Aldona

Stamtąd nie wychodzi się takim, jakim się weszło. W sposób socjologicznie i psychologicznie przekonujący Jacek Głębski opowiada w "Kryminaliście" o pierwszych trzech miesiącach spędzonych w więzieniu przez studenta skazanego za nieumyślne zabójstwo. Osadzony w celi git-ludzi, styka się ze swoistą strukturą władzy, więzienną mentalnością, obyczajami i językiem - grypserką. Czy w tej konfrontacji ma jakieś szanse?
Po nagrodzonej w konkursie wydawnictwa "Znak" "Kuracji", w której odsłonił niszczący system szpitala psychiatrycznego, Głębski penetruje kolejną "społeczność zamkniętą". Udowadnia w ten sposób, że literatura może jeszcze skutecznie pełnić funkcje poznawcze i publicystyczne. "Kryminalista" jest powieścią, która nie waha się odsłaniać najciemniejszych stron życia, jest książką odważną - może zbyt odważną, aby mógł ją przeczytać każdy. Ze względu na ostre i drażliwe sceny: przemoc, gwałt, więzienną seksualność, jest to książka tylko dla dorosłych.

źródło opisu: www.terytoria.com.pl/

źródło okładki: http://www.autor.ovh.org/ksiazki.htm

Kris | 2019-05-07
Przeczytana: 07 maja 2019

Doskonale ukazuje życie w polskim ZK. Przeczytana już 4 razy ale i tak czytana będzie nie raz . Czyta sie lekko i przyjemnie. Polecam wszystkim! Warto przeczytać!

Michal39 | 2019-03-29
Przeczytana: 29 marca 2019

Rzeczywiście mocna lektura, skojarzenia z filmem "Symetria" dosyć mocne i częste. Przez gwarę książka trochę trudna w czytaniu, ale dzięki temu bardziej autentyczna.

tesgaw | 2018-04-05

Książka przedstawia brutalny świat więziennej celi, grypsera może śmieszyć ale prawa rządzące wśród więźniów przerażają, przeraża też tempo demoralizacji wśród "nowicjuszy". Więzienie to miejsce izolacji od społeczeństwa skazanego lub winnego, izolacja to kara, izolacja zakłada resocjalizację...i tutaj pojawia się błąd w samym założeniu, uczyć życia w społeczeństwie poza nim, bez pozytywnych wzorców, w społeczności patologicznej? . Chcemy resocjalizacji czyli przywróceniu społeczeństwu zdrowych etycznie ludzi, którzy jednak w w więziennej społeczności podlegają dalszej demoralizacji. Jak więc izolować i resocjalizować, czy praca więźnia nie powinna być obowiązkiem ale gdzie więźniowie mogliby pracować z zachowaniem bezpieczeństwa dla społeczeństwa i nadzoru nad więźniem. Lektura nie wskazana dla wrażliwych na słownictwo i brutalność, jeżeli autor dobrze poznał środowisko więźniów i zasady funkcjonowania zakładów karnych i nie koloryzował to... no właśnie...co nam pozostaje? Tekst...

Michał | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Mocny, odważny tekst. Historia — przekonująca. Bez happy endu. Dokładnie jak ktoś wcześniej napisał, wniosek po lekturze nasuwa się sam: czy taki system ma(miał) sens.

Majki23 | 2017-10-05
Przeczytana: 2015 rok

SUPER!!

Kasia b | 2017-04-16

Tu jedno fałszywe słowo może kosztować życie! Najlepszy kumpel bez skrupułów skręci ci kark, w sekundę szef wszystkich szefów może zostać pogardzanym, upokarzanym i gwałconym przez wszystkich cwelem. Cóż grypserka lubi się niespodziewanie odwracać...
Niesamowicie mocna książka. Choć brutalna, to jest to przemoc niezbędna do pokazania więziennych realiów. A jako przydatny bonus: słownik grypserki polskiej!

Jakub | 2016-12-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Mocna literatura! Książka wydana w roku 2000, film Symetria w 2003, mam wrażenie, że autorzy trochę zaczerpnęli z książki, czułem bardzo podobny klimat, zdecydowanie polecam!

Kiwi_Agnik | 2015-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2015

Dziwna książka, która mocno mnie zdezorientowała.

Tematyka poważna, a jej realizacja odnosi odwrotny skutek i jest wręcz zabawna i żartobliwa, zwłaszcza epizod adaptacji "Romea i Julii" odgrywany przez więźniów na więziennej scenie.

Mocna pozycja napisana wulgarnym językiem.
Trochę zmęczył mnie slogan więzienny, ale warto było z tą pozycją się zapoznać.

Dominika Falencka | 2014-12-20

Doskonale ukazuje zycie w polskim ZK , przeczytana juz 4 razy ale i tak czytana bedzie nie raz . Czyta sie lekko i przyjemnie polecam wszystkim

Add Blu | 2014-10-05

Ksiazka jest to MOCna. Czytajac, czulem sie, jakbym naprawde nosil na sobie pasiak. Moc tam byc w seli miedzy nimi, pozwala docenic zycie... zastanowic sie na chwile, wyrwac brutalnie z mozolnej rzeczywistości.