Na gorącym uczynku

1 239
Caught
Coben
fligiert

Precyzyjnie skonstruowana intryga, mistrzowsko stopniowane napięcie, fałszywe tropy prowadzące donikąd, pozornie niemożliwe do wyjaśnienia zagadki pojawiające się niemal na każdej stronie, zaskakujące zakończenie, którego nie domyśli się nawet najbardziej przenikliwy czytelnik - to cechy rozpoznawcze stylu Harlana Cobena. Wszystkie wymienione tu zalety dobrego thrillera odnajdziemy również w nominowanej do Nagrody im. Edgara Allana Poe powieści "Na gorącym uczynku".

Siedemnastoletnia Haley McWaid jest wzorową uczennicą. Rodzice są dumni z córki, wierzą, że zrealizuje ich ambicje. Jednak pewnego dnia dziewczyna nie wraca do domu. Po trzech miesiącach poszukiwań okazuje się, że Haley zniknęła bez śladu. Jej najbliżsi zaczynają tracić nadzieję. Tymczasem Dan Mercer, pracownik opieki społecznej, wpada w pułapkę zastawioną przez reporterkę Wendy Tynes - autorkę programu telewizyjnego "Przyłapani na gorącym uczynku", który służy demaskowaniu przestępców seksualnych. Mężczyzna staje przed sądem za próbę seksu z nastolatką, jednak ku oburzeniu miejscowej społeczności zostaje uniewinniony. Swoje niezadowolenie z wyroku szczególnie ostro okazuje były szeryf federalny, Ed Grayson. Od jawnej wrogości przechodzi do czynów, proponując reporterce, by pomogła mu dokonać samosądu na rzekomym pedofilu. Wendy odmawia, jednak Mercer i tak traci życie. Czy zabił go Grayson? Czy Dan miał coś wspólnego ze zniknięciem Haley McWaid? Dlaczego w jego telefonie komórkowym było zdjęcie dziewczyny? Wendy powoli zaczyna sobie uświadamiać, że padła ofiarą gigantycznej manipulacji... Zaginięcie nastolatki uruchamia spiralę zbrodni...

źródło opisu: Wyd. Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

mclena | 2016-08-28
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

"Śmierć budzi chęć do życia."

Harlan Coben – niekwestionowany król kryminałów. Już zapomniałam jak dobrze jest spędzić czas z lekturą jego autorstwa. Dawno temu zaczęłam serię o Myronie Bolitarze, ale jakoś tak się złożyło, że gdzieś w trakcie drugiego tomu przepadł mi zapał i porzuciłam wszelką ideę kontunuowania czytania. Teraz jednak po "Na gorącym uczynku" nie mogę się odpędzić od ogromnego pragnienia poznania raz jeszcze Myrona i jego przyjaciela, który pojawia się przelotnie również tutaj.
Uwielbiam to napięcie i niepewność z jakiej słynie Harlan. Do samego końca niczego nie można być pewnym, a i zaskoczenie jakie towarzyszy wyjaśnieniu zagadki jest tak oczywistym elementem książki, że trudno wysiedzieć do końca w oczekiwaniu na rezultat.
Smaczkiem dla mnie był tutaj także temat, jaki porusza Coben jakim jest pedofilia oraz łatki jakie z łatwością potrafimy innym przyklejać bez większego zastanowienia nad prawdą i w konsekwencji niszczymy czyjeś życie, które już nigdy nie...

