10 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-911068-1-0
stempowski, listy, jerzy stempowski
loobeensky

"Jerzy Stempowski był już przed wojną legendą, jako człowiek nie mniej niż jako pisarz. Na emigracji jego autorytet uległ jeszcze wzmocnieniu. Stał na uboczu, ale z jego zdaniem liczyli się wszyscy [...]. To chyba pasja rozmowy-dialogu powoduje, że Stempowski jest uważany za najwybitniejszego polskiego epistolografa XX wieku."(Wojciech Karpiński) "Zadomowiony od dziecka w klasykach łacińskich...

"Zadomowiony od dziecka w klasykach łacińskich i francuskich, będący u siebie nie tylko w tym ostatnim Paryżu, na który się zżymał, ale i dawnym, tej stolicy świata. A także w Niemczech, w Austrii i nawet w Belgradzie, którego historię także odkrywał. W ziemi berneńskiej, którą tyle razy przemierzał, odkrywał ślady dawnych gościńców. Był jak gdyby po imieniu z wszystkimi drzewami w swoich wędrówkach 'niespiesznego przechodnia'. Był Europejczykiem jak niewielu nawet z jego i następnego pokolenia, a jednak w szumie tych wszystkich rzek, w które się wsłuchiwał, słyszał szum Dniestru. Był 'stamtąd', ale od początku i aż do końca, był zawsze 'stąd'. I najbardziej 'stąd' był i został w swoich listach."(Jan Kott)

źródło opisu: Fundacja Zeszytów Literackich, 2000

źródło okładki: Zeszyty Literackie

rokita49 Boruta | 2016-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Przytoczę spory fragment z posłowia do tej książki napisanego przez Andrzeja Stanisława Kowalczyka,bo szczególnie dzisiaj, wydaje mi się ważny: "Czytając dzisiaj korespondencję emigrantów,znamy już zakończenie ich niepodległościowej odysei,wiemy,że ich wysiłki nie poszły na marne,że zwyciężyli. ( od roku niszczona jest w Polsce demokracja w otoczce głupoty,arogancji,chamstwa o niespotykanym natężeniu )Ale w tej korespondencji sprzed kilkudziesięciu lat,w listach Jerzego Giedroycia,Juliusza Mieroszewskiego,Konstantego Jeleńskiego,Stanisława Vincenza,Melchiora Wańkowicza,Stempowskiego są już przesłanki tego zwycięstwa.Emigranci mówią nam,że wolny może być tylko człowiek odważny.Stempowski wielokrotnie pisał o tym,że totalitaryzm,brunatny i czerwony,swoje sukcesy zawdzięcza w dużej mierze tchórzostwu polityków i opinii społecznej Zachodu.Eseista gardził też lękliwym czytelnikiem,zarażającym swą bojaźliwością wydawców".

loobeensky | 2012-03-14
uniezycka | 2018-09-20