i myślę, że na początku wierzył w te ideały równości i wolności. Potem zapraszał przyjaciela na rozmowy o nieważności liryki w dziele socjalizacji. Chyba lata stalinizmu to był czas rozczarowań.
Książka zawiera sporo zdjęć poety z przyjaciółmi, zarówno w okresie przedwojennym, jak i po wojnie. Jeśli kogoś interesują Skamandryci może sporo dowiedzieć się o grupie. Stwierdzam, że wtedy nawet konflikty załatwiano kulturalnie. Szkoda, ze to akurat nie wróci. Niewątpliwie utwór najbardziej spodoba się fanom Tuwima lub komuś kto zbiera ciekawostki z tego okresu, interesuje go atmosfera w Polsce tuż po wojnie, chociaż o tym jest ostrożnie. Przeczytałam z ciekawością.

Książka nie jest powieścią epistolarną. To zbiór rzeczywistych, udostępnionych listów pisarza do przyjaciół, z którymi przez całe życie korespondował. Pisywał z różnych powodów. Są wśród tych znajomości takie, które wytrzymały próbę czasu i które są po prostu przyjaźnią; są koledzy z którymi łączyło go podobne widzenie świata i pogląd na poezję; wreszcie ci młodsi dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
662
49

Na półkach: , , ,

Dawno się tak nie uśmiałam.
Mistrz- po prostu mistrz.

Dawno się tak nie uśmiałam.
Mistrz- po prostu mistrz.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    40
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    6
  • Chcę w prezencie
    3
  • Ulubione
    2
  • 0 Tuwim
    1
  • Debeściaki
    1
  • Z biblioteki miejskiej
    1
  • 2014
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Listy do przyjaciół - pisarzy


Podobne książki

Przeczytaj także