Listy do przyjaciół - pisarzy

Wydawnictwo: Czytelnik
listy
Bed

Książka zawiera część odnalezionej korespondencji autora z przyjaciółmi w latach 1918 - 1953. Są to zarówno listy, depesze, dedykacje jak i zwykłe pocztówki. Na końcu zbioru znajduje się index utworów Tuwima oraz index wszystkich korespondentów.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Bed | 2011-07-14
Przeczytana: 12 lipca 2011

Książka nie jest powieścią epistolarną. To zbiór rzeczywistych, udostępnionych listów pisarza do przyjaciół, z którymi przez całe życie korespondował. Pisywał z różnych powodów. Są wśród tych znajomości takie, które wytrzymały próbę czasu i które są po prostu przyjaźnią; są koledzy z którymi łączyło go podobne widzenie świata i pogląd na poezję; wreszcie ci młodsi dla których był mistrzem, starał się jakoś im pomóc radą a także finansowo. Z całego utworu właściwie wyłania się głównie poeta, często chory, smutny, targany wątpliwościami, ale dla przyjaciół mający zawsze dobre słowo. Potrafił zauważyć nawet cygańską poetkę Papuszę, wystarać się o pomoc dla niej, zaczął namawiać na wydanie jej poezji w obu językach, pomagał w chorobie. Adoptował też sierotkę wojenną, bo nie mogli mieć z żoną dzieci. Był po prostu osobą o wielkim sercu.
Jednocześnie możemy poczytać o planowanych przez poetę projektach a było ich mnóstwo. Chciał wydawać kwartalnik Dyliżans dla bibliofilów i smakoszów...

moonriver86 | 2013-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2013

Dawno się tak nie uśmiałam.
Mistrz- po prostu mistrz.

wycinanka | 2015-06-28
Lavenda | 2014-12-04