Trzy opowieści

Tłumaczenie: Agnieszka Kuciak
Wydawnictwo: Rebis
Tre Racconti
Róża_Bzowa

Wolumin zawiera trzy opowieści znanego pisarza, zilustrowane przez Eugenio Carmi:
Generał i bomba
Trzej kosmonauci
Karły z planety Gnu.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Skan autorski

allison | 2011-12-29
Przeczytana: 03 sierpnia 2011

Książkę kupiłam jako prezent dla córki mojej przyjaciółki. W domu zaczęłam dokładniej przeglądać, bo takiego Umberto Eco nie znałam. I przeczytałam do końca!
Trzy opowieści z ciekawymi ilustracjami w prosty, ale i poetycki sposób pokazują małym czytelnikom, jak ważne jest miejsce człowieka w świecie. To przesycone humanizmem historie, które uczą, jak wielkimi wartościami są: pokój, tolerancja, mądrość, rozwaga, szacunek, wrażliwość... Uczą bez nachalnego dydaktyzmu, bez narzucania domorosłych morałów, z poczuciem humoru. I to w tej książce jest najcenniejsze. Może dlatego trafia ona do każdego.
To świetna lektura dla dzieci i rodziców!

tivrusky | 2013-09-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 03 września 2013

Bez owijania w bawełnę od samego początku. "Trzy opowieści" czytamy na okładce - zaglądamy do środka, a w środku, rzeczywiście - trzy opowieści.

Przez niezwykle uproszczony pryzmat opowieści dla dzieci Eco spogląda tutaj na zagadnienia niesłychanie ważne - nie tylko ważne, ale i trudne - zabiera nas w rejony nieczęsto odwiedzane przez autorów bajek. Wszystko przedstawione w krzywym zwierciadle uproszczonego języka robi naprawdę niemałe wrażenie. Kontrast między tym ciężarem a lekkością i prostotą formy wręcz nakazuje czytelnikowi zatrzymać się i przyjrzeć historiom, wyciągnąć z nich jak najwięcej.

Generał i Bomba - opowiada o smutnych atomach zamkniętych w bombie - bombie atomowej rzecz jasna. Zły Generał zbiera takie bomby i ustawia na strychu - autor z lekkością opowiada o wielkiej wojnie, o której Generał marzy: "Z ich (atomów) powodu miało dojść do wielkiej katastrofy, miało umrzeć tak wiele dzieci, tak wiele kotków, tyle kózek, tak wiele ptaków, słowem, wszyscy". Poraża ta...

Medley | 2017-02-24

Bajki niezwykle potrzebne współczesnemu dziecku odnaleźć się w zawiłościach dzisiejszego świata, zrozumieć mechanizmy i historię rozwoju cywilizacji. Świetne grafiki dopełniają tego ponurego mimo wszystko faktu. Same historie zaś uczą i wciągają, choć nie w równym stopniu z uwagi na zakończenia, które np. w 3 historyjce pozostawiają niedosyt.

Salma | 2013-07-07

Trzy opowiastki, i dla dzieci, i dla dorosłych, dla każdego, w każdym wieku. Można odczytać je dosłownie, można podumać i sformułować morały. Niezwykłe ilustracje dodają książeczce charakteru. Czyta się przyjemnie. Ot - książka na każdą okazję, i na słońce i na niepogodę.

Róża_Bzowa | 2011-05-30
Przeczytana: 25 maja 2011

Opowiadania dosyć dające do myślenia. Mnie najbardziej podobało się ostatnie.
Ale na szczególną uwagę zasługują rewelacyjnie innowacyjne "ilustracje" Eugenio Carmi. Nieziemskie (dosłownie)!

Barszot | 2014-04-13
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Umberto Eco objawił swoje nowe oblicze.
Jest to zabawna książka z fajnymi ilustracjami oraz trzema krótkimi opowieściami. Te historyjki mają też morał...

książek: 1947
Asia-Polihymnia | 2014-09-01
Przeczytana: 01 września 2014

Świetne, krótkie opowieści dotykające bardzo trudnych tematów takich jak wojna, nietolerancja i ekologia.

agata | 2016-02-06
Na półkach: Przeczytane, 2016

Genialna! Opowiada o kwestiach ważnych w sposób prosty a zarazem magiczny. Moja 6 letnia córka ją uwielbia i ja ją uwielbiam. Polecam!

Julia | 2011-09-25

Wgląd na naukę z innego punktu widzenia.

Natalia | 2018-02-08
Na półkach: 2018, Przeczytane