Na gorącym uczynku

Caught
978-83-7659-353-1
harlan coben, thriller, intryga
tajus

Siedemnastoletnia Haley McWaid jest doskonałą uczennicą i chlubą swoich rodziców. Pewnego dnia nie powraca do domu. Po trzech miesiącach bezskutecznych poszukiwań jej najbliżsi są przygotowani na najgorsze. Dan Mercer, pracownik opieki społecznej, wpada w pułapkę zastawioną przez reporterkę Wendy Tynes, realizującą program telewizyjny „Przyłapani na gorącym uczynku”, służący demaskowaniu przestępców seksualnych. Za próbę seksu z nastolatką staje przed sądem.
Ku oburzeniu miejscowej społeczności sąd uniewinnia mężczyznę. Swoje niezadowolenie z wyroku szczególnie ostro demonstruje były szeryf federalny, Ed Grayson. Od jawnej wrogości przechodzi do czynów, proponując reporterce, by pomogła mu dokonać samosądu na rzekomym pedofilu. Wendy odmawia, lecz Mercer i tak musi zginąć. Czy zabił go Grayson? Czy Dan maczał palce w zaginięciu Haley McWaid? Dlaczego w jego telefonie komórkowym było zdjęcie zaginionej dziewczyny? Wendy stopniowo zdaje sobie sprawę, że padła ofiarą gigantycznej manipulacji... Zaginięcie nastolatki uruchamia spiralę zbrodni...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

mclena | 2016-08-28
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

"Śmierć budzi chęć do życia."

Harlan Coben – niekwestionowany król kryminałów. Już zapomniałam jak dobrze jest spędzić czas z lekturą jego autorstwa. Dawno temu zaczęłam serię o Myronie Bolitarze, ale jakoś tak się złożyło, że gdzieś w trakcie drugiego tomu przepadł mi zapał i porzuciłam wszelką ideę kontunuowania czytania. Teraz jednak po "Na gorącym uczynku" nie mogę się odpędzić od ogromnego pragnienia poznania raz jeszcze Myrona i jego przyjaciela, który pojawia się przelotnie również tutaj.
Uwielbiam to napięcie i niepewność z jakiej słynie Harlan. Do samego końca niczego nie można być pewnym, a i zaskoczenie jakie towarzyszy wyjaśnieniu zagadki jest tak oczywistym elementem książki, że trudno wysiedzieć do końca w oczekiwaniu na rezultat.
Smaczkiem dla mnie był tutaj także temat, jaki porusza Coben jakim jest pedofilia oraz łatki jakie z łatwością potrafimy innym przyklejać bez większego zastanowienia nad prawdą i w konsekwencji niszczymy czyjeś życie, które już nigdy nie...

veinylover | 2018-09-08
Przeczytana: 08 września 2018

Może i ta historia jest nazbyt wydumana, może momentami niektórzy bohaterowie irytują czytelnika, ale to niezła książka.
Podoba mi się zaistnienie choćby tylko epizodyczne Wina, bo nigdy dla mnie Wina nie jest za dużo...
Ta książka ma także tę zaletę, że wydaje się być prawdziwa w warstwie opowieści o amerykańskim życiu społecznym.
Mam taką refleksję, że patrząc na amerykańskie życie społeczne niewyobrażalnie cieszę się z życia w Polsce, nawet przy obecności na ulicach POpaprańców i KODomitów.
Mam nadzieję, że nie będzie gorzej niż jest, a może nawet życie społeczne w Polsce nie zostanie zrujnowane w przyszłości przez marksistowskie pomysły na życie, przy zachowaniu prawdziwej, tradycyjnej, nie represywnej tolerancji dla odmiennych stylów życia i poglądów i będzie to prawdziwa tolerancja, taka która toleruje realnie każdego, kto nie robi innym krzywdy. Że gorące głowy ostygną i kiedyś zapanuje pokój.

