Dezerterzy. Ostatnia nieopowiedziana historia II wojny światowej

Tłumaczenie: Tomasz Fiedorek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Deserter. The Last Untold Story of the Second World War
II wojna światowa
historia
joly_fh

Mało kto wie, że w czasie II wojny światowej niemal 100 tysięcy Brytyjczyków i 50 tysięcy Amerykanów zdezerterowało ze swych armii, uszczuplając siły aliantów o równowartość dziesięciu dywizji! W ogromnej większości byli to żołnierze z pierwszej linii frontu, którzy załamali się pod nieustannym ostrzałem, mając dość życia pod gołym niebem, nieudolności dowódców i wszechobecnej śmierci. Wielu dezerterowało, szukając pieniędzy i przygód. Pod koniec wojny Londyn, Rzym czy Neapol roiły się od band dezerterów rabujących wojskowe składy i kontrolujących czarny rynek. Paryż, w którym żandarmeria toczyła z nimi nocne strzelaniny, przypominał Chicago z czasów prohibicji.

"Dezerter", książka znanego korespondenta wojennego i historyka Charlesa Glassa, to próba przeniknięcia za zasłonę strachu i hańby. Analizując niezliczone dokumenty z archiwów wojskowych, protokoły posiedzeń sądów wojennych, listy i wspomnienia oraz gazety z tamtej epoki, autor próbuje dociec, dlaczego często dzielni żołnierze decydowali się porzucić towarzyszy broni i wieść życie banity. To jedna z ostatnich nie opowiedzianych historii II wojny światowej.

źródło opisu: Rebis, 2014

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1268

Druga strona bohaterstwa?

Mogłoby się wydawać, że o II wojnie światowej, a zwłaszcza jej aspekcie militarnym, wiemy już wszystko. Przez niemal 70 lat, które minęły od jej zakończenia, wydano na jej temat setki opasłych tomiszczy. Okazuje się jednak, że nawet na tak, wydawałoby się, dokładnie zaoranym poletku można znaleźć prawdziwe klejnoty.

Charles Glass to znany dziennikarz wojenny i autor książek o II wojnie światowej. Relacjonował wiele wojen na całym świecie i uciekł z szyickiej niewoli. Zna z własnego doświadczenia trudy pierwszej linii frontu. Mało który pisarz jest lepiej przygotowany, by opowiedzieć historię dezerterów z armii alianckich.

Oczywiście nie sposób w jednej książce zebrać wszystkich historii. Według autora tylko z armii USA i Wielkiej Brytanii zdezerterowało przez całą wojnę 150 tys. osób. Części się upiekło, część skazano na więzienie, część na śmierć, ale ten ostatni wyrok wykonano tylko w jednym przypadku. Dlatego „Dezerterzy” opisują historię trzech żołnierzy, którzy w jakiś sposób prezentują różne oblicza dezercji, tematu, o którym wciąż mówi się wyjątkowo niechętnie.

Pierwszym z nich jest Steve Weiss, który walczył we Włoszech i na południowym froncie we Francji. Nie zdezerterował z tchórzostwa. W czasie wojny odcięty od swojej dywizji współpracował z francuskim ruchem oporu, po powrocie do sił amerykańskich chciał się przenieść do sił specjalnych. Armia odmówiła i wysłała go z powrotem do dowódcy, któremu Weiss nie ufał. To i trudy życia pod nieustannym ostrzałem spowodowały dezercję i załamanie psychiczne.

Drugi to John Bain, bokser i poeta. Walczył w Afryce, gdzie zdezerterował po raz pierwszy pod wpływem szoku, gdy zobaczył jak jego koledzy rabują trupy. Trafił do ciężkiej kolonii karnej, skąd wyciągnęła go armia potrzebująca uzupełnień we Francji. Po raz drugi zdezerterował tuż po wojnie, uciekł do Leeds, potem do Londynu i tam żył przez kilka lat pod przybranym nazwiskiem, póki Winston Churchill nie ogłosił amnestii.

Trzecim przypadkiem jest Alfred Whitehead. Prosty chłopak ze wsi, analfabeta o trudnym dzieciństwie. Wziął udział w desancie na Normandię, a potem walczył we Francji. Lubił kobiety, alkohol i zabawę, i nie raz dopuszczał się „samowolnych oddaleń”. Ostatecznie zdezerterował, gdy po wyleczeniu rany skierowano go do innej dywizji niż chciał. Uciekł do Paryża i tam związał się z podziemiem przestępczym rabującym wojskowe konwoje z zaopatrzeniem.

Autor nie skupia się na tych trzech postaciach. Raczej używa ich historii, by przechodzić od problemu do problemu. Historia Baina daje mu pretekst, by opowiedzieć o fatalnych warunkach panujących w koloniach karnych dla dezerterów. Przy dziejach Whiteheada dokładnie opisuje jak dezerterzy wsiąkali w półświatek przestępczy i jakim kolosalnym problemem dla armii alianckich byli gangsterzy rabujący zaopatrzenie. Z kolei Weiss staje się powodem do opisania bezdusznych biurokratycznych procedur i fatalnej opieki prawnej przed sądami wojskowymi.

