Lew i baranek. O duchowości mężczyzny.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium
978-83-89659-99-6
religia
kamill

Książka jest dedykowana mężczyznom poszukującym drogi duchowego rozwoju, którzy pragną mieć Chrystusa za przewodnika. Celem publikacji jest promowanie: pozytywnego wzorca męskości, a w kontekście duchowości chrześcijańskiej dróg świętości dla współczesnego prawdziwego mężczyzny. Zastanawiając się nad przejawami duchowości męskiej, Autor podejmuje refleksje nad istotą, charakterem i...

Zastanawiając się nad przejawami duchowości męskiej, Autor podejmuje refleksje nad istotą, charakterem i powołaniem mężczyzny w dzisiejszym świecie. Pyta o męską duchowość, osadzając ją w kontekście religijnym i kulturowym, na gruncie europejskim i polskim i przywołując przykłady z Biblii, literatury naukowej, literatury pięknej, publicystyki oraz filmu.

Przesłanie książki jest bardzo czytelne wzorem dla współczesnego mężczyzny jest Jezus - w pełni Bóg i w pełni człowiek, a Jego duchowość to model duchowości męskiej. Połączenie dwu najważniejszych cech duchowości Chrystusa "lwa i baranka" to jedyna droga do osiągnięcia pełni męskości.

źródło opisu: Wydawnictwo Gaudium, 2008

źródło okładki: http://www.gaudium.pl

Przemysław Zyra | 2016-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Temat męskości, ojcostwa, duchowości mężczyzny to z pewnością nie lada wyzwanie dla autora. Miałem okazję przeczytać już kilka książek na ten temat. Autor "Dzikiego Serca" przedstawiał na kartach swojej książki mężczyznę, który na wzór Jezusa musi być Lwem. Tak interpretował postawę Chrystusa przez pryzmat swojej protestanckiej wiary. Inny protestant - Josh McDowell widział Boga raczej jako baranka - jako tatusia. Uznaję więc, że te wizje - wywodzące się z interpretacji Pisma Świętego bez wsparcia tradycji Kościoła obarczone są błędami szukałem pełniejszego przedstawienia kwestii duchowości mężczyzny. Pełniej temat przedstawił katolicki pisarz i mówca - Jacek Pulikowski. Tematu jednak nie sposób wyczerpać w jednej książce więc z chęcią sięgnąłem po książkę "Lew i Baranek" zachęcony przekonującym tytułem.

Treść choć uporządkowana chwilami sprawia wrażenie pewnego chaosu. Autor całkiem słusznie przed zagłębieniem się w temat duchowości najpierw wskazuje na wyraźne różnice między...

autofikcja | 2012-03-10

Autor w dostępny sposób prezentuje męską duchowość współcześnie. Odwołuje się do wzorców zarówno z Biblii jak i do tych ze współczesnej kultury. Zaskakuje podejściem do tematu i lekkością pióra/klawiatury. Szczególnej uwadze polecam fragmenty przedstawiające przyczyny kryzysu męskości. Praca jest pierwszą częścią tryptyku.

Książka momentami bolesna...

Tylko dla odważnych.