gwiazdka | 2015-12-31
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Jedna najlepszych powieści Cobena. „Na gorącym uczynku” ma wszystkie zalety dobrej sensacji. Nic nie wydaje się takie, jakie zostaje pokazane na początku, jedna zagadka prowadzi do kolejnej zagadki, a każde rozwiązanie tylko bardziej mota sprawę. Czytało mi się naprawdę niesamowicie, tak naprawdę nawet jeśli coś podejrzewałam, za chwilę okazywało się, że jest zupełnie inaczej. Czyli polecam wszystkim miłośnikom sensacji i zagadek. Mantylko żal do Cobena za stereotypowe zakończenie, czyli ostatni rozdział, to już było łatwe do przewidzenia i niestety, oklepane. Nawet myślałam, czy nie obniżyć za to noty, ale z racji końca roku machnęłam ręką. Niech tam będzie 8 na 10.

Eli1605 | 2019-02-14
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2019

Jeśli chcę dostać to co lubię to w ciemno sięgam po Cobena. Nawet gdyby to była jakaś słabsza pozycja ( a nie była) to i tak z pewnością dostarczyłaby mi wystarczającej dawki emocji. Fabuła dotyczy wielu problemów. Wymienię tylko kilka: pedofilia, manipulacja, pęd do popularności, smutek, tchórzostwo i źle pojęta młodzieńcza wolność. Akcja nie pędzi tutaj z szybkością odrzutowca, ale cały czas powoli się zagęszcza, ukazuje nowe ślady, otwiera nowe możliwe rozwiązania. I znowu udało się autorowi na koniec mnie zaskoczyć. Miłośnikom gatunku polecam.

Tomek | 2018-06-13

Po niezbyt miłych wspomnieniach z ostatniej lektury postanowiłem zabrać się za jakiegoś"pewniaka".Padło na Cobena,mimo że jestem dosyć "świeżym" Jego czytelnikiem to mam już wyrobione dobre zdanie o autorze.Nie zawiodłem się,kryminał czytało mi się wyśmienicie,główna bohaterka,dziennikarka Wendy Tynes wyjątkowo przypadła mi do gustu.Wiedziona chęcią poznania prawdy a może przede wszystkim wyrzutami sumienia(min.za jej przyczyną osądzono niewinnego?człowieka)postanawia odkryć prawdę,rozwiązać przerażające zagadki z przeszłości..
Nie będę zdradzał fabuły,staram się nigdy tego nie robić,powiem tylko że z każdą kolejną stroną jest bardziej strasznie,bardziej niebezpiecznie i coraz więcej pytań bez odpowiedzi...zakończenie-co chyba jest znakiem firmowym pisarza:zaskakujące i ciekawe.
Polecam fanom jak i osobom szukającym po prostu ciekawych wrażeń i dobrej książki.

Ksychopata | 2016-02-29
Przeczytana: 25 lutego 2016

"Wszyscy przez lata tkwimy w niewidzialnych klatkach, których pręty zrobione są ze zbrodniczej obłudy."
Jessie Burton - "Miniaturzystka"

To wielkie zakłamanie, ta chorobliwa i jakże zaraźliwa obłuda, gra pozorów niszczy ludzi. Zarówno tych, którzy wobec kogoś są obłudni i zakłamani, jak i tych, którzy są tym jadem, tą społeczną trucizną atakowani.

Niedługo musiałem czekać na kolejną książkę, która ponownie swoją treścią ukaże władzę, jaką nad umysłem wielu ludzi ma opinia publiczna. Ślepa wiara w stereotypy manipuluje jego myślami, jego rozumieniem świata, ludzi i zjawisk w nim zachodzących. Ludzie pozbawieni są własnej wolności w myśleniu. Patrzą na innych i małpują ich zachowanie, starając się naśladować ich poglądy.
Nie tak dawno miałem okazję przeczytać "Dziewczyny, które zabiły Chloe" autorstwa Alex Marwood. Tam społeczność napiętnowała dziewczynki.
Po książce Cobena ponownie przekonałem po raz kolejny się o mocy tak płytkiego, pozbawionego jakiegokolwiek...