Trójka bohaterów zapewne nigdy się nie spotkała, ale łączy ich jedno - służyli w piechocie. Glass starannie analizuje czynniki dezercji, w których piechota zdecydowanie przodowała. Zwraca uwagę na obciążenie psychiczne spowodowane nieustanną służbą na pierwszej linii. Wskazuje, że piechota, której żołnierze stanowili 14% wszystkich, poniosła 70% wszystkich strat w czasie wojny. Wreszcie zauważa jakim szokiem dla prostych szeregowych był widok tysięcy żołnierzy, którzy służą daleko za linią frontu. Według różnych szacunków w armiach USA i Wielkiej Brytanii w czasie II wojny bezpośredni kontakt z nieprzyjacielem miało na raz ok. 10-15% żołnierzy.

Książka napisana jest znakomicie i przypomina raczej reportaż niż historię. Glass stara się pokazać jak wielu dezerterów to ofiary problemów psychicznych, którzy powinni trafić do szpitala, nie do więzienia. Jednocześnie nie ukrywa mrocznych stron dezercji - morderstw, rabunków, alkoholu i kobiet o niezbyt ciężkich obyczajach.

Książka oparta jest w dużej mierze o wspomnienia bohaterów, jednak Glass starannie sprawdza ich słowa i demaskuje m.in. mitomana Whiteheada. Poza tym autor dokładnie zakreśla tło opisywanych wydarzeń, streszcza kolejne ofensywy i opisuje położenie strategiczne walczących oddziałów. To sprawia, że książka będzie jasna i zrozumiała także dla czytelnika, który nie ma w małym palcu całej historii II wojny światowej w Europie.

„Dezerterzy” to lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych historią wojskowości i II wojny światowej.

Krzysztof Krzemień

Andrew Vysotsky | 2014-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Naprawdę zapomniani

Nie dalej jak kilka dni temu, mogliśmy w migawkach telewizyjnych oglądać inscenizacje z okazji kolejnej rocznicy Dnia D, czyli inwazji w Normandii. Znów politycy, czyli ci, którzy z odwagą mają chyba najmniej ze wszystkich wspólnego, grzali się przy wspomnieniach chwały dawnych bohaterów. Znów historycy klepali te same bajeczki, które się opowiada przy podobnych rocznicach. Tylko tym razem pewnie ich myśli krążyły wokół czego innego. Oto ktoś, nawet nie będący formalnie historykiem, sprzątnął im sprzed nosa temat, który czekał od wieków na kogoś, kto będzie miał odwagę go poruszyć. Odważnemu obiecywał, że od razu jego nazwisko na zawsze zapisze się w annałach historii. Ten temat to dezerterzy. Teraz wszyscy historycy plują sobie w brodę, iż sami poń nie sięgnęli. Może nie tylko odwagi im brakło. Każde szkolenie, nie tylko wojskowe, ale również akademickie, zwane zdobywaniem wykształcenia, odciska na swych adeptach piętno, które doświadczony obserwator jest w...

ohranje | 2016-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Książka w założeniu ma przedstawiać masowe zjawisko jakim była dezercja (w szerokim tego słowa znaczeniu) w czasie II W. Św. Już na wstępie trzeba zaznaczyć, że książka traktuje tylko o armiach alianckich (amerykańskiej i brytyjskiej). Autor nie pochyla się na dezerterami w armiach państw Osi- co może wykraczało poza możliwości autora ale na pewno zwiększyłoby też jej atrakcyjność. Zamiast tego mamy przedstawione losy kilku żołnierzy alianckich, którzy opuścili pole walki. Autor na podstawie ich losów ukazuje nam przyczyny i skutki dezerterowania żołnierzy z armii i opisuje jak poważny był to problem dla aliantów zwłaszcza w końcowej fazie wojny. Czytając odniosłem wrażenie, że autor potraktował temat jednostronnie. Brak mi szerszego spojrzenia na zjawisko dezercji (brak przykładów ze strony Osi) przez co książka lekko mnie rozczarowała. Jako wstęp do pogłębienia wiedzy książka ok ale tylko tyle.

PaniNibelungowa | 2016-08-14
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Po pierwsze chylę czoła przed 3 głównymi bohaterami tej książki-otwarcie przyznać się do dezercji wymaga odwagi.Po drugie,na początku odniosłam wrażenie,że ktoś tu kogoś chce usprawiedliwić-dezercja w końcu to hańba i tchórzostwo.Po trzecie,jednak ta książka otworzyła mi oczy na fakt iż bardzo pobieżnie oceniałam dezerterów.W końcu tyle się czyta i ogląda o bohaterstwie dzielnych Amerykanów i Brytyjczyków,że ochy i achy i półbogowie.Może i byli,a było ich niewielu,ba na 3 miliony amerykańskich żołnierzy tylko 325 tyś.brało udział w jakiejkolwiek walce!Wyobrażacie to sobie?To przecież śmiech na sali.Reszta została kolejnym okupantem Francji.Tak,tak autor nie owija w bawełnę,opisuje co to się tam działo na ulicach Paryża.Właśnie takie książki lubię-kolejny wstydliwy temat II wojny światowej obdarty z szat milczenia.Przeczytajcie bo warto. A jednej gwiazdki nie dałam,bo książka za krótka.

Aleksandra | 2016-02-04
Dominik | 2019-03-22