Listy do siostry Barbary Czerwijowskiej z lat 1946-1959

Wydawnictwo: WBPiCAK
asnna

„Po śmierci Kazimiery Iłłakowiczówny w 1983 r. siostrzenica poetki i jedyna spadkobierczyni, Janina Czerwijowska, miała dokonać podziału dobytku ciotki z jej sublokatorskiego mieszkania w Poznaniu przy ulicy Gajowej 4/8 – część rzeczy pozostawić w lokum, którym zaopiekowała się Biblioteka Raczyńskich, część przewieźć do swojego mieszkania w Warszawie i rozdysponować według własnych potrzeb i uznania. Janina Czerwijowska przewoziła rzeczy Iłły partiami i podróżowała pociągiem, co nie wpływało na komfort przeprowadzki. Najprawdopodobniej pragnęła, aby wszystkie prywatne listy i zapiski Iłłakowiczówny znalazły się na Radziłowskiej w Warszawie, w mieszkaniu siostry poetki, Barbary Czerwijowskiej, chociaż nie miała sprecyzowanych planów co do zużytkowania spadku po ciotce. Siostrzenica wiedziała, że ponad sto teczek zawierających korespondencję, dokumenty osobiste, maszynopisy i rękopisy, Kazimiera Iłłakowiczówna przygotowała samodzielnie – z pomocą lektorek – i zdeponowała w Bibliotece Kórnickiej PAN; drugą partię dokumentów i korespondencji przekazała zaś Bibliotece w Bydgoszczy. Wydawało się więc, że w domu pozostawiła to, co dla niej najcenniejsze i z czym nie chciała się za życia z nikim dzielić. Podczas ostatniej wizyty w Poznaniu Janina, spiesząc się na pociąg, zapomniała zabrać kilku foliowych toreb [...]”. (Lucyna Marzec, ze wstępu)

źródło opisu: http://wbp.shoparena.pl/

źródło okładki: http://wbp.shoparena.pl/

Helena | 2019-01-11

Po lekturze Iłły Joanny Kuciel-Frydryszak sięgnęłam po listy poetki do siostry.Relacja sióstr mnie zaintrygowała, trudna od czasu wczesnego dzieciństwa, jednak całe życie starannie pielęgnowana i podtrzymywana.
Postać Barbary Czerwijowskiej pozostaje nadal tajemnicza i ukryta, brak jej listów, tom zawiera tylko korespondencję Kazimiery.
Listy są rewelacyjnie opracowane, opatrzone rzetelnym wstępem i niesamowicie bogatymi przypisami. Właściwie same przypisy już są pasjonującą lekturą. Całość jest niezwykłym świadectwem codziennego życia poetki od czasu pobytu w Rumunii, powrotu do kraju w roku 1947,wreszczie osiedlenia i życia w Poznaniu. Życia trudnego, samotnego, wśród wielu niedogodności, głownie natury materialnej:sublokatorskie mieszkanie, braki na rynku, zdobycie środków utrzymania. Iłła jest niesamowicie wolna wewnętrznie, jest ponad to: żywi się bardzo prosto, chłodne zimowe dni spędza w bibliotece, reperuje odzież. Pisze do siostry : "moją specjalnością jest obywanie...