Hana | 2018-11-19
Na półkach: Przeczytane, Coben Harlan
Przeczytana: 19 listopada 2018

Książka dobra jak zwykle. Polecam. Spodobały mi się dwa elementy. Pierwszy, gdy koś kto zabił twojego bliskiego spodziewa się wybaczenia, może nawet do piersi przytulenia, mówi, przepraszam, kaja się i już. Teraz twoja kolej. Przebaczaj. A tu reakcja uniemożliwiająca zrzucenie z siebie winy. Reakcja typu:zdychaj!Druga sytuacja, gdy ktoś doprowadza człowieka do upadku przez skierowanie na niego podejrzeń, które skutecznie wyłączają go ze społeczeństwa a potem sam pada ofiarą podobnej praktyki. Super! Najlepsza metoda, by się czegoś trwale nauczyć. Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe. Sama historia wciąga i czyta dobrze. Nawet nie zatęskniłam za dziwolągami znanymi z innych serii…. Ta migawka z tercetem egzotycznym się nie liczy.

Kolejna przeczytana przez mnie powieść Harlana Cobena – tym razem „Na gorącym uczynku”.
Fabuła:
Znana dziennikarka, która zastawia pułapki na pedofilów i demaskuje ich w swoim programie, przyłapuje Dana Marcera (pracownika opieki społecznej) na tytułowym „gorącym uczynku”, gdy rzekomo chciał się umówić się z nastolatką. W tym samym czasie znika inna nastolatka i wielu uważa, że Dan ma coś z tym wspólnego. Tymczasem Wendy ma coraz większe wątpliwości, co do jego winy.
Jest to zdecydowanie jedna z tych bardziej udanych powieści króla kryminałów. W swojej książce Coben pokazuje, jak łatwo można zniszczyć komuś życie - wystarczy opublikować coś w internecie lub umiejętnie zmanipulować faktami. W społeczeństwie zaś (w odróżnieniu od sądu) nie ma czegoś takiego jak domniemanie niewinności i wyroki orzeka się o wiele szybciej.
Historia jest tak wciągająca, że nie mogłam zamknąć książki nawet na chwilę. Główna bohaterka Wendy wzbudzała sympatię i była dość „Cobenowska”, czyli...

Roland | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Polowanie sępów

Zawiłość jedna z nieodzownych cech powieści kryminalno-sensacyjnych. Tak jak wiele jest thrillerów, tak samo ich stopień zawiłości jest zróżnicowany. W przypadku powieści Cobena takim ich wspólnym mianownikiem jest utrzymujące się na wysokim poziomie zawiłość intryg. Owszem są wyjątki od reguły, lecz „Na gorącym uczynku” niewątpliwie należy do tych powieści autora, gdzie wraz z kolejną przewracaną stroną stopień skomplikowania intrygi wrasta. Komplikowanie intryg fabularnych nie tylko dostarcza rozrywki, gimnastykuje umysł czytelnika czy powoduje ciąg zaskoczeń w finalnych scenach danej powieści, ale również niesie ze sobą ryzyko chaosu, zagmatwania, nielogicznego domknięcia wątków, czy wrażenia pośpiechu ze strony autora. Niewątpliwie „Na gorącym uczynku” należy do dobrych powieści autora, lecz czytając końcowe rozdziały, które same w sobie są zaskakujące, można odnieść wrażenie, że cechuje je logiczność, lecz autor starał się nadmiernie przypodobać swym...

Natalia | 2013-10-21
Przeczytana: 21 października 2013

Kolejna już książka Cobena za mną. Harlan zdecydowanie jest moim ulubionym autorem, więc każdą jego książkę czytam z wielką przyjemnością.
"Na gorącym uczynku" trzyma w napięciu od początku aż do końca. Oczywiście i tym razem nie udało mi się odgadnąć zakończenia, ale do tego już się przyzwyczaiłam. :)