Rozkaz: zdławić powstanie. Niemcy i ich sojusznicy w walce z Powstaniem Warszawskim

Wydawnictwo: Bellona
8 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
978-83-11-11892-8
historia
darek78

Opracowanie wybitnego znawcy Powstania Warszawskiego, w którym autor, posługując się dokumentami i relacjami Niemców pokazuje mechanizm zbrodni, popełnionej w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 r. Autor zwraca uwagę na reakcję Niemców na Powstanie Warszawskie. Przedstawia tło decyzji władz III Rzeszy, aby do tłumienia Powstania nie kierować regularnych formacji Wehrmachtu. Omawia udział formacji cudzoziemskich, głównie RONA, w walkach ulicznych i zbrodniach na ludności cywilnej.

źródło opisu: Bellona

źródło okładki: Bellona

Tores13 | 2019-04-30
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

Dobra pozycja dla miłośników historii wojskowości. Książka bardzo bogata w przypisy, źródła oraz dokumenty przedstawia nam tłumienie Powstania Warszawskiego z perspektywy Niemców.

Ignac | 2018-10-14

Całkiem fajna pozycja. Mamy tu 300 stronicową książkę ale tekstu faktycznie jest mniej, czemu? Ano dlatego, ze wydawca zdecydował się na przypisy na końcu publikacji - co nota bene znacząco ogranicza ilość osób które do nich sięgną bo zwyczajnie tak trudniej, zwłaszcza, ze są nie w numeracji ciągłej a rozdziałami. Do tego sporo miejsca zajmują niemieckie dokumenty tyczące powstania które publikowane są za przypisami. Mamy tu też sporo całkiem fajnie dobranych fotografii ale ani jednej mapy co jest w sumie największym (naprawdę gigantycznym) brakiem publikacji - w zasadzie uniemożliwia to zorientowanie się w sytuacji powstania względem partyzantów i frontu niemiecko-sowieckiego w konkretnym momencie.
Co fajne to spojrzenie na walki z perspektywy niemieckich meldunków i ichniej dokumentacji także tej kontrwywiadowczej (a, ze ten działał całkiem dobrze można się przekonać czytając kolejne meldunki). Jest tu oczywiście sporo przesadzonych informacji (ot perspektywa źródeł np...