Wojna o Kresy Wschodnie 1918-1921

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-12012-9
historia
masaii

Konferencja paryska w 1919 roku nie podjęła decyzji w sprawie polskiej granicy wschodniej, pozostawiając to Rosji, ale tej demokratycznej, która miała powstać po zwycięstwie nad bolszewikami. Wojna o Kresy Wschodnie dotyczyła nie tylko kształtu terytorialnego II Rzeczypospolitej, ale miała wymiar międzynarodowy, uniemożliwiała bowiem bolszewikom realizację planu sowietyzacji Europy. Jej znaczenie polegało na tym, że na dwadzieścia lat gwarantowała Polsce niepodległość i suwerenność, będąc ważnym wyznacznikiem jej bezpieczeństwa zewnętrznego.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2011

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=boo&bid=5304

Ogólnie dobra pozycja, czasem nudzą wojskowe opisy.

rybka | 2016-01-23
| 2015-07-29