Wieloznaczność Nowoczesna. Nowoczesność wieloznaczna.

Okładka książki Wieloznaczność Nowoczesna. Nowoczesność wieloznaczna.
Zygmunt Bauman Wydawnictwo: Polity Press nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Modernity and ambivalence
Wydawnictwo:
Polity Press
Data wydania:
1995-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Język:
polski
ISBN:
978-0-7456-1242-3
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki O świecie i sobie samych Zygmunt Bauman, Stanisław Obirek
Ocena 8,3
O świecie i so... Zygmunt Bauman, Sta...
Okładka książki Płynne pokolenie Zygmunt Bauman, Thomas Leoncini
Ocena 6,4
Płynne pokolenie Zygmunt Bauman, Tho...
Okładka książki ZNAK 752 1/2018 Lekcje Baumana Zygmunt Bauman, Sylwia Chutnik, Barbara Klicka, Tomasz Kunz, Angelika Kuźniak, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Joanna Tokarska-Bakir
Ocena 7,7
ZNAK 752 1/201... Zygmunt Bauman, Syl...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
27
17

Na półkach:

Książka Zygmunta Baumana z 1991 roku, na pewno nie jego najlepsza ani najbardziej przystępna, ale niemniej godna polecenia.

„Modernity and Ambivalence” można podzielić na dwie części: w pierwszej, Bauman dokonuje analizy społeczeństwa nowoczesnego pod kątem obecności Obcego i towarzyszącej temu ambiwalencji i wrogości ze strony ładotwórczych tendencji nowoczesności. Na pierwszym planie są tu ewidentnie Żydzi oraz kwestie asymilacji w XIX oraz XX wieku. Druga, krótsza część książki, to skok w stronę ponowoczesności i opis społeczeństwa konsumenckiego, szanse i zagrożenia postmodernizmu.

Pierwsza część dzieła polskiego socjologa to przede wszystkim bardzo dogłębny opis obecności Obcego w społeczeństwie nowoczesnym oraz strach i niepewność jaki wnosi on do nowoczesnej świadomości. Dla Baumana uosobieniem tego wiecznego tułacza, outsidera i Obcego jest Żyd – i to pod kątem tej mniejszości etnicznej znakomita część książki jest napisana. Mamy nawet osobne stadium asymilacji Żydów w społeczeństwie niemieckim a także oddzielne „case-studies” na bazie doświadczeń Sigmunda Freuda, Franza Kafki oraz Georga Simmelsa.

Główna teza Baumana brzmi następująco: proces asymilacji mniejszości etnicznych czy narodowych był projektem z góry skazanym na porażkę, jeszcze nawet przed jego rozpoczęciem. Asymilacja była aktem gwałtu nowoczesności, która chciała wyrugować z dominium państwa narodowego jakąkolwiek różnorodność i odmienność. Żyd, który godził się na asymilację wpadał w pułapkę bez wyjścia – przestawał być Żydem w tradycyjnym sensie, ale nigdy nie mógł stać się do końca Niemcem. Sprawiało to, że mniejszości etniczne dążące do asymilacji wpadały w swego rodzaju próżnię i nieświadomie same się upadlały w oczach tak pobratymców jak i przedstawicieli „wyższej” cywilizacji do której chcieli się dostosować.

Miał to jednak jeden plus – Żydzi już w XIX i XX wieku doświadczyli tego, co miał doświadczyć każdy z nas w czasach dzisiejszych. Mieli oni „wgląd” w ponowoczesność w czasach, gdy wszyscy pozostali tkwili jeszcze w iluzjach nowoczesności. Żydzi byli outsiderami niewięzionymi przez okowy żadnych partykularyzmów i dlatego zdolnymi do uniwersalnego spojrzenia na rzeczywistość. Członkowie grup społecznych i narodowych postrzegają świat przez pryzmat swojego własnego członkostwa i dlatego jest ono zawsze stronnicze. Tylko ktoś stojący ‘poza nawiasem’ może dostrzec sam nawias i ograniczenia jakie nakłada on na osoby w nim będące.

Tą część czyta się dosyć ciężko i jest dosyć rozwleczona – jak to często u profesora Baumana, sporo rzeczy się powtarza a styl jest dosyć literacki (mimo, że jest oczywiście rzetelny i naukowo precyzyjny). Inaczej jest z drugą częścią, która jest krótka i konkretna i traktuje o bolączkach dzisiejszego świata. Postmodernizm z jego tolerancją to wielka szansa, ale tolerancja to za mało – musimy ją przekuć w solidarność, inaczej grozi nam postępująca obojętność i erozja więzi międzyludzkich. Odstąpienie od inżynierii społecznej nie oznacza podporządkowania wszystkiego rynkowi – taka wolność nie jest wolnością kompletną i potrzebne jest tu zaangażowanie obywatelskie i polityczne. Dobrze, że nasza sfera prywatna tak mocno się rozrosła, ale niektórych problemów po prostu nie da się sprywatyzować i wspólnota jest tu jedynym rozwiązaniem.

Przeskoczyć sporo nudnych momentów w pierwszej części i przeczytać w całości ostatnie dwa rozdziały. Nie tyle dużo wiedzy ale i sporo praktycznych porad dla naszego społeczeństwa.

Książka Zygmunta Baumana z 1991 roku, na pewno nie jego najlepsza ani najbardziej przystępna, ale niemniej godna polecenia.

„Modernity and Ambivalence” można podzielić na dwie części: w pierwszej, Bauman dokonuje analizy społeczeństwa nowoczesnego pod kątem obecności Obcego i towarzyszącej temu ambiwalencji i wrogości ze strony ładotwórczych tendencji nowoczesności. Na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    20
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    2
  • Socjologia
    2
  • Licencjat
    1
  • Literatura polska 🇵🇱
    1
  • Współczesna
    1
  • Kultura
    1
  • Polska
    1
  • Socjologia/polityka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wieloznaczność Nowoczesna. Nowoczesność wieloznaczna.


Podobne książki

Przeczytaj także