Wielka kamienna twarz

Wydawnictwo: Studio Filmowe "N"
Film, komedia, analiza
kipog

Próba analizy filmu "Generał" Buster Keatona. Analizując, scena po scenie, film amerykański okresu niemego pt. "Generał" autor książki wyjaśnia na czym polega magia inscenizacji, magia reżyserii, magia aktorstwa w tym arcydziele. Podkreśla jego amerykański optymizm, przeciwstawiając go pesymizmowi, charakterystycznemu dla europejskiej sztuki i filozofii. Wiele miejsca poświęca analizie metody...

Próba analizy filmu "Generał" Buster Keatona.

Wiele miejsca poświęca analizie metody budowania postaci filmowej przez Bustera Keatona, a więc aktorstwu polegającemu na "niedogrywaniu" i tworzeniu sugestii zamiast ilustracji. Fenomen oszczędnych środków wyrazu Bustera Keatona porównuje się ze sztuką innych wielkich artystów: GRETY GARBO, CHARLIE CHAPLINA, HAROLDA LLOYDA.

źródło opisu: http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/grzegorz_kr...(?)

źródło okładki: Studio N Filmowe

kipog | 2011-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2011

Bardzo dobra analiza. Wreszcie ktoś pisze o filmach BEZ UŻYWANIA skomplikowanych słów typu: diagetyczny, niediagetyczny, intertekstualny, apogeniczny, kipiczny, distyczny i inne "iczny". Prostym językiem Królikiewicz odsłania tajemnicę filmu "Generał".
Każdy krytyk (publikujący np. w Kinie) powinien przeczytać jakąś analizę Królikiewicza. To książka także dla ludzi, którzy kinem się nie interesują - dowiedzą się z niej więcej niż od wielu "krytyków", którzy próbują nadrabiać poprzez odniesienia do polityki, ideologii i etc. Królikiewicz nie wychodzi poza sam FILM, ale w tym przypadku to jest AŻ TEN SAM FILM.

Antuan_Duanel | 2014-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2014