Wspólna obecność. Korespondencja Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego z Anną i Jerzym Turowiczami

Wydawnictwo: a5
978-83-61298-41-0
korespondencja, listy
inne
Snoopy

Wiele mam dla Pana serdeczności, i własnej, ze swojej strony, i zapożyczonej, jeszcze z lutego tego roku, z pobytu Ksawerego Pruszyńskiego w Polsce, a może i wcześniej. Zawsze zresztą słyszałam o Panu, co najlepsze – pisała Julia Hartwig do Jerzego Turowicza w lipcu 1951 roku, prosząc go o złożenie kwiatów na grobie zmarłego miesiąc wcześniej i pochowanego na cmentarzu Rakowickim Ksawerego Pruszyńskiego. Turowicz, który autora ,,Trzynastu opowieści” znał jeszcze z czasów przedwojennych, a po wojnie publikował jego teksty na łamach ,,Tygodnika Powszechnego”, nie omieszkał spełnić prośby młodej i pogrążonej w bólu kobiety. Już ten pierwszy list niezbyt jeszcze wówczas znanej poetki, bo debiutancki tomik Julii Hartwig ukazać się miał dopiero w 1956 roku, do znacznie starszego od niej i uznanego już publicysty i redaktora naczelnego ,,Tygodnika” oraz jego na ów list odpowiedź – dają przedsmak przyjaźni, jaka rychło połączyła Julię Hartwig, a wnet także Artura Międzyrzeckiego, z Jerzym Turowiczem i z jego żoną, Anną.
Przyjaźń ta z czasem nabrała charakteru pokrewieństwa z wyboru i rodzinnej wręcz zażyłości. Prezentowane w tomie listy stanowią całość zachowanej, trwającej prawie pół wieku korespondencji Międzyrzeckich z Turowiczami, będącej świadectwem nie tylko wzajemnej przyjaźni i zażyłości obu rodzin, ale także arcyważnym świadectwem losów polskiej inteligencji w XX wieku. Wiele z listów dorównuje, a niekiedy nawet przewyższa, najlepszy partie dzienników Artura Międzyrzeckiego i Julii Hartwig. Bez przesady więc można powiedzieć, że korespondencja Międzyrzeckich i Turowiczów jest ich dziennikiem na cztery głosy.
Publikacja okaże się źródłem cennych informacji dla badaczy historii literatury, ale również dla tzw. zwykłego czytelnika, zwłaszcza w kontekście 100. rocznicy urodzin Jerzego Turowicza, która przypada 10 grudnia 2012 r.

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoa5.pl/Wspolna-obecnosc-Kores...»

Chiara Gentile | 2013-09-03
Przeczytana: 03 września 2013

Książka, której esencję stanowi korespondencja między Turowiczami i Międzyrzeckimi jest niemal encyklopedią literatury współczesnej. Listy, których język, barwa każdego słowa, dowcipne obcojęzyczne zwroty oraz ogromna wiedza piszących, są odzwierciedleniem codziennego dnia z ich radościami i troskami, a także pokazują zaangażowanie w pracę zawodową na tle trudnych czasów okresu komunizmu. Są tutaj zwierzenia ludzi wybitnych, którzy zajmują się dziennikarstwem, przekładami literatury, piszących jak Jerzy Turowicz felietony, przekłady literatury z różnych języków Anny Turowiczowej, wiersze Julii Hartwig czy Artura Międzyrzeckiego. Ich w książce nie ma, znajdziemy za to przypisy, które są encyklopedyczną wiedzą o literaturze współczesnej. Osobiście książkę zamierzam kupić bo informacje tam zawarte są nieocenione.

rokita49 Boruta | 2013-06-16
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Świetna książka,znakomite przypisy,świetni ludzie.Ale przy lekturze tej korespondencji cały czas nasuwało mi się uporczywe pytanie : w jakim stopniu, działalność inteligencji polskiej i takich wspaniałych ludzi jak Turowiczowie,Hartwig,Międzyrzecki przyczyniła się do zmian ustrojowych w naszym kraju?

Marta | 2012-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 07 listopada 2012

Julia Hartwig skierowała swój pierwszy list do Jerzego Turowicza 10 lipca 1950 r. Zwróciła się w nim z prośbą o położenie świeżych kwiatów na grobie Ksawerego Prószyńskiego. Julia i Ksawery mieli wziąć ślub. Prószyński, mieszkający wówczas w Hadze, wracał samochodem do Polski. Zginął w wypadku gdzieś w Niemczech. Miało być wesele, a był pogrzeb. Pochowano go na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jerzy Turowicz przyjaźnił się już wcześniej z Ksawerym. Oczywiście spełnił prośbę zrozpaczonej Julii, i nawet przesyłał jej w listach słowa wsparcia i otuchy. Wtedy jeszcze pisali do siebie per Pani/Pan, w końcu nie znali się dobrze, a i dziewięcioletnia różnica wieku musiała stanowić pewną barierę. Ale właśnie ten pierwszy list stał się początkiem niezwykłej przyjaźni, która trwała niemal przez pięćdziesiąt lat i została skrzętnie udokumentowana we wzajemnej korespondencji.
Listy te, uporządkowane chronologicznie i uzupełnione licznymi przypisami, opublikowane zostały przez Wydawnictwo a5...