veinylover | 2018-09-08
Przeczytana: 08 września 2018

Może i ta historia jest nazbyt wydumana, może momentami niektórzy bohaterowie irytują czytelnika, ale to niezła książka.
Podoba mi się zaistnienie choćby tylko epizodyczne Wina, bo nigdy dla mnie Wina nie jest za dużo...
Ta książka ma także tę zaletę, że wydaje się być prawdziwa w warstwie opowieści o amerykańskim życiu społecznym.
Mam taką refleksję, że patrząc na amerykańskie życie społeczne niewyobrażalnie cieszę się z życia w Polsce, nawet przy obecności na ulicach POpaprańców i KODomitów.
Mam nadzieję, że nie będzie gorzej niż jest, a może nawet życie społeczne w Polsce nie zostanie zrujnowane w przyszłości przez marksistowskie pomysły na życie, przy zachowaniu prawdziwej, tradycyjnej, nie represywnej tolerancji dla odmiennych stylów życia i poglądów i będzie to prawdziwa tolerancja, taka która toleruje realnie każdego, kto nie robi innym krzywdy. Że gorące głowy ostygną i kiedyś zapanuje pokój.

gwiazdka | 2015-12-31
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Jedna najlepszych powieści Cobena. „Na gorącym uczynku” ma wszystkie zalety dobrej sensacji. Nic nie wydaje się takie, jakie zostaje pokazane na początku, jedna zagadka prowadzi do kolejnej zagadki, a każde rozwiązanie tylko bardziej mota sprawę. Czytało mi się naprawdę niesamowicie, tak naprawdę nawet jeśli coś podejrzewałam, za chwilę okazywało się, że jest zupełnie inaczej. Czyli polecam wszystkim miłośnikom sensacji i zagadek. Mantylko żal do Cobena za stereotypowe zakończenie, czyli ostatni rozdział, to już było łatwe do przewidzenia i niestety, oklepane. Nawet myślałam, czy nie obniżyć za to noty, ale z racji końca roku machnęłam ręką. Niech tam będzie 8 na 10.

Tomek | 2018-06-13

Po niezbyt miłych wspomnieniach z ostatniej lektury postanowiłem zabrać się za jakiegoś"pewniaka".Padło na Cobena,mimo że jestem dosyć "świeżym" Jego czytelnikiem to mam już wyrobione dobre zdanie o autorze.Nie zawiodłem się,kryminał czytało mi się wyśmienicie,główna bohaterka,dziennikarka Wendy Tynes wyjątkowo przypadła mi do gustu.Wiedziona chęcią poznania prawdy a może przede wszystkim wyrzutami sumienia(min.za jej przyczyną osądzono niewinnego?człowieka)postanawia odkryć prawdę,rozwiązać przerażające zagadki z przeszłości..
Nie będę zdradzał fabuły,staram się nigdy tego nie robić,powiem tylko że z każdą kolejną stroną jest bardziej strasznie,bardziej niebezpiecznie i coraz więcej pytań bez odpowiedzi...zakończenie-co chyba jest znakiem firmowym pisarza:zaskakujące i ciekawe.
Polecam fanom jak i osobom szukającym po prostu ciekawych wrażeń i dobrej książki.

Ksychopata | 2016-02-29
Przeczytana: 25 lutego 2016

"Wszyscy przez lata tkwimy w niewidzialnych klatkach, których pręty zrobione są ze zbrodniczej obłudy."
Jessie Burton - "Miniaturzystka"

To wielkie zakłamanie, ta chorobliwa i jakże zaraźliwa obłuda, gra pozorów niszczy ludzi. Zarówno tych, którzy wobec kogoś są obłudni i zakłamani, jak i tych, którzy są tym jadem, tą społeczną trucizną atakowani.

Niedługo musiałem czekać na kolejną książkę, która ponownie swoją treścią ukaże władzę, jaką nad umysłem wielu ludzi ma opinia publiczna. Ślepa wiara w stereotypy manipuluje jego myślami, jego rozumieniem świata, ludzi i zjawisk w nim zachodzących. Ludzie pozbawieni są własnej wolności w myśleniu. Patrzą na innych i małpują ich zachowanie, starając się naśladować ich poglądy.
Nie tak dawno miałem okazję przeczytać "Dziewczyny, które zabiły Chloe" autorstwa Alex Marwood. Tam społeczność napiętnowała dziewczynki.
Po książce Cobena ponownie przekonałem po raz kolejny się o mocy tak płytkiego, pozbawionego jakiegokolwiek...

