Lew i baranek. O duchowości mężczyzny.

Okładka książki Lew i baranek. O duchowości mężczyzny. Adam Rybicki
Okładka książki Lew i baranek. O duchowości mężczyzny.
Adam Rybicki Wydawnictwo: Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium religia
religia
Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium
2008-01-01
2008-01-01
978-83-89659-99-6
Duchowość mężczyzny literatura religijna

†M
Spora doza mądrości, w tym wskazań dla współczesnego mężczyzny. Książka nie jest tylko analizą sytuacji, ale zawiera także wskazania na konkretne wzorce i postawy, w tym ze świata Mądrości Bożej.
Wydaje się, że sam tytuł jest już jak wielki wykład w mini pigułce, aby (mając oczywiście jasne skojarzenie, kim w świetle wiary, Biblii jest "baranek" i kim "lew"),próbować dotknąć korzeni bycia mężczyzną.
Książka ta jest dobrym wyzwaniem dla (mężczyzn) poszukujących prawdy o mężczyźnie i świecie, nie zaś kufla piwa i pilota TV w ręce...

†M

Książka w ciekawy sposób prowadzi nas w głąb naszej duszy, jest próbą odpowiedzenia nam o zagwozdkach z jakimi my mężczyźni musimy się mierzyć w dorosłym życiu (bo książka ta jest skierowana do mężczyzn). Polecam szczególnie tym, którzy się zastanawiają nad swoim rozwojem duchowym.

Temat męskości, ojcostwa, duchowości mężczyzny to z pewnością nie lada wyzwanie dla autora. Miałem okazję przeczytać już kilka książek na ten temat. Autor "Dzikiego Serca" przedstawiał na kartach swojej książki mężczyznę, który na wzór Jezusa musi być Lwem. Tak interpretował postawę Chrystusa przez pryzmat swojej protestanckiej wiary. Inny protestant - Josh McDowell widział Boga raczej jako baranka - jako tatusia. Uznaję więc, że te wizje - wywodzące się z interpretacji Pisma Świętego bez wsparcia tradycji Kościoła obarczone są błędami szukałem pełniejszego przedstawienia kwestii duchowości mężczyzny. Pełniej temat przedstawił katolicki pisarz i mówca - Jacek Pulikowski. Tematu jednak nie sposób wyczerpać w jednej książce więc z chęcią sięgnąłem po książkę "Lew i Baranek" zachęcony przekonującym tytułem.

Treść choć uporządkowana chwilami sprawia wrażenie pewnego chaosu. Autor całkiem słusznie przed zagłębieniem się w temat duchowości najpierw wskazuje na wyraźne różnice między kobietą a mężczyzną omawiając także ich genezę. Choć lektura chwilami rozprasza czytelnika (np. za zbyt długi uważam opis Pieśni nad pieśniami i obrazu mężczyzny z niej wynikającego) to zawiera wiele cennych stwierdzeń. Dla mnie cenną treścią były kwestie związane z tematem ran i braków zadawanych mężczyźnie i to zarówno przez ojca jak i matkę. Do tej pory zwracałem uwagę jedynie na zaniedbanie i brak obecności. Okazuje się, że jednak sama obecność nie wystarcza.
Ale najistotniejszym wnioskiem, który dostrzegam jest brak zdefiniowania jaki mężczyzna powinien być. Dla przykładu John Eldredge jasno określa elementy tożsame wg niego dla każdego mężczyzny. Tu natomiast mamy opisane kilka typów mężczyzny wywodzących się z kart Pisma Świętego. I każdy tym opisany jest na tyle by wskazać jego naturę ale także ewentualne zagrożenia z niej wynikające.

Choć treść być może nie porywa trickami jak z protestanckich książek, to z pewnością warta jest przyswojenia.

Autor w dostępny sposób prezentuje męską duchowość współcześnie. Odwołuje się do wzorców zarówno z Biblii jak i do tych ze współczesnej kultury. Zaskakuje podejściem do tematu i lekkością pióra/klawiatury. Szczególnej uwadze polecam fragmenty przedstawiające przyczyny kryzysu męskości. Praca jest pierwszą częścią tryptyku.
Książka momentami bolesna...

• Chrześcijaństwo
  • Polecam
  • Próby
  • X2016

Dodaj cytat z książki Lew i baranek. O duchowości mężczyzny.