Hana | 2018-11-19
Na półkach: Przeczytane, Coben Harlan
Przeczytana: 19 listopada 2018

Książka dobra jak zwykle. Polecam. Spodobały mi się dwa elementy. Pierwszy, gdy koś kto zabił twojego bliskiego spodziewa się wybaczenia, może nawet do piersi przytulenia, mówi, przepraszam, kaja się i już. Teraz twoja kolej. Przebaczaj. A tu reakcja uniemożliwiająca zrzucenie z siebie winy. Reakcja typu:zdychaj!Druga sytuacja, gdy ktoś doprowadza człowieka do upadku przez skierowanie na niego podejrzeń, które skutecznie wyłączają go ze społeczeństwa a potem sam pada ofiarą podobnej praktyki. Super! Najlepsza metoda, by się czegoś trwale nauczyć. Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe. Sama historia wciąga i czyta dobrze. Nawet nie zatęskniłam za dziwolągami znanymi z innych serii…. Ta migawka z tercetem egzotycznym się nie liczy.

Roland | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Polowanie sępów

Zawiłość jedna z nieodzownych cech powieści kryminalno-sensacyjnych. Tak jak wiele jest thrillerów, tak samo ich stopień zawiłości jest zróżnicowany. W przypadku powieści Cobena takim ich wspólnym mianownikiem jest utrzymujące się na wysokim poziomie zawiłość intryg. Owszem są wyjątki od reguły, lecz „Na gorącym uczynku” niewątpliwie należy do tych powieści autora, gdzie wraz z kolejną przewracaną stroną stopień skomplikowania intrygi wrasta. Komplikowanie intryg fabularnych nie tylko dostarcza rozrywki, gimnastykuje umysł czytelnika czy powoduje ciąg zaskoczeń w finalnych scenach danej powieści, ale również niesie ze sobą ryzyko chaosu, zagmatwania, nielogicznego domknięcia wątków, czy wrażenia pośpiechu ze strony autora. Niewątpliwie „Na gorącym uczynku” należy do dobrych powieści autora, lecz czytając końcowe rozdziały, które same w sobie są zaskakujące, można odnieść wrażenie, że cechuje je logiczność, lecz autor starał się nadmiernie przypodobać swym...

Natalia | 2013-10-21
Przeczytana: 21 października 2013

Kolejna już książka Cobena za mną. Harlan zdecydowanie jest moim ulubionym autorem, więc każdą jego książkę czytam z wielką przyjemnością.
"Na gorącym uczynku" trzyma w napięciu od początku aż do końca. Oczywiście i tym razem nie udało mi się odgadnąć zakończenia, ale do tego już się przyzwyczaiłam. :)

ZARAZA | 2015-08-07
Przeczytana: lipiec 2015

Sięgając po tą powieść Cobena nie miałam wygórowanych oczekiwań. Potrzebowałam czegoś lekkiego, szybkiej lektury, odprężającej z ciekawą intryga do rozwiązania. Miałam nadzieje usiąść w cieni na leżaku i nawet nie zauważyć, kiedy przeczytam połowę powieści. Płonne nadzieje. "Na gorącym uczynku" to powieść, która mnie zmęczyła. Na początku była ciekawa, ale im dalej tym bardziej męcząca, nużąca. Intryga mało zajmująca, bohaterowie przewidywalni, dużo zbędnych opisów. Zabrakło wartkiej akcji. Przykro mi, ale cóż... Nie polecam.

fik | 2018-06-01
Przeczytana: 28 maja 2018

Kolejne moje starcie z panem Cobenem i kolejna moja porażka na wcześniejsze rozwiązanie zagadki która wydaje się bardzo zawiła a w końcu rozwiązuje się w sposób niesamowicie prosty,(i tu można podziwiać geniusz autora)
Godne podziwu w tej książce jest również to jak w prosty sposób można zrujnować komuś życie oraz kwestia poruszenia tematu jak trudno komuś wybaczyć winę.
Czyta się ją rewelacyjnie i można powiedzieć żę jest pan beściakiem